Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
Славјански Offline
Junior Member
**

Posts: 37
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#21

(28-01-2010, 11:31 PM)Mirza Wrote:
(28-01-2010, 10:44 PM)Славјански Wrote: Приватизација без лична одговорност.
Реформирање без промена на кадар.
Лустрирање во темница.
И ?
Македонија е таму каде е.

Треба човек со кофа муда и се да урне од уставен суд до последен државен чиновник и правење држава од почеток.

Dobro be batka, lepo ti imeto 'Славјански', ali ne znam shto se bunish?
Prvo sakavte kapitalizam: eve vi kapitalizam. Dobivte privatizacija. Ne vi chini privatizacijata zashto najspobnite kako krem isplivaa na vrvot. Dzingo Se_klanjam , Vancho Chifliganec Se_klanjam , Shterjo Nakov Se_klanjam i tako dalje si bea najbolji za biznis u vremeto na SFRJ i posle se dokazhaa kao privatnjaci. E sega na vas nebidnici ne vi e po kejf shto tie se milioneri, a vie ostanvte kopuci.

Sea lustracija, pa lustracija. Demek neshto ke ste dokazhale? Shto ke dokazhte? Eve vmr-OVCITE se na vlast, ako stvarno imalo pljachki porano, lesno ke gi fatat. Tuktuk0ni

Ali edna rabota si u pravo: rabotava ne ja biva! Nego, aj da vidime dali mozhe da gi namolime Srbite da ne priberat i pak da si pravime JUGOSLAVIJA! Party3

Мојот пост е исклучиво мотивитан од мојот базичен концепт а тоа е правичноста.
Воопшто не ме интересира дали системот е капиталистички или комунистички.

Зошто е битна лустрацијата ?
Кодошењето не застана 1991 година, туку тоа продолжи да биде стил на работа.
Од ова многу се осети погоден негосподинот Љубомир Фрчковски кој добро е упатен во тие работи.
Токму не лустрираните пропаднати души кои ги има и во Уставниот суд го саботираа законот како и многу други закони кои имаат за цел да внесат нов квалитет во животот на граѓаните, да видат светлина од транзиционата помрачина.
Кој кодошел нека одговара.
Кој верувал во идеите на комунизмот нека верува и понатаму, тоа не е грев.

За молењето на Србите.
Прифаќам молење за изгубените души на славјанските народи кои во изминатитие 500 години изгубија 2/3 од своите популации играјќи ги игрите на западот.
29-01-2010, 10:50 AM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#22

Големите афери го докажуваат кодошењето

Дилемата на Уставниот суд дали лустрацијата треба да важи и по 1991 година предизвика револт кај предлагачот на законот, дел од правниците и пратениците

Во независна Македонија имаше соработници на тајните служби. Тоа го докажуваат неколку големи афери. Никој од виновниците за тие афери не е казнет. Тоа е аргумент против Уставниот суд, кој смета дека лустрацијата треба да важи до 1991 година, со објаснување дека потоа се афирмирани основните слободи и права на граѓаните за чие прекршување се предвидени казни.

Тајните служби не престанаа да дејствуваат по 1991 година. Поради тоа, нелогично е зошто лустрацијата да не важи и за овој период, сметаат подготвувачи на законот и дел од правниците.

Тие ги набројуваат аферите „Дувло“ од 1992 година (во времето на СДСМ, неовластено прислушување и следење на функционери на тогаш опозициската ВМРО-ДПМНЕ, „Сина птица“ (неовластено вмешување на тогашната Служба за државна безбедност во формирање паравоена формација од припадници на ВМРО-ДПМНЕ од внатрешноста) и аферата „Големо уво“, во времето на ВМРО-ДПМНЕ, кога министерка за внатрешни беше Доста Димовска.

Остана нејасно од каде тогашниот опозиционер Бранко Црвенковски ги доби стенограмите од прислушуваните разговори на новинарите.

Според податоците на Државниот архив, досиеја се водени до 1998 година.

Не во сите се пречкртани имињата на лицата што и во новиот демократски поредок соработувале со безбедносните служби.

Ило Трајковски, професор на Филозофскиот факултет, смета дека Законот за лустрација треба да важи до стапувањето во сила во 2008 година, како што предложи и предлагачот.

- Мојот став го кажав уште на подготвителната седница на Уставниот суд. Сите знаеме дека по 1991 година има нов политички систем, но има голем број примери од кои се гледа дека и тој период треба да се опфати со лустрацијата. Сепак, Уставниот суд е институцијата што го има последниот збор и нејзините одлуки треба да се почитуваат - вели Трајковски.

Пратеничката Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ смета дека лустрацијата треба да важи и по 1991 година.

