Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(14-10-2010, 04:23 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-10-2010, 03:38 PM)acko Wrote:
(14-10-2010, 02:12 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Нешто се тркала зад ридот. Соработници на КОС главни "востаници" и борци за Албанската кауза во Македонија.!!!??????


А1 Wrote:Како што ми беше кажано се работи за актуелен министер во владата и тоа од кичевскиот регион, потоа за пратеник исто од Кичево и за висок функционер на коалициски партер кој што е од Дебар.

Кога веќе кажаа толку податоци на нас ни останува само да отидеме на сајтовите на споменатите институции и да провериме за кого се работи...

1. На сајтот на Владата на РМ најдов само еден Албанец кој што е од ’кичевскиот регион’.

[Image: musaxhaferri.jpg]

Муса Џафери
Муса Џафери е роден на 7.07.1959 година во селото Зајас, Кичево


2. Има два актуелни пратеника од кичевско. Во првиот текст пишува дека е од родното село на Ахмети, но од тоа село јас друг пратеник не видов, па најверојатно се работи за Велиу, а можеби дури и за самиот Ахмети...

[Image: 57AE46F24DA8074EAFF20D7F7051C767.jpg]

ФАЗЛИ ВЕЛИУ
Член на ДУИ. Роден на 4 јануари 1945 година во с. Колари, Кичево. Албанец.


[Image: 407648C008B9F343A68F67EBCF1DEE6B.jpg]

Али Ахмети
Роден на 4 јануари 1959 година во с. Зајаз, Кичево. Албанец.


Нема други Ацко. Нова Македонија во мај 2008 година, го објави ова:


Quote:Така, пред изборите, Фазли Велиу, вујкото на Али Ахмети и еден од основачите на Демократската унија за интеграција, беше отворено обвинет од албанскиот весник „Шќип“ дека соработувал со воената разузни тоа по распадот на СФРЈ. „Нова Македонија“ ги објавува документите што го посочуваат авачка служба на Војската на Југославија, Фазли Велиу, кој е носител на листата на ДУИ во петтата изборна единица, како соработник на ВЈ. Се работи за два документа од декември 1996 година. Првиот, означен како „примопредавање на оперативната позиција“, е испратен од капетанот Радован Бокун и во него се вели: „Врз основа на наредбата на Втората управа на Генералштабот на Војската на Југославија строгодоверливо 9-371 од 2 октомври 1996 година ви го предаваме на врска оперативната позиција ‘Инструктор‘. Оперативната позиција досега беше ангажирана на согледувањето на албанските сепаратисти на Косово и Метохија во операцијата Продор два. Досегашните сознанија што ни ги отстапи оваа оперативна позиција беа точни и благовремени. Со оперативната позиција да се стапи во контакт, како што ви достави Втората управа“. Под овој текст е означено дека „Инструктор“ е Фазли Велиу, село Зајац (Зајас), Кичево, Република Македонија, по националност Албанец, државјанин на Р. Македонија“. Вториот документ, исто така потпишан од капетанот Бокун, се однесува на исплаќање пари на „Инструктор“. Според овој документ, Велиу во декември 1996 година од Војската на Југославија добил 2.350 германски марки на име трошоци, 5.000 германски марки како награда за извршените задачи од полето на работата на разузнавачките органи и 1.271 германска марка за патни трошоци.
- Тоа што беше објавено во весникот „Шќип“ од Тирана е некаков фалсификат за кој се гледа дека е тенденциозен и направен за некои политички цели - изјави Велиу. Тој кажа дека го тужел албанскиот весник за клевета и додаде дека во документите било погрешено неговото родно село, па така, наместо Колари, е ставен соседниот Зајас.
- Во тоа време јас сум бил во егзил во Швајцарија и немав можност да бидам во контакт со другите од Движењето на Косово. Не знам кој е тој човек што ги зел парите - изјави Велиу.
Иако повеќето од кандидатите за пратеници не потпишаа вакви изјави, дознаваме дека сите тие ќе подлежат на проверка, со која ќе се елиминира можноста од злоупотреба на тајните досиеја или подметнување фалсификувани документи.


Од серијалот на Јанко Бачев објавен пред изборите 2006 година.


Quote:Според Бачев неколку податоци одат во прилог на тезата дека војната е конструирана. Имено, со почнувањето на војната, тајниот центар на СДСМ во СДБ ќе обезбеди преку неговите раководни инсталации во тајната полиција да се бришат одредени безбедносно-интересни лица од евиденциите на СДБ. Ова особено ќе биде зачестена појава на неколку месеци пред војната, кога речиси секојдневно се доставуваат телеграми за информирање до агентурата во СДБ, дека спомнатите лица се бришат од евиденциите на СДБ. Што значи дека т.н.бришани лица повеќе не се интересни за службата и агентите на тајната полиција во иднина не треба да преземаат какви било оперативни активности спрема нив.
Колку ова било длабоко смислен и оправдан план во тоа време, може да се види од увидот во овие списоци за бришење од евиденциите на СДБ, каде се доаѓа до фрапирачко сознание според кое т.н. Бришани лица како неинтересни за агентите за СДБ, всушност биле најекспонираните команданти на ОНА за време на војната како Фазли Велиу, Џеват Адеми и Муса Џафери.


Quote:ДУИ: Обвинувањата се обичен блеф од ДПА

14.10.2010 - 16:15 | Македонија

Доставувањето на кодошките досиеја за тројца функционери на ДУИ пред Комисијата за лустрација за владејачката ДУИ е чист блеф на ДПА.


Од ДУИ прашуваат кој е професорот Шпенди Луши и каков е неговиот кредибилитет.

Од ДУИ велат дека партијата на Тачи лустрацијата ја претворила во битка за дискредитација на Албанците во земјава.

Обвинувааат дека токму ДПА според како што рекоа изјавите на поранешни функционери се идентификувала како производ на тајните служби и им порачуваат дека битката која ја водат со нив им е однапред изгубена.

Од ДУИ не беа асположени за новинарски прашања па останавме без одговор, за детали од досиејата кои утово професорот Луши им ги подели на новинарите, а во кои стојат имињата и презимињата на најтесното раководство на владејачката албанска партија.

Александар Спасовски
14-10-2010, 04:27 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(14-10-2010, 04:27 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-10-2010, 04:23 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(14-10-2010, 03:38 PM)acko Wrote:
(14-10-2010, 02:12 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Нешто се тркала зад ридот. Соработници на КОС главни "востаници" и борци за Албанската кауза во Македонија.!!!??????


А1 Wrote:Како што ми беше кажано се работи за актуелен министер во владата и тоа од кичевскиот регион, потоа за пратеник исто од Кичево и за висок функционер на коалициски партер кој што е од Дебар.

Кога веќе кажаа толку податоци на нас ни останува само да отидеме на сајтовите на споменатите институции и да провериме за кого се работи...

1. На сајтот на Владата на РМ најдов само еден Албанец кој што е од ’кичевскиот регион’.

[Image: musaxhaferri.jpg]

Муса Џафери
Муса Џафери е роден на 7.07.1959 година во селото Зајас, Кичево


2. Има два актуелни пратеника од кичевско. Во првиот текст пишува дека е од родното село на Ахмети, но од тоа село јас друг пратеник не видов, па најверојатно се работи за Велиу, а можеби дури и за самиот Ахмети...

[Image: 57AE46F24DA8074EAFF20D7F7051C767.jpg]

ФАЗЛИ ВЕЛИУ
Член на ДУИ. Роден на 4 јануари 1945 година во с. Колари, Кичево. Албанец.


