Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 20 Vote(s) - 3.4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Л У С Т Р А Ц И Ј А ! ! !
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:ЛАГА ДО ЛАГА, ГЕРДАН ОД ЛАГИ, ГЕРДАН ОД ЛАГИ, ВЛЕЗНИЦА ЗА ИДРИЗОВО

[Image: Liar+Liar.jpg]

" Не сум задоволен од досегашниот тек на процесот на лустрација и сметам дека треба поенергично да се работи на тој план," изјави премиерот Никола Груевски.
"Лично, очекував побрзо да видиме одредени резултати и се надевам дека тимот кој е избран од Собранието ќе даде побрзи резултати и ќе биде поенергичен во својата работа" - рече Груевски.

Кога Премиер ќе даде ваква изјава секаде во демократскиот свет следат одредени промени во власта. Иако во нашиот случај формално се работи за комисија која не е под ингеренции на владата, комисијата директно зависи од волјата и соработката на неколку министерства во Владата, едноставно кажано од Владата.
Процесот на лустрацијата можеше да заврши одамна ако постоеше вистнска решеност кај Премиерот Груевски. Неспроведувањето на лусрацијата покажа дека Груевски е свесен оти лустрирањето на најнискиот и не многу важниот кодошки ешалон - кое тие го замислија и беа подготвени да му го продадат на народот како лустрација - нема да помине, туку дека луѓето бараат вистинска лустрација. Со тоа Груевски се најде во многу деликатна ситуација "угоре високо, удолу длабоко" - требаше/треба да влезе во војна против оние кои го донесоа на власт. А, тие не се толку наивни па, така, без конкретни средства за принуда на послушност да го донеле Грујо на власт. Овој мој заклучок е донесен врз база на постапките на Груевски и актуелната власт во врска со:
1. соработката на соодветните министерства со комисијата за лустрација и
2. случајот Јордан Петровски
Бидејќи од формирањето на комисијата за Проверка на факти па до одлуката на Уставниот Суд, Груевски имаше многу време, а ништо не се стори, само се поставува прашањато: Кој ја саботираше работата на Комисијата? Е, па кој? Оние кои требаше да и' ја олеснат и еспедоитираат нејзината работа. Кој не им даде простории? - Михајло Маневски. Кој не им даде сертификати - Гордана Јанкуловска и Сашо Мијалков...
Но, повеќе би се задржал на мојот случај.
а) Се обидов да поднесам иницијатива до комисијата за проверка на факти за да ја провери изјавата на предеседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчковски министер на МВР во времето кога ми е отворено досието. Комисијата заради немање на простории и безбедносни сертификати неможешњ да го прими случајот. Затоа иницијативата ја поднесов јавно преку весникот Нова Македонија. Како го замислуваше Груевски законот и неговата примена , по се само декларативно. Кандидатите за Председател на Р. Македонија беа обврзани да дадат изјави дека не соработувале, користеле, издавале налози за користење на СДБ во политички цели тие тоа го сторија но владата не ја исполни законската обврската, не им овозможи услови за работа. Зошто ли го стори тоа Груевски.

[Image: billy_liar_flier.jpg]