- И покрај тоа што во тој период не беше дозволено да се водат досиеја на граѓани поради нивното политичко дејствување или различна политичка идеологија, тоа сепак се правеше. Затоа, потребно е и во тој дел законот да остане таков каков што е. Искрено жалам доколку Уставниот суд ја поништи оваа одредба. Тоа не би одело во прилог на демократските процеси - изјави Бонева.

Роза Топузова-Каровска од ЛДП вели дека општ е впечатокот дека државата нема желба да спроведе лустрација.

- Знаеме колку време се подготвуваше Законот, потоа требаше да помине повеќе од една година за да се избере комисијата. Кога процесот почна, се сомневам по кои начини и критериуми се прави таа лустрација. Не се согласувам дека треба да се опфати само периодот до осамостојувањето, бидејќи сме сведоци дека некои инсталации сé уште дејствуваат во државата - изјави Топузова-Каровска.

СДСМ и ДУИ одбија да коментираат одлука на Уставниот суд.

Законот за лустрација беше донесен со консензус од сите партии.


Автор: С.С.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=21896
29-01-2010, 01:03 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#23

(29-01-2010, 01:03 PM)Пеницилин Wrote: Големите афери го докажуваат кодошењето

Дилемата на Уставниот суд дали лустрацијата треба да важи и по 1991 година предизвика револт кај предлагачот на законот, дел од правниците и пратениците

Во независна Македонија имаше соработници на тајните служби. Тоа го докажуваат неколку големи афери. Никој од виновниците за тие афери не е казнет. Тоа е аргумент против Уставниот суд, кој смета дека лустрацијата треба да важи до 1991 година, со објаснување дека потоа се афирмирани основните слободи и права на граѓаните за чие прекршување се предвидени казни.

Тајните служби не престанаа да дејствуваат по 1991 година. Поради тоа, нелогично е зошто лустрацијата да не важи и за овој период, сметаат подготвувачи на законот и дел од правниците.

Тие ги набројуваат аферите „Дувло“ од 1992 година (во времето на СДСМ, неовластено прислушување и следење на функционери на тогаш опозициската ВМРО-ДПМНЕ, „Сина птица“ (неовластено вмешување на тогашната Служба за државна безбедност во формирање паравоена формација од припадници на ВМРО-ДПМНЕ од внатрешноста) и аферата „Големо уво“, во времето на ВМРО-ДПМНЕ, кога министерка за внатрешни беше Доста Димовска.

Остана нејасно од каде тогашниот опозиционер Бранко Црвенковски ги доби стенограмите од прислушуваните разговори на новинарите.

Според податоците на Државниот архив, досиеја се водени до 1998 година.

Автор: С.С.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=21896

Eden komentar pod tekstot koj mnogu dobro ja otslikuva prichinata zoshto zakonot za lustracija ne vazi posle 1991 odina:

Quote:Pero Trajkov
Takvata sostojba datira od 1918g.Promena imase za vreme na bugarskata okupacija 1941g. a od 1945g. so apsenjeto na prviot pretsedatel Cento, Brasnarov, Satev, Majski i celata intelektualnata elita na Makedonija, Srbite so pomos na nivnata ekipa (Kolisevski, Mojsov, Hristovski, Malevski, Miljovski & CO) ja vospostavija povtorno mrezata vo Makedonija. Za vreme na NRJ, FNRJ i SFRJ se vospostavi celosen sistem na UDBA i KOS koj rabotese za interesite na Srbija vo ramkite na Jugoslavija, na site nivoa: policija, vojska, obrazovanie, ekonomija, sudstvo, crkva, mreza koja gi sirese svoite pipci vo site pori na opstestvoto. Pr:Koga ke imase SFRJ problem so Grcite ili sakase da pokaze "muskuli" - go aktivirase egejskoto prasanje, formirase kelii "za Makedonija", a posle dobienoto gi apsese naivnite makedonskite patrioti koi zavrsuvaa na Goli Otok ili Idrizovo. A, koga Makedonija se delese od Jugoslavija, i Gosev go rece: odlucnoto NE na Milosevic, znaete koj bese del od delegacijata? Mirka Velinovska (bivs PULS - sds) i bate Gero! Da puknes od smea...Ili maka? Nezavisni novinari (kuku i lele)?!?Istoto se slucuvase i 1991g. koga se formiraa MAAK (so Ganeta na celo) VMRO so Ljupco,( cij dedo bese srpski pandur, a tate informator na UDBA, a toj sin na majka - vmrovec). Se sekavate na "DUVLO"?Polovinata od osnovacite na VMRO bea poznati KOS-ovci i UDBA-si. Prvata Vlada- kuku lele: - se "proveren" kadar: Frle, Jane, Blaze,Denko (na tate) koj izjavi:Samostojna Makedonija - bez mene! A, bateto -minister koj "goamiti"se borese za priznavanje?!? Site "experti"?!. Mijalkov koj go otepaa na pat za Vranje, a koj prethodno rabotese vo policija i vo ambasadata na SFRJ vo Praga, kako "makedonistot"Andov - ambasador vo Irak. Demek, Jugoslavija isprakase luge nadvor "NA ZIMI MAJKA". Ili "osumteminata od MVR" - borci za Makedonija, Trajanov koj sega e sekoja nedela vo Solun -"po instrukcii".Samo lugeto koj ziveea vo Jugoslavija, znaat za proverkite, niz sito i reseto, za bilo koja (i najmala) funkcija.I taka go dobivme "najmudriot" Kiro. Pa Branko...I se sto sledi posle toa...I taka sega gi imaame nivnite deca, vnuci na visoki pozicii, a Makedonija e nepriznata,bezimena, nikakva...Mijalkovi vo vreme na Brane pravea biznis, a sega se glavni za Makedonija. Kumovi na Kamcev, ("bivs"?) od rakovodstvo na SDS?!?Crkva koja glumi avtokefalnost, a Jovance go postavi tokmu Petar, sin na srpski vojvoda. Site drzavi koi bea ekonomski zad nas - ne prosisaa. Sega taa ekipa i mreza Srbija mu ja prepusti na Grcite. Vo komentarot nema mesto za nasata golgota. Ili ova e teorija na zagovor? Ne znam, mene mi lici na nasata realnost...E zato lustracijata ni e takva, kilava - kato drzavana ni pusta, so kilavi ustavni sudii, prodadeni dusi, politicari i novinari - samo edna prikazna za "golemi" deca...
29-01-2010, 01:24 PM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#24