[Image: 407648C008B9F343A68F67EBCF1DEE6B.jpg]

Али Ахмети
Роден на 4 јануари 1959 година во с. Зајаз, Кичево. Албанец.


Нема други Ацко. Нова Македонија во мај 2008 година, го објави ова:


Quote:Така, пред изборите, Фазли Велиу, вујкото на Али Ахмети и еден од основачите на Демократската унија за интеграција, беше отворено обвинет од албанскиот весник „Шќип“ дека соработувал со воената разузни тоа по распадот на СФРЈ. „Нова Македонија“ ги објавува документите што го посочуваат авачка служба на Војската на Југославија, Фазли Велиу, кој е носител на листата на ДУИ во петтата изборна единица, како соработник на ВЈ. Се работи за два документа од декември 1996 година. Првиот, означен како „примопредавање на оперативната позиција“, е испратен од капетанот Радован Бокун и во него се вели: „Врз основа на наредбата на Втората управа на Генералштабот на Војската на Југославија строгодоверливо 9-371 од 2 октомври 1996 година ви го предаваме на врска оперативната позиција ‘Инструктор‘. Оперативната позиција досега беше ангажирана на согледувањето на албанските сепаратисти на Косово и Метохија во операцијата Продор два. Досегашните сознанија што ни ги отстапи оваа оперативна позиција беа точни и благовремени. Со оперативната позиција да се стапи во контакт, како што ви достави Втората управа“. Под овој текст е означено дека „Инструктор“ е Фазли Велиу, село Зајац (Зајас), Кичево, Република Македонија, по националност Албанец, државјанин на Р. Македонија“. Вториот документ, исто така потпишан од капетанот Бокун, се однесува на исплаќање пари на „Инструктор“. Според овој документ, Велиу во декември 1996 година од Војската на Југославија добил 2.350 германски марки на име трошоци, 5.000 германски марки како награда за извршените задачи од полето на работата на разузнавачките органи и 1.271 германска марка за патни трошоци.
- Тоа што беше објавено во весникот „Шќип“ од Тирана е некаков фалсификат за кој се гледа дека е тенденциозен и направен за некои политички цели - изјави Велиу. Тој кажа дека го тужел албанскиот весник за клевета и додаде дека во документите било погрешено неговото родно село, па така, наместо Колари, е ставен соседниот Зајас.
- Во тоа време јас сум бил во егзил во Швајцарија и немав можност да бидам во контакт со другите од Движењето на Косово. Не знам кој е тој човек што ги зел парите - изјави Велиу.
Иако повеќето од кандидатите за пратеници не потпишаа вакви изјави, дознаваме дека сите тие ќе подлежат на проверка, со која ќе се елиминира можноста од злоупотреба на тајните досиеја или подметнување фалсификувани документи.


Од серијалот на Јанко Бачев објавен пред изборите 2006 година.


Quote:Според Бачев неколку податоци одат во прилог на тезата дека војната е конструирана. Имено, со почнувањето на војната, тајниот центар на СДСМ во СДБ ќе обезбеди преку неговите раководни инсталации во тајната полиција да се бришат одредени безбедносно-интересни лица од евиденциите на СДБ. Ова особено ќе биде зачестена појава на неколку месеци пред војната, кога речиси секојдневно се доставуваат телеграми за информирање до агентурата во СДБ, дека спомнатите лица се бришат од евиденциите на СДБ. Што значи дека т.н.бришани лица повеќе не се интересни за службата и агентите на тајната полиција во иднина не треба да преземаат какви било оперативни активности спрема нив.
Колку ова било длабоко смислен и оправдан план во тоа време, може да се види од увидот во овие списоци за бришење од евиденциите на СДБ, каде се доаѓа до фрапирачко сознание според кое т.н. Бришани лица како неинтересни за агентите за СДБ, всушност биле најекспонираните команданти на ОНА за време на војната како Фазли Велиу, Џеват Адеми и Муса Џафери.


Quote:ДУИ: Обвинувањата се обичен блеф од ДПА

14.10.2010 - 16:15 | Македонија

Доставувањето на кодошките досиеја за тројца функционери на ДУИ пред Комисијата за лустрација за владејачката ДУИ е чист блеф на ДПА.


Од ДУИ прашуваат кој е професорот Шпенди Луши и каков е неговиот кредибилитет.

Од ДУИ велат дека партијата на Тачи лустрацијата ја претворила во битка за дискредитација на Албанците во земјава.

Обвинувааат дека токму ДПА според како што рекоа изјавите на поранешни функционери се идентификувала како производ на тајните служби и им порачуваат дека битката која ја водат со нив им е однапред изгубена.

Од ДУИ не беа асположени за новинарски прашања па останавме без одговор, за детали од досиејата кои утово професорот Луши им ги подели на новинарите, а во кои стојат имињата и презимињата на најтесното раководство на владејачката албанска партија.

Александар Спасовски

Potpollno si vo pravo jordane.so podnesenite dokazi.Vo allbanska sredina vo carshija se smetat deka dajo, tito, 13 stranici se evidentirani agenti na kos.samo sumite na pllateni sredstva ne se sllagat.No mozhno e da se tie sredstva samo vo toj izveshtaj.Inaku se smeta deka dajo primill preku 200 iljadi marki za nabavka na oruzhje od srbite za uck.Ispllaqanjata se izvrshuvalle na vojni brodovi.Zashto od srbite za uck mozaikot ke go skllopime pokasno.Tito ili ozreni hmmmm nema nishto da kazham.Sledniot e poveqekraten ne e samo srpski agent nego e na mnogu tajni slluzhbi.Sorabotuva mnogu cvrsto so makedonskata, srpskata, allbanskata, bnd i mnogu drugi slluzhbi.Ovisno koja slluzhba kolku pllaqa.Musa xhaferi ne se dvoumuvaj mnogo.Reallno vo momentot musa xhaferi ja kreira politikata na dui.Toj go drzhi ali baba vo shah celloto vreme so uceni.Mu gi znae site sllabosti i tajni na alija i so tie informacii go ucenuva.Dobro se osigurall da ako neshto mu se slluci sve da izleze na videlina i ali baba go jade djavollot gotov e.Treba da se obellodenat ballon, namik, i presretac od gostivar, ponatamu ke otidneme so tetovo i skopje.
14-10-2010, 08:44 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(14-10-2010, 08:44 PM)sokoli Wrote: Potpollno si vo pravo jordane.so podnesenite dokazi.Vo allbanska sredina vo carshija se smetat deka dajo, tito, 13 stranici se evidentirani agenti na kos.samo sumite na pllateni sredstva ne se sllagat.No mozhno e da se tie sredstva samo vo toj izveshtaj.Inaku se smeta deka dajo primill preku 200 iljadi marki za nabavka na oruzhje od srbite za uck.Ispllaqanjata se izvrshuvalle na vojni brodovi.Zashto od srbite za uck mozaikot ke go skllopime pokasno.Tito ili ozreni hmmmm nema nishto da kazham.Sledniot e poveqekraten ne e samo srpski agent nego e na mnogu tajni slluzhbi.Sorabotuva mnogu cvrsto so makedonskata, srpskata, allbanskata, bnd i mnogu drugi slluzhbi.Ovisno koja slluzhba kolku pllaqa.Musa xhaferi ne se dvoumuvaj mnogo.Reallno vo momentot musa xhaferi ja kreira politikata na dui.Toj go drzhi ali baba vo shah celloto vreme so uceni.Mu gi znae site sllabosti i tajni na alija i so tie informacii go ucenuva.Dobro se osigurall da ako neshto mu se slluci sve da izleze na videlina i ali baba go jade djavollot gotov e.Treba da se obellodenat ballon, namik, i presretac od gostivar, ponatamu ke otidneme so tetovo i skopje.
Со ова сакаш да потенцираш дека немало да постои поделба албанец-македонец и ќе сме имале приближно перфектен соживот да не постоеле овие(платеници на УДБА) што заради профит искреирале цела иднина за наредните 50 год???