(29-01-2010, 01:03 PM)Пеницилин Wrote: Големите афери го докажуваат кодошењето

Дилемата на Уставниот суд дали лустрацијата треба да важи и по 1991 година предизвика револт кај предлагачот на законот, дел од правниците и пратениците

Во независна Македонија имаше соработници на тајните служби. Тоа го докажуваат неколку големи афери. Никој од виновниците за тие афери не е казнет. Тоа е аргумент против Уставниот суд, кој смета дека лустрацијата треба да важи до 1991 година, со објаснување дека потоа се афирмирани основните слободи и права на граѓаните за чие прекршување се предвидени казни.

Тајните служби не престанаа да дејствуваат по 1991 година. Поради тоа, нелогично е зошто лустрацијата да не важи и за овој период, сметаат подготвувачи на законот и дел од правниците.

Тие ги набројуваат аферите „Дувло“ од 1992 година (во времето на СДСМ, неовластено прислушување и следење на функционери на тогаш опозициската ВМРО-ДПМНЕ, „Сина птица“ (неовластено вмешување на тогашната Служба за државна безбедност во формирање паравоена формација од припадници на ВМРО-ДПМНЕ од внатрешноста) и аферата „Големо уво“, во времето на ВМРО-ДПМНЕ, кога министерка за внатрешни беше Доста Димовска.

Остана нејасно од каде тогашниот опозиционер Бранко Црвенковски ги доби стенограмите од прислушуваните разговори на новинарите.

Според податоците на Државниот архив, досиеја се водени до 1998 година.


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=21896


Posle ovaa odluka se postavuva prashanjeto za legitimnosta na Ustavniot Sud. Ako vo Arhivot na Makedonija postojat DOSIEA ZA PERIOD 1991-1998 godina, ke treba da reagira Sobranieto na Republika Makedonija. Kako najvisok zakonoidaven dom.
29-01-2010, 01:32 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#25

(29-01-2010, 01:32 PM)poprushev Wrote: Posle ovaa odluka se postavuva prashanjeto za legitimnosta na Ustavniot Sud. Ako vo Arhivot na Makedonija postojat DOSIEA ZA PERIOD 1991-1998 godina, ke treba da reagira Sobranieto na Republika Makedonija. Kako najvisok zakonoidaven dom.

Gi nema Gero i bandata lazni demokrati da kazat zbor:

Quote:ЕКСПЕРТИТЕ ПРОТИВ КРАТЕЊЕ НА ПЕРИОДОТ ЗА ЛУСТРАЦИЈА

Современите кодоши ќе останат заштитени
Ана Анастасовска

Лустрацијата мора да важи и за кодошите по 1991 година бидејќи голем број стручњаци открија дека тајните служби не престанале да дејствуваат со прогласувањето на независноста, се согласуваат експертите. Ваквата нивна реакција следува по одлуката на Уставниот суд да си даде два месеци во кои ќе го преиспита членот од Законот за лустрација за периодот на кој се однесува лустрацијата. Според експертите, образложението на Уставниот суд дека ако Законот важи и за периодот по 1991 година се до 2008 година, тоа може да се сфати како слабост на македонскиот Устав и е спротивно на тоа што го гарантира демократијата, пред се, на основните човекови права и слободи. - Со таквата одлука на Уставниот суд ќе се разрешат сите дилеми во врска со нашето минато, но во тој случај уставните судии ќе мора да дадат објаснување за периодот по осамостојувањето, како за досието „ВМРО“, за досиејата што се чуваат во фиоките и во шкафовите, ќе треба да ги објаснат многубројните афери, меѓу кои и најголемата, за прислушувањето, како и изјавата на Чокревски за бракот на некои новинари со полицијата - вели професорот Звонимир Јанкуловски. И професорот Осман Кадриу не се согласува дека лустрацијата не треба да се однесува на периодот од независноста на државата, односно тој смета дека со Законот за лустрација треба да се опфати периодот до неговото донесување. - Ако се изостави периодот по 1991 година, лицата, на пример, на кои им беа повредени основните човекови права во аферата со прислушување, ќе останат и понатаму без надомест на штетата која им беше нанесена, а луѓето што беа вклучени во тие активности ќе останат несанкционирани - објаснува Кадриу. Суспендирањето на овој член и можноста за негова измена ја коментира и предлагачот на овој закон, пратеникот Стојан Андов, според кого, периодот на кој се однесува лустрацијата не треба да се скратува. - Голем број стручњаци открија дека практиката на дејствување на тајните служби не престанала со прогласувањето на независноста. И меѓународната заедница сугерираше дека лустрацијата треба да се применува до донесувањето на Законот - вели Андов. Уставните судии сметаат дека не треба да се објавуваат имињата на кодошите затоа што целта на Законот се исполнува со тоа што тие нема да можат да бидат јавни функционери и дека верските заедници треба да се исклучат од постапката бидејќи државата не треба да се меша во слободата на здружување и на вероисповед.
29-01-2010, 04:39 PM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#26

ПАРТИИТЕ ВО КЛИНЧ ПОРАДИ ЗАКОНОТ ЗА ЛУСТРАЦИЈА
Кодошите ќе куртулат, Уставниот суд нема!

Јасминка Догова

Одлуката на Уставниот суд да стави привремена забрана на примената на четири члена од Законот за лустрација вчера ВМРО-ДПМНЕ ја прогласи за силен удар врз демократијата, со цел да не се види дали највисоките функционери на СДСМ биле соработници на тајната полиција. СДСМ, пак, овие коментари ги нарече вулгарен притисок врз судот, демонстрација на сила и вовед во диктатура. - Имајќи предвид дека овој Уставен суд е избран во времето на политичкиот зенит на Бранко Црвенковски, укинувањето на лустрацијата по 1991 година е со една и единствена цел Комисијата за лустрација и македонските граѓани да не добијат одговор дали Црвенковски и другите функционери од СДСМ, кои имале контрола врз тајните служби, ги злоупотребувале кршејќи го Уставот и законите и пресметувајќи се со својот политички опонент - изјави вчера во Собранието пратеничката Силвана Бонева, координаторка на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Пратеничката Весна Бендевска од СДСМ смета дека ваквите коментари на Бонева се нарушување на независноста на Уставниот суд. - Ова е вулгарен и константен притисок врз сите институции што не се под нивна директна партиска контрола. Ова е класична демонстрација на сила, која оди на директна штета на граѓаните и на вкупната демократија во земјата и е вовед во класична диктатура - оцени Бендевска. Бонева смета дека во нејзините изјави нема ништо спорно, односно дека таа е само апел до членовите на Судот многу сериозно да размислат за својата одлука. - Мислам дека воопшто не се мешам во работата на Уставниот суд. Кажувам свој личен став и став на партијата. Повеќе години во Собранието се мачевме да ги усогласиме ставовите, го имаме најлибералниот Закон за лустрација во сите посткомунистички земји и сега, да се запре овој процес значи запирање на демократските промени во Македонија. Токму од тие причини Македонија е толку долго заглавена во транзициската кал - нагласи Бонева.
Откако Уставниот суд и официјално ќе ја донесе одлуката, ВМРО-ДПМНЕ ќе реши дали ќе поднесе измени на законот. Пратеничката Бендевска не сакаше да коментира дали во таков случај СДСМ би ги поддржал измени во законот. Уставните судии на седницата во вторникот покренаа постапка за преиспитување на членовите 2, 8, 13 и 34 од Законот за верификација на фактите и се очекува најмногу по два месеца да донесат конечна одлука. Судиите изразија сомневање дали е потребно објавување на имињата на функционерите и на кандидатите за кои е утврдено дека биле соработници на тајните служби, за кој период да се однесува законот и дали тој да се однесува и на припадниците на верските заедници и религиозните групи. Комисија за прашања за избор и за именувања вчера го потврди изборот на Јанакие Витановски за нов претседател на Комисијата за верификација на фактите, а за негов заменик е именуван Шпенд Винца. Изборот е направен врз основа на претходноусогласените разговори меѓу сите пратенички групи, а одлуката треба да биде усвоена од Собранието.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.a...eID=132726
30-01-2010, 05:36 PM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#27

Граѓани бараат лустрацијата да се спроведува до 2008

Наим Вренези
30.01.2010 15:27

[Image: ustaven-sud.jpg]


Теодора Штерјовска сака да знае кој го кодошел нејзиниот сопруг Александар. Тој поради постојаниот притисок бил приморан да ја напушти Македонија, но и семејството.

Штерјовска сега живее сама со двете деца. Таа со група други оштетени граѓани, пред Уставен Суд, бараат лустрацијата да се спроведува до 2008-та.

Членови на семејствата кои протестираа биле следени токму во периодот по 91-та година. На протест ги натера токму одлуката на Уставниот суд времено замрзне 4 одредби од законот за лустрација. Меѓу нив е и членот кој предвидува лустрацијата да се применува до 2008.

„Тој беше прогонет од наши луѓе, што ни се правеа пријатели. Нон-стоп беше следен каде и да одеше, во која куќа да одеше што зборува, дојде до тоа време да он се исели од Македонија, замина за Полска, се разведовме и јас останав со две деца“, рече Теодора Штерјовска, оштетен граѓанин.

Како директна жртва на кодошите, бара нивните имиња да се обелоденат, и тие да бидат казнети.

„Зошто тие злосторници да не се кажат кои се тие и да бидат казнети, колку само семејства уништија“, вели Штерјовска.

Се сомневаат дека зад забраната стојат токму поединци и структури кои последниве 20 години ја кочат лустрацијата и се плашат од неа.

„Лустрацијата мора да реализира доследно, навремено, целосно и без исклучоци. На тој пат, Уставниот Суд не смее да биде пречка“, рече Тодор Маневски, оштетен граѓанин.

„Сакам само Уставниот Суд да го прашам дали одлуката им е уставна, ништо друго“, вели Гоце Стевковски, оштетен граѓанин.

Против неа се изјаснија жртвите и владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која ова го смета како силен удар врз демократијата. Според нив со овој акт Уставниот Суд донесе забрана за лустрација на транзиционите политичари.

http://media.a1.com.mk/media/video/10/naim-30-01.wmv

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=119298
30-01-2010, 06:21 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#28

Без спроведување на лустрацијата нема вистинска демократија во Македонија.
30-01-2010, 07:45 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#29

HRISTO, i jas mislam kako tebe :

L U S R A C I J A MORA DA SE SPROVEDE !!!!!!

Ama ovie od Ustavniot sud nekako ja vrtat vodata da tece na druga stran. Zozsto taka, ne mi e jasno ????
Dali se plasat za sebe ili za nekoj drug, toa tie naj ubavo si go znajat....
30-01-2010, 07:59 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#30

(30-01-2010, 07:45 PM)hristo Wrote: Без спроведување на лустрацијата нема вистинска демократија во Македонија.

Toa e tochno Hristo. So ovaa odluka sudiite na Ustavniot sud ja dovedoa vo prashanje nivnata legitimnost. Sobranieto kako najvisok ZAKONODAVEN dom mora da gi RAZRESHI sudiite. No dali ke i dademe podrshaka na vladeachkata garniture da go stori toa. Dali ke ima kapacitet obichniot gradjanin da se odbrani od "SOROSOIDITE" i nezavisni glasila na Srdjan Kerim.

Vo vreme koga od SAD i prijatelskite zemji od EU, se prakjaat jasni poraki deka nivnata podrshka ja uslovuvaat so raschisuvanje so komunistichkoto minatao no i segashnost Ustavniot sud nosi vakva odluka. Za kogo raboti...na kogo od SOSEDITE mu odgovara Makedonija da ostane izolirana ...
30-01-2010, 08:10 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#31

Граѓани бараат лустрацијата да се спроведува до 2008


Теодора Штерјовска сака да знае кој го кодошел нејзиниот сопруг Александар. Тој поради постојаниот притисок бил приморан да ја напушти Македонија, но и семејството.

Штерјовска сега живее сама со двете деца. Таа со група други оштетени граѓани, пред Уставен Суд, бараат лустрацијата да се спроведува до 2008-та.

Членови на семејствата кои протестираа биле следени токму во периодот по 91-та година. На протест ги натера токму одлуката на Уставниот суд времено замрзне 4 одредби од законот за лустрација. Меѓу нив е и членот кој предвидува лустрацијата да се применува до 2008.