п.с Дај кажи твоја гледна точка оти ако е така како јас што мислам значи дека заради други клошари ние си ги јадеме џигерите меѓу себе???
14-10-2010, 09:28 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(14-10-2010, 08:44 PM)sokoli Wrote: Potpollno si vo pravo jordane.so podnesenite dokazi.Vo allbanska sredina vo carshija se smetat deka dajo, tito, 13 stranici se evidentirani agenti na kos.samo sumite na pllateni sredstva ne se sllagat.No mozhno e da se tie sredstva samo vo toj izveshtaj.Inaku se smeta deka dajo primill preku 200 iljadi marki za nabavka na oruzhje od srbite za uck.Ispllaqanjata se izvrshuvalle na vojni brodovi.Zashto od srbite za uck mozaikot ke go skllopime pokasno.Tito ili ozreni hmmmm nema nishto da kazham.Sledniot e poveqekraten ne e samo srpski agent nego e na mnogu tajni slluzhbi.Sorabotuva mnogu cvrsto so makedonskata, srpskata, allbanskata, bnd i mnogu drugi slluzhbi.Ovisno koja slluzhba kolku pllaqa.Musa xhaferi ne se dvoumuvaj mnogo.Reallno vo momentot musa xhaferi ja kreira politikata na dui.Toj go drzhi ali baba vo shah celloto vreme so uceni.Mu gi znae site sllabosti i tajni na alija i so tie informacii go ucenuva.Dobro se osigurall da ako neshto mu se slluci sve da izleze na videlina i ali baba go jade djavollot gotov e.Treba da se obellodenat ballon, namik, i presretac od gostivar, ponatamu ke otidneme so tetovo i skopje.

Соколи, кој е третиот од овие? Овие двајца кичевчани лесно ги познав...

И што мислиш ти, кој стои позади овие објавувања на досиеа, кој ги пушти меѓу народот и зошто?

14-10-2010, 10:50 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
14-10-2010, 10:58 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(14-10-2010, 09:28 PM)Makedonec Wrote:
(14-10-2010, 08:44 PM)sokoli Wrote: Potpollno si vo pravo jordane.so podnesenite dokazi.Vo allbanska sredina vo carshija se smetat deka dajo, tito, 13 stranici se evidentirani agenti na kos.samo sumite na pllateni sredstva ne se sllagat.No mozhno e da se tie sredstva samo vo toj izveshtaj.Inaku se smeta deka dajo primill preku 200 iljadi marki za nabavka na oruzhje od srbite za uck.Ispllaqanjata se izvrshuvalle na vojni brodovi.Zashto od srbite za uck mozaikot ke go skllopime pokasno.Tito ili ozreni hmmmm nema nishto da kazham.Sledniot e poveqekraten ne e samo srpski agent nego e na mnogu tajni slluzhbi.Sorabotuva mnogu cvrsto so makedonskata, srpskata, allbanskata, bnd i mnogu drugi slluzhbi.Ovisno koja slluzhba kolku pllaqa.Musa xhaferi ne se dvoumuvaj mnogo.Reallno vo momentot musa xhaferi ja kreira politikata na dui.Toj go drzhi ali baba vo shah celloto vreme so uceni.Mu gi znae site sllabosti i tajni na alija i so tie informacii go ucenuva.Dobro se osigurall da ako neshto mu se slluci sve da izleze na videlina i ali baba go jade djavollot gotov e.Treba da se obellodenat ballon, namik, i presretac od gostivar, ponatamu ke otidneme so tetovo i skopje.
Со ова сакаш да потенцираш дека немало да постои поделба албанец-македонец и ќе сме имале приближно перфектен соживот да не постоеле овие(платеници на УДБА) што заради профит искреирале цела иднина за наредните 50 год???

п.с Дај кажи твоја гледна точка оти ако е така како јас што мислам значи дека заради други клошари ние си ги јадеме џигерите меѓу себе???

Makedonec daj vrati se vo istorija.Koga vojuvalle medju sebe allbanci i makedonci.I shto stanuva od vremeto koga makedonija veqe ednash stanuva vardarska banovina.Podseti se na strushko debarskoto vostanije.Se somnevam deka si sllushnall za taja sllucka.I nikoj ne ti zboruva na taja tema.No da ne gi krivime drugite.Krivi sme samite mie shto sme prodadeni dushi i naviknati vo istorija da bideme tudji sllugi.Na zhallost i makedonci i allbanci sme isti.
Ideallni odnosi nema da postojat nikogash.Bideiki ideallnoto e rellativno ne e absollutno.No zdravi odnosi mozheme da imame.Koga vikam zdravi na shto misllam.Ne da zhivime eden do drug ama eden so drug.Da se pomogneme vo nevolja.Kade nema da se gleda makedonec allbanec turcin rom vllah bugarin.Ama dve grupi dobri i cesni i golemi rabotnici sproti intriganti kodoshi i necesni.A mozheme zaedno se ushte.Na ova definitivno se uveriv posle nesreqata vo manastirot sveti jovan bigorski koga poglednav sollzi na zhallost kaj moite allbanci.Rekov na samiot sebesi coveshtvoto na kraj ke go pobedi kodoshllukot no mnogu ke patime.A ke patime sve do togash koga ovie i vakvite ke bidat iscisteni.Makedonec se barat informacii za likvidacijata na braqata grvalla i kadri zeka vo germanija.Osnovano se somneva deka gllavnata rola ja odigrall fazli veliu so nic name daja.Koga likvidira svoi allbanci shto cekash ti kako makedonec od nego.
Regrutiranje na takvite se vodello so strategija.Gllavnite vo mrezhata se klericite hodzhi i popovi.Znaci tuka imame izednacen broj na shpiuni.Na vtor red se registriralle intelektualci.Tuka si ti kako makedonec vo prednost so brojot na kodoshite.
Na tret red se zanaetcii i esnafi.Tuka vodat kollo moite allbanci bez konkurencija.
Na zhallost istite se medju nas i vo sekoja nasha pora.Tie ne poznavat gospod nemat dusha nemat nishto covecko.I ako ednash i definitivno ne se faqame za vistinska vojna so niv nie qe se jademe medju sebe.Sozhalluvam deka utre sum rano na rabota pa qe pocneme da ja obrabotuvame temata po detallno.
Cicko jordan ke ni pomogne so arhiva.Od hristo imashe nekoi postovi kade vo video snimakot prepoznav eden gllas koj gllas jas licno sum go snimall.i od istoto doznav na kogo pripadja toj gllas.I se napollni mozaikot.Pozdrav do utre
14-10-2010, 11:03 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Откако објавија кога се родени, која година и на колку години почнале да соработуваат, што работеле, кои функции ги држеле, од каде се и сл., глупо би било да не ’погодуваме’ за кого се работи...

[Image: D34FA859A02D8C42A20150670A4CAC20.jpg]

Гзим Острени - СТРЕЛАЦ (СДБ на ССВР); Претседател на Општинскиот комитет на Сојузот на социјалистичката младина-Дебар, инспектор за граница и странски и други служби во ОВР-Дебар, командант на Територијалната орбрана на Општината Дебар, шеф на главниот штаб на Заштитниот корпус на Косово, шеф на Главниот штаб на ОНА на Македонија
*************

[Image: musaxhaferri.jpg]

Муса Џафери - МАМА (СИД при ССНР и ГШ при ССНО); Започнал да соработува од 1984 година на 25 години (истата година и дипломирал на Економски факултет во Приштина, а во тој период таму на студии е и неговиот врсник Али Ахмети).
*********

[Image: 57AE46F24DA8074EAFF20D7F7051C767.jpg]

Фазли Велиу - УЈКА - ДРИМ; (СДБ на Србија, СДБ при ССВР, СИД при ССНР); Во 1989 година примал по 8 000 марки месечен паушал во југословенскиот конзулат на СР Германија; близок роднина на Али Ахмети.
*********

[Image: 407648C008B9F343A68F67EBCF1DEE6B.jpg]

Али Ахмети - ИБАР; Можеби во овие води го внесол негиовиот роднина; Почнал да соработува во 1980 г., тогаш имал 21 година.
***********************
***********************

Информациите се од медиуми (Фокус, Алфа, А1) и од сајтовите на Владата и Собранието.

15-10-2010, 06:53 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

И мислите дека комисијата за лустрација нема да замижи за овакви големи ѕверки,или верувате дека во Македонија има останато трошка правдина па дека се ќе биде процесуирано???
15-10-2010, 09:28 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(14-10-2010, 10:50 PM)acko Wrote:
(14-10-2010, 08:44 PM)sokoli Wrote: Potpollno si vo pravo jordane.so podnesenite dokazi.Vo allbanska sredina vo carshija se smetat deka dajo, tito, 13 stranici se evidentirani agenti na kos.samo sumite na pllateni sredstva ne se sllagat.No mozhno e da se tie sredstva samo vo toj izveshtaj.Inaku se smeta deka dajo primill preku 200 iljadi marki za nabavka na oruzhje od srbite za uck.Ispllaqanjata se izvrshuvalle na vojni brodovi.Zashto od srbite za uck mozaikot ke go skllopime pokasno.Tito ili ozreni hmmmm nema nishto da kazham.Sledniot e poveqekraten ne e samo srpski agent nego e na mnogu tajni slluzhbi.Sorabotuva mnogu cvrsto so makedonskata, srpskata, allbanskata, bnd i mnogu drugi slluzhbi.Ovisno koja slluzhba kolku pllaqa.Musa xhaferi ne se dvoumuvaj mnogo.Reallno vo momentot musa xhaferi ja kreira politikata na dui.Toj go drzhi ali baba vo shah celloto vreme so uceni.Mu gi znae site sllabosti i tajni na alija i so tie informacii go ucenuva.Dobro se osigurall da ako neshto mu se slluci sve da izleze na videlina i ali baba go jade djavollot gotov e.Treba da se obellodenat ballon, namik, i presretac od gostivar, ponatamu ke otidneme so tetovo i skopje.

Соколи, кој е третиот од овие? Овие двајца кичевчани лесно ги познав...

И што мислиш ти, кој стои позади овие објавувања на досиеа, кој ги пушти меѓу народот и зошто?

Gzim ozreni e sledniot acko.Vo istiot shabllon se telat xhaferi od gostivar, nevzat bejta i nekolku po niski funksioneri.
Tuka se vkrstuvat macevite medju udbashite.Arben xhaferi e mnogu jak vo hierarhija.A bogami i mnogu e perfiden shto ramen mu nema.Po perfidnost na arben mu e ramen, samo frckovski no i toj e eden stepen ponisko od nego.Branko se obiduva da go skine alija od zallozhnishtvoto na gruevski i toj ima pomognato vo dobivanje na dosieata od beograd.Interesno e deka i beograd ja svrtuva svojata politika i poleka pocnuva da svaqa deka e donesen na rab na provalija koga mora da se reshi na koja strana ili ponor bez dno ili spas vo pravec na eu i nato.Rakovodstvoto se reshillo na eu i nato.Na srbite veqe ne im se interesni kako porano kodoshite i pocnuvat da gi pribirat ispllatenite sredstva nazad so prodavanje na nivnite dosiea.Da ne dollzhime mnogu i FBKSH e vo igra so svoite operativci
Nacionallniot front za allbansko nacionallno edinstvo gi rasformirashe operativnite edinici no go zadrzha politickoto krillo i informativniot shtab.Eve snimen telefonski razgovor so koj direktno se posocuvat krivcite za nastanite vo pllaninska bura, Ali ahmeti abdilaqim ademi ili kako se vika i abdilalim kasami visoki funksioneri na DUI.

Vo sllucuvanjata vo brodec e edna golema sllucajnost koga na ist den begat od zatvor vo kosovo i makedonija edna grupa koja pokasno e likvidirana, vo akcijata.Cellta billa neredi pred reshavanje na statusot na kosovo.So shto sakashe da se pokazhe na svetot deka nezavisnosta na kosovo e golem rizik za regionot.Ali ahmeti sakall da se napravi golem masakar vrz allbancite so shto ke se kompromitira togashnoto rakovodstvo za da toj ponovo se vrati na vllast ushte i da gi ispollni zadacite vrz severnite koi go baralle toa so operativna naredba.Grujo imall ufrleni svoi agenti medju ahmeti i ima jaki dokazi za alija abdilaqim i nekolku drugi.So takvite informaci gi drzhi vo zallozhnishtvo istite.Acko moe mislenje e deka dosieata gi ima pribaveno branko.Toj znae deka ali ahmeti e klucot na padjanje na grujo.Menduh taci ( a zad nego stoi arben) isto e vo igra.Toj gi dostavuva na javnosta.Pa od druga strana i nacionallniot front za allbansko nacionallno edinstvo sobira permanentno informacii.I javno gi dostavuva so shto ushte poveqe ja vzheshtuva atmosferata i se stvara edna zavrzllama medju kodoshite.
Znaci edno e jasno bidi siguren site lideri i makedonci i allbanci za odrzhuvanje vo vllast se spremni na sve pa i likvidacii i golem broj na zhrtvi medju nedollzhnite civili i obicni smrtnici.I misllam deka ushte mnogu majki i allbanki i makedonki qe pllacat za svoite sinovi
17-10-2010, 08:02 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(15-10-2010, 09:28 PM)Makedonec Wrote: И мислите дека комисијата за лустрација нема да замижи за овакви големи ѕверки,или верувате дека во Македонија има останато трошка правдина па дека се ќе биде процесуирано???

Makedonec popusto se nadevash.Toa se samo mall dell vo mojot bllok.Vo makedonski bllok ushte nishto ne e cepnato.
Komisija za llustracija ha ha ha ha ha ha.
Mnogu jak vic.Tie maksimallno ke se trudat da gi zatkrivat tragovite bideiki ovie raboti ne odgovarat na aktuellnata vllast.
Dostavuvacite na dosieata koga se tolku poshteni gradjani zashto go nema dosieto na arben xhaferi.za menduh vojvoda sum siguren deka nema takvo dosie bideiki toj bill od drugata strana ne vo kodoshi ami vo kriminallci.Menduh taci za pari ubiva bidi siguren vo toa.Toj sega ima cell da se dokopa na dell od parite za spomenici.Za takva cell spremen e da zhrtvuva nekolku allbanci i nekoj nedollzhen milicioner koj cesno ja vrshi dollzhnosta za bedni 300 evra mesecno.
Makedonec stvarno sozhalluvam bideiki e mnogu materiall i nema da mozham da prevedam bideiki ne e moja struka toa i mi sozdava golem umor.Dellovi od dokumenti koi FBKSH ima dojdeno od sudski i policiski arhivi vo makedonija kade direktno se kompromitira ali ahmeti i co.
Ima i kopi na pisma
17-10-2010, 08:33 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(17-10-2010, 08:33 AM)sokoli Wrote:
(15-10-2010, 09:28 PM)Makedonec Wrote: И мислите дека комисијата за лустрација нема да замижи за овакви големи ѕверки,или верувате дека во Македонија има останато трошка правдина па дека се ќе биде процесуирано???