„Тој беше прогонет од наши луѓе, што ни се правеа пријатели. Нон-стоп беше следен каде и да одеше, во која куќа да одеше што зборува, дојде до тоа време да он се исели од Македонија, замина за Полска, се разведовме и јас останав со две деца“, рече Теодора Штерјовска, оштетен граѓанин.

Како директна жртва на кодошите, бара нивните имиња да се обелоденат, и тие да бидат казнети.

„Зошто тие злосторници да не се кажат кои се тие и да бидат казнети, колку само семејства уништија“, вели Штерјовска.

Се сомневаат дека зад забраната стојат токму поединци и структури кои последниве 20 години ја кочат лустрацијата и се плашат од неа.

„Лустрацијата мора да реализира доследно, навремено, целосно и без исклучоци. На тој пат, Уставниот Суд не смее да биде пречка“, рече Тодор Маневски, оштетен граѓанин.

„Сакам само Уставниот Суд да го прашам дали одлуката им е уставна, ништо друго“, вели Гоце Стевковски, оштетен граѓанин.

Против неа се изјаснија жртвите и владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која ова го смета како силен удар врз демократијата. Според нив со овој акт Уставниот Суд донесе забрана за лустрација на транзиционите политичари.
31-01-2010, 02:00 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#32

Sekcite na zdruzenieto vo SAD, Kanada i Evropa vo nekolkute dena shto izminaaa izvrshija konsltacii i zazedoa stav so koj e zapoznaen i Predesedatelot na Zdruzenieto na SUDENI I PROGONUVANI ZA MAKEDONIJA. Toj deneska i utre treba da izvrshi konsultacii so Predsedatelstvoto na Zdruzenieto so sedishte vo Makedonija i bi trebelo da se sluchi ova: Da upati pismo do Predsedatelot Djordji Ivanov i do pratenichkite grupi vo Sobranieto na Makedonija, vo koe ke se bara itna sednica na MAKEDONSKOTO SOBRANIE, od koe e KAKO NAJVISOK ZAKONODAVEN DOM ke se BARA ODGOVORNOST I RAZRESHUVANJE NA USTAVNITE SUDII.


Quote:Груевски повторно контра Уставниот суд
Катерина Цаневска Арсовска Коментари (0)


31.01.2010 18:37
Никола Груевски


„Без лустрација е како да одите напред со крената глава, а со боцки во нозете“, вака премиерот го коментира обидот на Уставниот суд од пресметувањето со кодошите да куртулат транзиционите политичари, поповите и оџите.

ВМРО-ДПМНЕ, вели е најголем поддржувач на овој процес бидејќи лошите работи од минатото не треба да се повторат. Се пожали не можеме да влијаеме на судиите.

„Таму влијае еден друг фактор во државава, политички фактор, една друга политичка партија. Мене ми е жал што тоа го прави таа политичка партија. Што се однесува до нас ние ќе бараме и понатаму алтернативни начини за разрешување на ова прашање“, Никола Груевски, претседател на Владата.

Кодошите вели, нема да ги ставаме во затвор, но нема да можат да бидат политички активни. И додека премиерот во изјавата денеска беше умерен, неговата партија претходно го обвини Уставниот суд дека направил силен удар врз демократијата.

Потсетија, составот е избран во времето на Црвенковски. ВМРО-ДПМНЕ и натаму продолжува со вулгарен притисок кон сите институции што не се под нивна директна партиска контрола.

Ова е класичен вовед во диктатура, им одговорија од СДСМ. Пред Уставниот суд протестираа семејствата на кодошените. Ќе бараат од парламентарните политички партии јавно да го поддржат нивното барање за доследно спроведување на Законот за лустрација.

Македонија е една од последните држави која го донесе законот. Иако изгледаше дека потешкиот дел е поминат, се покажа дека почувствително е неговото спроведување.

ps. koj chita http://www.kotle.ca ima informacii od prva raka vo borbata protiv kodoshite vo Makedonija i nivnite "ekspozituri" po forumive. Se shto e od taa fela ke se plashi da dojde vo kotleto.
(This post was last modified: 31-01-2010, 07:57 PM by mara-popara.)
31-01-2010, 07:53 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#33

Quote: Еднаш кодош секогаш кодош

[Image: lust.jpg&imgSize=230&cropH=180]