Makedonec popusto se nadevash.Toa se samo mall dell vo mojot bllok.Vo makedonski bllok ushte nishto ne e cepnato.
Komisija za llustracija ha ha ha ha ha ha.
Mnogu jak vic.Tie maksimallno ke se trudat da gi zatkrivat tragovite bideiki ovie raboti ne odgovarat na aktuellnata vllast.
Dostavuvacite na dosieata koga se tolku poshteni gradjani zashto go nema dosieto na arben xhaferi.za menduh vojvoda sum siguren deka nema takvo dosie bideiki toj bill od drugata strana ne vo kodoshi ami vo kriminallci.Menduh taci za pari ubiva bidi siguren vo toa.Toj sega ima cell da se dokopa na dell od parite za spomenici.Za takva cell spremen e da zhrtvuva nekolku allbanci i nekoj nedollzhen milicioner koj cesno ja vrshi dollzhnosta za bedni 300 evra mesecno.
Makedonec stvarno sozhalluvam bideiki e mnogu materiall i nema da mozham da prevedam bideiki ne e moja struka toa i mi sozdava golem umor.Dellovi od dokumenti koi FBKSH ima dojdeno od sudski i policiski arhivi vo makedonija kade direktno se kompromitira ali ahmeti i co.
Ima i kopi na pisma

Se izvinuvam zaboraviv linkot
http://fbksh-aksh.forumocean.com/fbksh-f...t-t106.htm
17-10-2010, 08:36 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-10-2010, 03:22 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 2wdrbpu.jpg]


[Image: 15eb88l.jpg]
17-10-2010, 02:23 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

(15-10-2010, 06:53 PM)acko Wrote: Откако објавија кога се родени, која година и на колку години почнале да соработуваат, што работеле, кои функции ги држеле, од каде се и сл., глупо би било да не ’погодуваме’ за кого се работи...

[Image: D34FA859A02D8C42A20150670A4CAC20.jpg]

Гзим Острени - СТРЕЛАЦ (СДБ на ССВР); Претседател на Општинскиот комитет на Сојузот на социјалистичката младина-Дебар, инспектор за граница и странски и други служби во ОВР-Дебар, командант на Територијалната орбрана на Општината Дебар, шеф на главниот штаб на Заштитниот корпус на Косово, шеф на Главниот штаб на ОНА на Македонија
*************

[Image: musaxhaferri.jpg]

Муса Џафери - МАМА (СИД при ССНР и ГШ при ССНО); Започнал да соработува од 1984 година на 25 години (истата година и дипломирал на Економски факултет во Приштина, а во тој период таму на студии е и неговиот врсник Али Ахмети).
*********

[Image: 57AE46F24DA8074EAFF20D7F7051C767.jpg]

Фазли Велиу - УЈКА - ДРИМ; (СДБ на Србија, СДБ при ССВР, СИД при ССНР); Во 1989 година примал по 8 000 марки месечен паушал во југословенскиот конзулат на СР Германија; близок роднина на Али Ахмети.
*********

[Image: 407648C008B9F343A68F67EBCF1DEE6B.jpg]

Али Ахмети - ИБАР; Можеби во овие води го внесол негиовиот роднина; Почнал да соработува во 1980 г., тогаш имал 21 година.
***********************
***********************

Информациите се од медиуми (Фокус, Алфа, А1) и од сајтовите на Владата и Собранието.

(02-10-2010 08:01 AM) Misla Wrote:

....Kako rabotela (i raboti) UDBA: nejzinata mreza se sostoela od Agenti, razuznavaci organizirani spored horizontalna i vertikalna hierarhija, ponataka UDBA gi vklucuvala i t.n. Sleepers (spavaci) koi vo Evropa i Yugoslavija bile nekolku iljadi. Tie Sleepers bile od poznati voeni, policiski famili, a medju niv imalo i "pomiluvani od sluzbata". Tie na mestata na koi bile odredeni da odat sedele tamu so godini, rabotele, imale semejstva - kako i site normalni ludje, ne prezemale nikakvi aktivnosti dodeka ne dobijat soodvetni naredbi. Edinstvena zadaca im bila samo da gi sledat i zapisuvaat odnesuvanjata na nekoi vazni licnosti vo tie mesta, odnosno da zapisuvaat koj ima svalerka, na kogo zenamu mu e nemirna, na kogo decata mu se narkomani i takvi raboti koi mozat nekogas ako treba da posluzat za kompromitacija. Preku takvata organizacija, sluzbata mozela da predvidi pogolem del od rabotite odnapred, kako sto se raspadot na drzavata, medjuetnicki konflikti, da formira partii, dvizenja itn. Toa i ovozmozuva na sluzbata kontinuitet. Ne samo posle 1991, tuku i denes taa sluzba raboti aktivno blagodarenie na tie spavaci, koi pred da se penzioniraat (nekoi i so kursum vo celo), mora da regrutiraa najmalku po eden spavac.


.... Ako gi procitame medjuredovi oficijalnite biografii na ovie lica, togas zaklucokot e ocigleden.

.... Ova sto sega se slucuva so "Albanskite KODOSI", a sledni ke bidat "Makedonskite", nacinot na koj seto toa se "prestavuva i igra" nalikuva kako na delo na "Sluzbata", deka e pod kontrola. Da bidam pojasen: "Se sto predizvikuva "nered", tenzija, izleguva nador od zakonskite ramki, go prenasocuva vnimanieto na gradjanite i predizvikuva konfuzija i kade politicki moze da se odbrani kako "insuniacija" ili koj drug zbor go nasledija nasite politicari od minatoto?? (mislam kako izgovor) i seto toa zamotano vo oblandata narecena "Demokratija ili cesnost", se toa e delo na "Sluzbata".... Zakonot za Lustracija ne samo sto ne e najsoodveten i koncizen da go resi ovoj problem, tuku posle seto ova sto se slucuva vo taa sfera, nalikuva na toa deka zakonot e vo sluzba na "Sluzbata". Ne e poentata da vo ime na onie koi bile zrtvi na "Sluzbata", da se vrsi nekakov "revansizam", tuku na problemot treba da se gleda kako na "Opsestveno stetna i destruktivna pojava koja ima dlebiki koreni vo opsestvoto". Se postavuva prasanjeto kako i so koj zakon ke se rascisti toa "seniste" vo opsestvoto. TOCNO, toa ne e lesno, no ako go sporedimi so bibliskoto za "zitoto i kakolot" togas toa e resenieto za slucajov, bidejki samo zrno po zrno moze da se iscti kakolot od ztoto, vo sprotivno kakolot e pomal i ne go selektira ni edno "sito", ne go "gori" nieden ogan i "ne go vari "ni eden zeludec", tuku nikne povtorno od izmetot.
17-10-2010, 04:07 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Kako prvo za objavenite iminja od strana na SDB i UDBA poveke se odi na toa da se dovedat vo red nekoi luge ili pak da se pokaze silata vo nekoe opstestvo.Vo ovoj slucaj poveke se odi da se dokaze deka situacijata e neizbezliva, koj i da dojde na vlast taka da treba da se pomirime so taa sudbina.Toa go ima pisano i Zivko Cingo vo "Srebrenite Snegovi" i George Orwell vo svojata kniga "Farma na Zivotnite" kade na kraj svinjite predovdeni od Napoleon (Grujo) se poispovetija so nivnite prethodnici (SDSM,KOS, UDBA).
Nikoja sluzba ne saka da si go unisti svojot izvor pa i svoite pripadnici,se dodeka ne se skrsne od vistinskiot pat propisan od taa sluzba.So objavuvanjeto na iminjata na pripadnicite na taa sluzba koi se Albanci samo se potvrduva toa sto Janko Bacev go pisuvase okolu "Tatkovinskata Vojna" od 2001 godina.(Imeno terminot "Tatkovinska vojna" go koristel Stalin za vreme na Vtorata Svetska Vojna,koga gi povikal site Rusi na borba protiv Germancite.)
(This post was last modified: 18-10-2010, 12:14 AM by basilius_2.)
18-10-2010, 12:09 AM
Reply
Misla
Unregistered

 

http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=128881

Чеграни: Андов и Петковски работеле за УДБА


17.10.2010 20:10Гостин во вестите на А1 е поранешниот функционер на УДБА Нафи Чеграни, кој зборува за шпионите.

Г-не Чеграни, вие имате работено во УДБА, имате неколку интервјуа и имате изјавено дека околу 600.000 Албанци во поранешна СФРЈ биле следени и контролирани. Некои биле шпиони, кодоши, а некои дури биле жртви.

-Да, точно.

Според вас, според вашите сознанија, која албанска партија во Македонија има најмногу кодоши, односно информатори, бидејќи вие се спротивставувате на терминот „кодош“?

-Бидејќи „информатор“ е адекватно за службата, инаку се користи и кодош и шпион. Меѓутоа, не знам како работат службите сега, но во тоа што сум го рекол и го пишувам зборувам за тие години во кои сум бил јас во служба.

-Точно е дека за Албанците Државната безбедност, односно УДБА, поседуваше над 600.000 досиеја. Тие досиеја се целокупниот број заведени луѓе кои биле под контрола.

Сте ги виделе?

-Да, точно.

Има и Албанци од Македонија.

-Да, да, како нема? Тоа е во рамките на Југославија.

Дали се тие денешни пратеници и функционери?

Па, има и функционери, меѓутоа не сакам да именувам никого бидејќи... Но едно треба да сфатиме - сега по партиите фрлаат камења ваму-таму, но не може да постои една тајна служба без мрежа на информатори. Треба да му биде јасно на секого дека мора да има извори.

Целото интервју ќе можете да го проследите во приложеното видео.......
18-10-2010, 06:48 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(18-10-2010, 06:48 AM)Misla Wrote: http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=128881

Чеграни: Андов и Петковски работеле за УДБА


17.10.2010 20:10Гостин во вестите на А1 е поранешниот функционер на УДБА Нафи Чеграни, кој зборува за шпионите.

Г-не Чеграни, вие имате работено во УДБА, имате неколку интервјуа и имате изјавено дека околу 600.000 Албанци во поранешна СФРЈ биле следени и контролирани. Некои биле шпиони, кодоши, а некои дури биле жртви.

-Да, точно.

Според вас, според вашите сознанија, која албанска партија во Македонија има најмногу кодоши, односно информатори, бидејќи вие се спротивставувате на терминот „кодош“?

-Бидејќи „информатор“ е адекватно за службата, инаку се користи и кодош и шпион. Меѓутоа, не знам како работат службите сега, но во тоа што сум го рекол и го пишувам зборувам за тие години во кои сум бил јас во служба.

-Точно е дека за Албанците Државната безбедност, односно УДБА, поседуваше над 600.000 досиеја. Тие досиеја се целокупниот број заведени луѓе кои биле под контрола.

Сте ги виделе?

-Да, точно.

Има и Албанци од Македонија.

-Да, да, како нема? Тоа е во рамките на Југославија.

Дали се тие денешни пратеници и функционери?

Па, има и функционери, меѓутоа не сакам да именувам никого бидејќи... Но едно треба да сфатиме - сега по партиите фрлаат камења ваму-таму, но не може да постои една тајна служба без мрежа на информатори. Треба да му биде јасно на секого дека мора да има извори.

Целото интервју ќе можете да го проследите во приложеното видео.......

Чергани фрли уште една БОМБА: Драган Богдановски.
Да се надеваме дека внукот на Драга, Звонко Станковски (кој според чаршиските говори живее во станот на Драган кој му е доделен од УДБа) ќе излезе не само со демант, туку и со тужба против дотичниот господин.

Заради овој факт - дека Драган е матна личност, и како што што Јордан и Дане напишаа во последниот "Фокус", очигледна е намерата да се покаже ВМРО (не само ДПМНЕ) во светло на УДБашка структура, мора да се расчисти работата околу континуитетот на ВМРО и формирањето на партијата ВМРО-ДПМНЕ.
18-10-2010, 02:19 PM
Reply
Misla
Unregistered

 

Петковски и Андов го демантираа Чеграни
Катерина Цаневска Арсовска


18.10.2010 16:19

Тито Петковски

Во поранешниот режим никој не можел да биде амбасадор или партиски функционер ако не бил соработник на тајните служби, рече во интервју за А1, новинарот, но и поранешен офицер на УДБА Нафи Чеграни.

Како секретар на ЦК на СКМ морав да добивам доверливи информации од тајните служби од безбедносен аспект. Но тоа не значи и кодошење, вели Петковски. Тоа е и вообичаена практика и денес.

„И кога бевме во владата, неколку пати ќе се договориме јас и премиерот да се видиме, таму ќе го најдам директорот на тајната полиција Сашо Мијалков, но тоа не е невообичаено, значи тој е упатен да комуницира со нив“, изјави Тито Петковски, НСДП.

Чеграни во интервјуто ги посочи и Петковски и Андов.

„Стојан Андов, Тито Петковски. Не може ни еден човек тогаш, на тогашна служба на државна безбедност, именувам во службите, не може да бидеш во ЦК, да бидеш новинар ако не дава зелено светло од УДБА“, вели Нафи Чеграни, поранешен соработник на УДБА.

Андов кој во 80-тите бил амбасадор во Ирак вели нема никакви докази, амбасадорите не можеа да бидат кодоши.

Пред да ги примат агреманите, странските влади внимателно следеа дали некој кандидат соработувал со тајните служби.

За разлика од амбасадорите - вели најмногу кодошеа претставниците на надворешно-трговските претставништва во странство.

Чеграни видел досиеја и за актуелни функционери и пратеници. Битката во моментов е најсилна кај албанскиот политички корпус.

Вчера посочениот од Талат Џафери од ДУИ Реџеп Муслиу со контра обвинување и прашање. Зошто Џафери не реагирал кога се соочил со сопственото досие. Како станал и со кого контактирал пред да стане командант на 116-тата бригада на УЧК.

„Три месеци пред да се вклучи во редовите на ОНА со кого од едните актуелните функционери на безбедносната служба на АРМ ги поминал тие три месеци“

„Нема што друго да прават освен на ваков начин и на блиски луѓе на оваа партија од небо да им доставуваат во нивните дворови тајни документи и тоа не било какви, туку тајни документи од службите на Белград“, изјави Абдулаким Адеми, вицепремиер.

Екс разузнавачот вели 600 илјади досиеја се воделе за Албанци или биле кодоши во поранешна Југославија главнината од досиеjата денес се во Белград.quote: Како секретар на ЦК на СКМ морав да добивам доверливи информации од тајните служби од безбедносен аспект. Но тоа не значи и кодошење, вели Петковски. Тоа е и вообичаена практика и денес......