Група граѓани се противи на одлуката на Уставниот суд за привремена забрана на 4 члена од Законот за лустрација, особено во делот во кој што се намалува временскиот период на спроведувањето на лустрацијата.
Наивно е да се поверува дека инсталациите кои вршеа психолошка и физичка тортура врз нашите семејства, преку ноќ престанале да шпиунираат по стекнувањето на независноста на државата- сметаат тие.
Групата граѓани од пред државниот парламент упатија писмена иницијатива до политичките партии во Собранието и јавно од нив побараа да ги поддржат во нивното барање за доследно спроведување на лустрацијата.
„Тие истите луѓе кои фрлаа и дрвја и камења и велеа дека земјава нема да опстои, шпиунираа и кодошеа, сега бараат да се забрани лустрација, што значи дека некого го боли затоа што треба да биде лустриран. Треба да се знаат оние кои кодошеле, а ги има и во Армијата и во политичките партии, некои денес седат во Собранието, изјави Митре Богоески, поранешен старешина во ЈНА кој тврди дека во 1994-тата година бил мета на кодошите, следен и прислушуван.Mora da padne nivnoto uporishte KOMINISTICHKIOT USTAVEN SUD....
31-01-2010, 08:49 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#34

Quote:Posted by mara-popara - Денес 07:53 PM
Sekcite na zdruzenieto vo SAD, Kanada i Evropa vo nekolkute dena shto izminaaa izvrshija konsltacii i zazedoa stav so koj e zapoznaen i Predesedatelot na Zdruzenieto na SUDENI I PROGONUVANI ZA MAKEDONIJA. Toj deneska i utre treba da izvrshi konsultacii so Predsedatelstvoto na Zdruzenieto so sedishte vo Makedonija i bi trebelo da se sluchi ova: Da upati pismo do Predsedatelot Djordji Ivanov i do pratenichkite grupi vo Sobranieto na Makedonija, vo koe ke se bara itna sednica na MAKEDONSKOTO SOBRANIE, od koe e KAKO NAJVISOK ZAKONODAVEN DOM ke se BARA ODGOVORNOST I RAZRESHUVANJE NA USTAVNITE SUDII.

Quote:Posted by NACIONALIST - Денес 02:00 PM
Граѓани бараат лустрацијата да се спроведува до 2008


Теодора Штерјовска сака да знае кој го кодошел нејзиниот сопруг Александар. Тој поради постојаниот притисок бил приморан да ја напушти Македонија, но и семејството.

Штерјовска сега живее сама со двете деца. Таа со група други оштетени граѓани, пред Уставен Суд, бараат лустрацијата да се спроведува до 2008-та.

Членови на семејствата кои протестираа биле следени токму во периодот по 91-та година. На протест ги натера токму одлуката на Уставниот суд времено замрзне 4 одредби од законот за лустрација. Меѓу нив е и членот кој предвидува лустрацијата да се применува до 2008.


Комуњарите направија стратешка грешка од која овој пат нема да куртулат. Одлуката на неУставниот Суд е харикири на србокомунизмот во Македонија. Вистната, која ни е од Бога дадена, секогаш победува!
На народот му е скиселено од овој систем, а Судот со оваа одлука се соголи себеси. Покажа за кого всушност работи т.е слугува. Државата му припаѓа на народот, на човекот - и човекот, како што веќе напишале многу поумни луѓе од мене, има Универзални права и слободи.

Ова е почетокот на крајот - да го цитирам мојот омилен филм - "Ќе има крв"! Овој пат нема да биде Македонска.
31-01-2010, 09:51 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#35

(30-01-2010, 07:59 PM)mence Wrote: HRISTO, i jas mislam kako tebe :

L U S R A C I J A MORA DA SE SPROVEDE !!!!!!

Ama ovie od Ustavniot sud nekako ja vrtat vodata da tece na druga stran. Zozsto taka, ne mi e jasno ????
Dali se plasat za sebe ili za nekoj drug, toa tie naj ubavo si go znajat....

Изгледа и двете работи се во играIcon_razz
31-01-2010, 10:38 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#36

(30-01-2010, 08:10 PM)mara-popara Wrote:
(30-01-2010, 07:45 PM)hristo Wrote: Без спроведување на лустрацијата нема вистинска демократија во Македонија.

Toa e tochno Hristo. So ovaa odluka sudiite na Ustavniot sud ja dovedoa vo prashanje nivnata legitimnost. Sobranieto kako najvisok ZAKONODAVEN dom mora da gi RAZRESHI sudiite. No dali ke i dademe podrshaka na vladeachkata garniture da go stori toa. Dali ke ima kapacitet obichniot gradjanin da se odbrani od "SOROSOIDITE" i nezavisni glasila na Srdjan Kerim.

Vo vreme koga od SAD i prijatelskite zemji od EU, se prakjaat jasni poraki deka nivnata podrshka ja uslovuvaat so raschisuvanje so komunistichkoto minatao no i segashnost Ustavniot sud nosi vakva odluka. Za kogo raboti...na kogo od SOSEDITE mu odgovara Makedonija da ostane izolirana ...