TOCNO! TOA NEZNACI DEKA BIL KODOS, TUKU USTE POLOSO, TOA POTVRDUVA DEKA BIL NALOGODAVAC. IZDAVAL NALOZI ZA KODOSENJE, KOJ DA BIDE KODOSEN, POTVRDA NA TOA E DEKA DAVAL TOKMU TOJ KOJ PRIMAL IZVESTAI OD KODOSITE, inaku koja e smislata da prima "KODOSKI" izvestai?
ME CUDI DALI NEKOJ STVARNO SAKA NARODOT DA GO NAPRAVI MALOUMEN I DAMU SE POTSMEVNUVA SEGA VO OVIE MOMENTI KOGA MU E NAJTESKO? DALI NEKOJ SAKA DA KAZE DEKA KODOSITE SAMOINICIJATIVNO, SAMI I NA SVOJA RAKA KODOSELE, DEKA NEDOBIVALE INSTRUKCII I NALOZI PO HIERARHIJA, A deka CK SKM E VRVOT NA TAA HIERARHIJA KOJ IMASE PARALELNI SLUZBI ISTO KAKO I IZVRSNIOT SOVET I SOBRANIETO I TOA PLATENI SO NARODNI PARI.
I USTE EDNA ZABLUDA: KODOSENJETO VO VREMETO NA KOMUNIZMOT I KODOSENJETO PO NALOG NA POLITICKA PARTIJA I ZARADI POLITIKA I POLITICKA OPCIJA NEMA NIKAKVA VRSKA SO BEZBENOSNIOT SISTEM ZA ZASTITA NA DRZAVATA - POZNAT KAKO TAJNA POLICIJA ILI DRZAVNA BEZBEDNOST. NIEDNA DRZAVA NEMOZE DA FUNKCIONIRA BEZ TOJ SISTEM, A ONIE STO SAKAAT TOJ SISTEM NA DRZAVNA BEZBEDNOST DA GO POISTOVETAT SO KOMUNISTICKIOT, SO PARTISKIOT TIE SAKAAT DA SE UKINE SISTEMOT NA BEZBEDNOST I RAZUZNAVANJE NA DRZAVATA I SO TOA DA SE SRUSAT TEMELITE NA DRZAVATA. PA SAMO KAKO POTSETUVANJE SE ZAPRASALE TIE KADE ZIVEEME NIR! NEMOJ DA SE ZANESUVATE DEKA SME SVEDJANI, SKANDINAVCI, PA KAJ NAS I POSLE 20 GODINI NEZAVISNOST OPASNOSTA PO OPSTANOKOT NA DRZAVATA ODVNATRE I ODNADVOR E SERIOZNO KAKO I PRED TOA, SENKITE NA MRACNOTO MINATO SEUSTE VISAT NAD MAKEDONIJA I SE ZAKANUVAAT. SEGA NE E PRASANJE NA KONTRA-REVOLUCIJA, TUKU PRASANJE E NA OPSTANOK NA DRZAVATA.
18-10-2010, 04:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(18-10-2010, 04:02 PM)Misla Wrote: quote: Како секретар на ЦК на СКМ морав да добивам доверливи информации од тајните служби од безбедносен аспект. Но тоа не значи и кодошење, вели Петковски. Тоа е и вообичаена практика и денес......

TOCNO! TOA NEZNACI DEKA BIL KODOS, TUKU USTE POLOSO, TOA POTVRDUVA DEKA BIL NALOGODAVAC. IZDAVAL NALOZI ZA KODOSENJE, KOJ DA BIDE KODOSEN, POTVRDA NA TOA E DEKA DAVAL TOKMU TOJ KOJ PRIMAL IZVESTAI OD KODOSITE, inaku koja e smislata da prima "KODOSKI" izvestai?
ME CUDI DALI NEKOJ STVARNO SAKA NARODOT DA GO NAPRAVI MALOUMEN I DAMU SE POTSMEVNUVA SEGA VO OVIE MOMENTI KOGA MU E NAJTESKO? DALI NEKOJ SAKA DA KAZE DEKA KODOSITE SAMOINICIJATIVNO, SAMI I NA SVOJA RAKA KODOSELE, DEKA NEDOBIVALE INSTRUKCII I NALOZI PO HIERARHIJA, A deka CK SKM E VRVOT NA TAA HIERARHIJA KOJ IMASE PARALELNI SLUZBI ISTO KAKO I IZVRSNIOT SOVET I SOBRANIETO I TOA PLATENI SO NARODNI PARI.
I USTE EDNA ZABLUDA: KODOSENJETO VO VREMETO NA KOMUNIZMOT I KODOSENJETO PO NALOG NA POLITICKA PARTIJA I ZARADI POLITIKA I POLITICKA OPCIJA NEMA NIKAKVA VRSKA SO BEZBENOSNIOT SISTEM ZA ZASTITA NA DRZAVATA - POZNAT KAKO TAJNA POLICIJA ILI DRZAVNA BEZBEDNOST. NIEDNA DRZAVA NEMOZE DA FUNKCIONIRA BEZ TOJ SISTEM, A ONIE STO SAKAAT TOJ SISTEM NA DRZAVNA BEZBEDNOST DA GO POISTOVETAT SO KOMUNISTICKIOT, SO PARTISKIOT TIE SAKAAT DA SE UKINE SISTEMOT NA BEZBEDNOST I RAZUZNAVANJE NA DRZAVATA I SO TOA DA SE SRUSAT TEMELITE NA DRZAVATA. PA SAMO KAKO POTSETUVANJE SE ZAPRASALE TIE KADE ZIVEEME NIR! NEMOJ DA SE ZANESUVATE DEKA SME SVEDJANI, SKANDINAVCI, PA KAJ NAS I POSLE 20 GODINI NEZAVISNOST OPASNOSTA PO OPSTANOKOT NA DRZAVATA ODVNATRE I ODNADVOR E SERIOZNO KAKO I PRED TOA, SENKITE NA MRACNOTO MINATO SEUSTE VISAT NAD MAKEDONIJA I SE ZAKANUVAAT. SEGA NE E PRASANJE NA KONTRA-REVOLUCIJA, TUKU PRASANJE E NA OPSTANOK NA DRZAVATA.


Никој разумен не се залага за укинување на тајната полиција. Критиките кон работата на тајната полиција се упатени заради нејната злоупотреба. Тајната полиција треба да е во функција да ја чува државата а не партијата на власт.
Граѓаните на избори одлучуваат какво ке биде уредувањето на државата а не идеолошки инструирани агенти на тајната полиција.
18-10-2010, 04:29 PM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(14-10-2010, 02:12 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Тројца кодоши во највисоките структури на ДУИ


14.10.2010 - 14:15 | Македонија

Актуелен министер од редовите на ДУИ познат под псевдонимот МАМА, актуелен пратеник на ДУИ под псевдонимите ВУЈКО и ДРИМ и поранешен пратеник од ДУИ и командант на ОНА регистриран како СТРЕЛЕЦ.


Ова се трите досиеа на КОС кои денеска професор од Тетовскиот Универзитет ги достави до Комисијата за лустрација.

- Ми беа фрлени во двор, јас само ја исполнувам мојата граѓанска должност и и ги доставувам на Комисијата - изјави Шпенд Љуши, професор на тетовски универзитет.

Актуелниот министер познат како МАМА според податоците во неговото досие со своја согласност бил регистриран како соработник на КОС во 1984та.

За информациите кои им ги давал на службите примал и пари - во досието се наоѓа потврда за примени 40.000 австриски шилинзи.

Поранешниот пратеник бил регистриран како соработник СТРЕЛЕЦ во 1979та година. Како штабен офицер на ЈНА давал информации за формирањето на илегални албански одреди, за наоружувањето и активностите за создавање Голема Албанија.

Во еден дел од неговото досие се наведува дека добивал закани од соработникот со псевдоним МАМА како и од семејството Харадинај.

Актуелниот пратеник од селото на Ахмети Зајас е познат под псевдонимот ВУЈКО и е регистриран како соработник во 1977. Тој има најдебело досие. Соработувал заедно со својот внук, синот на неговата сестра и заеднички на Југословенските служби им доставиле вкупно 580 значајни информации , документи и форографии.

Во неговото досие пишува дека дал особен придонес во пресекувањето на непријателското делување на браќата Јусуф и Бардош Гарвала и Кадри Зека кои беа убиени во атентат во 1982-ра.

Наведени се имињата на речиси сите повидни функционери на ДУИ меѓу кои и поранмешни министри и пратеници кои ВУЈКО и извесен ИБАР ги кодошеле пред тајните служби. Постојат десетици потврди за примени пари како надомест за добиените информации.

Досиеата потекнуваат од Сојузниот секретаријат за внатрешни работи во Белград. Српските архиви досега не беа разгледувани во Комисијата за верификација на фактите.

Аџиев вели дека ќе ги разгледаат документите кои ги добија утрово, но дека не се надлежни сами да бараат од Белград да ги достави досиеата за македонските соработници.

- Не знам што има во досиета, ќе ги разгледаме и ќе утврдиме дали постои основа за постапување. НХие не можеме да бараме од Белград, можат другите надлежни институции на кои ние не сме им надредени - изјави Томе Аџиев, претседател на Комисија за верификација на факите.

За функционерите на ДУИ до сега само се шпекулираше. Од денеска нивните досиеа се во Комисија и там,у ќе се утврдува дали и колку се веродостојни.

До сега само 1 функционер доби потврда дека соработувал со тајните служби. Предметот на уставниот судија Ивановски е пред Управниот суд.

Славица АрсоваНешто се тркала зад ридот. Соработници на КОС главни "востаници" и борци за Албанската кауза во Македонија.!!!??????
Quote:Ова се трите досиеа на КОС кои денеска професор од Тетовскиот Универзитет ги достави до Комисијата за лустрација.

- Ми беа фрлени во двор, јас само ја исполнувам мојата граѓанска должност и и ги доставувам на Комисијата - изјави Шпенд Љуши, професор на тетовски универзитет.
[color=#FF0000]
Ова ми личи на дефокусирање, баш поради тоа што доаѓа баш од албанец, сепак сеуште не работат како бавча овие од север со нивните крипто-комуњарски џукели потпомагачи.
Има еден пасус во Хамлет каде далечен пријател на главниот јунак е дојден во дворецот на неговиот татко, повикан од својот Чичко и братоубиец да осознае и пренесе што се му се врти во глава на Хамлета.
Значи, овој пријател го прашува нешто Хамлет на кое овој му одговара со прашање дали знае да свири на еден музички инструмент (сега не е битно кој) на што пријателот одговара дека не знае, на што добива одговор: Како мислиш дека можеш да свириш на жиците од мојата душа кога не умееш ни една нота да одсвириш на овој инструмент.
Втора работа, мислам дека треба да се биде претпазлив при било какво донесување одлуки или делување во правец на оваа лустрација без претходна анализа на движење на посочените.
Она што ни е потребно на сите нам е една или две години историчарите од повеќе земји да извршат реконструкција на досиејата во Македонија, и не само во Македонија, туку и во Хрватска, Словенија, знам дека потешко ќе биде до досиејата од Србија и од Босна.
Мора да се изврши еден Post Mortem над системот наречен Југославија.
Зошто го велам сето ова.
Бидејќи прво можеби постоеле соработка меѓу шпионите од службите од другите републики, во тој случај шпионите од другите републики не би имале причина да лажат во случај ако извршувале следење врз одредена личност а подоцна таа личност или да била оштетена или да била убиена од ајде да кажеме од шпиони или соработници-кодоши од Македонија и подоцна тоа досие на покојникот да бил избришан.
Во таков случај на избришано досие во Македонија, соработникот шпион би можело да има запис за извршена работа следење за дотичното лице.
Од друга страна, Историчарите мора да стапат во контакт и со кодошените за да се утврди дали биле кодошите на лице место присатни за она што тие збореле , беседеле, работеле.
Мора да се гледа сосема непристрасно, без апсолутно никакви априори осудувања, туку да се утврди фактичката состојба за тоа кој, што, каде, како, со чија помош, зошто.
А подоцна ако се утврди вистината, ако е потребно и правно да се делува.
Зошто сево ова писание?
За да не биде историјата фалсификувана повеќе.
19-10-2010, 08:26 AM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(18-10-2010, 02:19 PM)Solenik Wrote:
(18-10-2010, 06:48 AM)Misla Wrote: http://www.a1.com.mk/vesti/video.asp?Vid...tID=128881

Чеграни: Андов и Петковски работеле за УДБА


17.10.2010 20:10Гостин во вестите на А1 е поранешниот функционер на УДБА Нафи Чеграни, кој зборува за шпионите.

Г-не Чеграни, вие имате работено во УДБА, имате неколку интервјуа и имате изјавено дека околу 600.000 Албанци во поранешна СФРЈ биле следени и контролирани. Некои биле шпиони, кодоши, а некои дури биле жртви.

-Да, точно.

Според вас, според вашите сознанија, која албанска партија во Македонија има најмногу кодоши, односно информатори, бидејќи вие се спротивставувате на терминот „кодош“?

-Бидејќи „информатор“ е адекватно за службата, инаку се користи и кодош и шпион. Меѓутоа, не знам како работат службите сега, но во тоа што сум го рекол и го пишувам зборувам за тие години во кои сум бил јас во служба.

-Точно е дека за Албанците Државната безбедност, односно УДБА, поседуваше над 600.000 досиеја. Тие досиеја се целокупниот број заведени луѓе кои биле под контрола.

Сте ги виделе?

-Да, точно.

Има и Албанци од Македонија.

-Да, да, како нема? Тоа е во рамките на Југославија.

Дали се тие денешни пратеници и функционери?

Па, има и функционери, меѓутоа не сакам да именувам никого бидејќи... Но едно треба да сфатиме - сега по партиите фрлаат камења ваму-таму, но не може да постои една тајна служба без мрежа на информатори. Треба да му биде јасно на секого дека мора да има извори.

Целото интервју ќе можете да го проследите во приложеното видео.......

Чергани фрли уште една БОМБА: Драган Богдановски.
Да се надеваме дека внукот на Драга, Звонко Станковски (кој според чаршиските говори живее во станот на Драган кој му е доделен од УДБа) ќе излезе не само со демант, туку и со тужба против дотичниот господин.
U Kumanovo za tebe se zbori (macon bog da ga prosti koj ga otru)deka si 'PEDER'' i deka ga kries IDENTITET kako '' UDBAS SOLENIK kodosot''-- ako l'zev kumanovci javi mi se na kameru na SKYPE s's SLIKU da te vidu deka si MUZ a ne PEDER i ti se ''IZVINU'' i t'g ke ti DEMANTIRAM pozdrav J.PЗаради овој факт - дека Драган е матна личност, и како што што Јордан и Дане напишаа во последниот "Фокус", очигледна е намерата да се покаже ВМРО (не само ДПМНЕ) во светло на УДБашка структура, мора да се расчисти работата околу континуитетот на ВМРО и формирањето на партијата ВМРО-ДПМНЕ.
19-10-2010, 09:14 AM
Reply