Владата на Македонија , со чело на Никола Груевски, мора секојдневно да ја докажува посветеноста и добронамерноста спрема македонската кауза. Во спротивно народот на Македонија , незадоволен од двете најголеми актуелни политички партии, ке почне да бара и создава трета голема македонска партија која вистински ке ги брани нејзините интереси, ослободена од влијанија на соседните земји, посебно на Србија. Icon_cool
31-01-2010, 10:45 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#37

Po ovaa odluka Ustavniot Sud se odluci da gi brani tugite interesi vo Makedonija, zatoa treba so edna solidarnost sprema ostetenite od vakvata odluka i treba so glavite nagore i na ulica pred sudovite.
01-02-2010, 03:20 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#38
1eek 
Лустрацијата да важи за сите граѓани
Коментари (0)


02.02.2010 13:31Лустрацијата да важи за сите граѓани, да се спроведе доследно, да го опфати транзицискиот период и истата да се спроведе без никакви ограничувања.

Ова го побара група на граѓани, претставници на семејства на прогонувани од тајните служби на денешната средба со претседателот на собранието Трајко Вељаноски.

„Бараме сите релевантни политички субјекти да ни дадат отворена и искрена поддршка во надминувањето на пречките во спроведување на лустрацијата“, истакна Гоце Темкоски, чие семејство, а и самиот тој се прогонувани од тајните служби.

Според нив лустрацијата не е само потреба во ова општество, а уште помалку дневно политичка тема.

Претседателот на Собранието, Вељаноски рече дека идејата за носење на овој закон била еднаш - засекогаш да се отвори и за кратко време да се затвори минатото и да се гледа во иднината.

Доколку Уставниот суд ги укине четирите времени одредби, Вељаноски смета дека ќе биде доведена во прашање улогата на комисијата за верификација на факти како и улогата на самиот закон.

„Доколку се укинат овие четири одредби ќе настане ситуација каде што ќе имаме лустрација преку медиуми и јавност, наместо да имаме преку службен орган“, истакна Вељаноски.

Тој изрази надеж дека Уставниот суд ќе донесе правилна конечна одлука, притоа водејќи сметка на сите укажувања од експертите што во меѓувреме се произнесоа во однос на одлуката и допрва ќе се произнесат.

http://IZVOR
02-02-2010, 02:27 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#39

Ај да ме потсети некој, кој ја започна иницијативата за донесување закон за лустрација. дали тоа беше Стојан Андов или некој од ВМРО-ДПМНЕ?
02-02-2010, 08:38 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#40

Moisie po se imal pomala maka, mu trebale chetirieset godini da gi nauchi Evreite da ne se poklonuvaat na lazniot Bog i zlatnoto jagne.

Dali Makedoncite ke go pronajdat-prepoznaat svojot Mojsie za konechno da gi povede i oslobodi od poklonuvanjeto na lazniot Bog-TITO i zlatnoto jagne-KLATI VRATRA ZEMAJ PLATA.


Quote:Борците за Југославија против осудуваните за Македонија

Во 2002 година е донесен Законот за политичките затвореници, со кој требаше да се обесштетат осудуваните за независна Македонија во времето на поранешна Југославија. До денеска тие немаат добиено ниту денар

[Image: andonov.jpg]

Закон има, ама веќе осум години нема кој да го спроведе. Засегнатите, прогонуваните, затвораните и осудуваните за идеите за самобитноста на македонскиот народ и негова државност, иако веќе во поодминати години, велат дека нема да се откажат од она што им следува. Полесно дојдовме до независна Македонија од ова сега што се прави, на шега велат дел членови на Здружението на осудуваните за самобитноста на македонскиот народ.

Во 2002 година е донесен Законот за политичките затвореници, со кој требаше да се обесштетат сите оние што се осудувани за независна Македонија во времето на поранешна Југославија. Тие требаше да добијат по една просечна плата за секој поминат месец во затвор. До денеска немаат добиено ниту денар, а Законот е пред застарување.

Според координаторот на Здружението на граѓани прогонувани, затворани и осудуваните за идеите за самобитноста на македонскиот народ и негова државност Никола Андонов, примената на Законот за политичките затвореници, застанала истата година кога се сменила и власта. По иницијатива на борците од НОВ, Уставниот суд ја оценувал уставноста на четири члена од Законот.

- Уставниот суд под притисок на извршната власт ги оспори четирите члена од Законот за политичките затвореници (членовите 2, 4 став 2, 9 и 11). До 2005 година Законот тапка во место. Тогаш СДСМ се согласува дека во Собранието ќе ги изгласа преработените членови за правата на политичките затвореници - вели Андонов.


Сепак, борците за Југославија, како што ги вика Андонов, повторно го оспориле овој закон пред Уставниот суд, односно четирите члена што им овозможуваат обесштетување. Но сега Уставниот суд се прогласува за ненадлежен да постапува по оваа иницијатива Cel tekst
03-02-2010, 01:31 PM
Reply