Напишав неколку написи, лично разговарав со Премиерот Груевски двапати. Пред скоро два месеци се обратив и до Министерот за правда, господинот Михајло Маневски, со укажување на флагрантниот фалсификат кој го стори јавната обвинителка Драгица Михајловска за да ја отфрли мојата кривична пријава. Одговор, превземање на конкретни мерки од овластените институции - нема. Дали ваквата постапка на Груевски и неговите министри говори за вистинска желба да се спроведе лустрацијата. Сигурно и категорично - не. Кога кон ова ќе се додаде и начинот, нераспределување на предметот скоро цела година-по распределбата смени на истражниот судија, од постапката која бев принуден да ја водам како предложен правен лек по отфрлањето на мојата кривична пријава, се' станува премногу јасно, одолговлекување за да постапката никогаш не заврши. Вистинската лустрација, односно процесот на откривањето и елиминирањето на творците на прогонот на политичките неистомисленици Груевски не сака, односно не смее да го спроведе.
Да појаснам каде е играта.
На првата страница од досието е документ кој кажува кои луѓе учествувале во формирањето на личното досие. Под број еден се наведени лица СО ПОЛНО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ вработени во СДБ односно ДБК кои учествувале во формирањето на личното досие по службена должност.
Под број два се наведени лица СО ПОЛНО ИМЕ И ПРЕЗИМЕ кои учествувале во формирањето на личното досие односно ДАВАЛЕ ИНФОРМАЦИИ на СДБ односно ДБК, значи "КОДОШИТЕ" се јавно обзнанети и не би требело да има мака комисијата за верификацвија да утврди дали некој е кодош или не врз основа на тоа.
[Image: 2m2965x.jpg]
Од моето искуство - а сепак сите работи кои се случија ми се во многу добро сеќавање - моите видувања треба да се со доста висок степен на веродостојност. "КОДОШИТЕ" кои полициско-политичкото подземје сака да ги подметне, се всашност луѓе кои немаат врска со давање на налози и оваа игра е обид да се дисциплинираат и казнат луѓе кои одбиле вистински да соработуваат со ДБК. Тие луѓе биле повикани на информативни разговори и биле испрашувани за мене. Зборувале за мене онака како што тие ме гледале, како што тие ме познавале, но ништо не кажале што не било точно. На дел од нив по сослушувањата им биле поделени задолженија, кои тие не ги извршиле. Сите тие луѓе во многу краток период (откако биле повикани на сослушување) ги прекинаа контактите со мене.
Што би се случило во случјот моево досие да било отворено после 30-40 години? Кој ке докажел дека тие луѓе не биле кодоши? Вистинските кодоши и соработници - јас зборувам врз база на две досиеа кои сум имал можност да ги видам и проучам, моето досие и уште едно досие кои се отворени и водени после 1992 година - ги нема во досиеата или ако се оставени тогаш се под псевдоним. Но ако досието го обработи стручно лице, што е случај со моето, многу лесно се доаѓа до соработниците. Кога кон ова ќе се додаде и фактот дека јас досието го добив две години по наводниот пркин на водењето на досиеа, тоа знчаи дека јас се сеќајвав скоро на сите настани опишани во досието, а преку тоа успеав да ги препознам и соработниците, односно луѓето кои ги давале информациите.
Во моето досие една од мерките на обработка е следењето на сите мои патувања во и надвор од Македонија. Јас многу добро знам кои беа моите неразделни "пријатели" кои никогаш не ме оставаа сам - а не беа многу, беа само двајца. Кога кон ова ке се додаде дека во СДБ однсно ДБК постои книга (регистар) на соработници јасно е дека министрите: Доста Димовска, Љубе Бошковски, Сиљан Аврамовски и Хари Костов па до Гордана Јанкуловска и директорите на СДБ односно ДБК се запознаени со тоа кои биле и кои се соработниците.
Да се вратам повторно на почетокот. Мојата кривична пријава е поденсена против тројца Министри на МВР и еден или двајца директори на СДБ-ДБК. Со процесирање на нивната одговорност тие ќе мора да посочат кој е налогодавачот. Тоа е главна и основна цел на лустрацијата - да се дојде до творците на политичко-иделошкиот прогон. Да се разјасни кој им бил вистинскиот мотив и за чии интереси го правеле тоа.
Спречувањето од страна Груевски да се дојде до врвот на полициско-политичката пирамида премногу јасно зборува за неговото соучесништво. Зошто ли бега Груевски од ваквиот расплет? Ако на "дното" на пирамидата се Верушевски, Богоевски и Аврамовски при врвот Фрчковски и Чокревски, тогаш на самиот "врв" е Бранко Црвенковски - човекот кого Груевски го обвинува секојдневно како кочничар на "Грујовиот пат" кон благосостојбата во Македонија. Како Црвенковски да му ги украл клучевите од славините на медот и млекото кое требаше да потече по македонските улици со Грујовото доаѓање на власт. Додуша, млекото потече по улиците па можеби затоа и Греувски го амнестира Бранко. За нетечење на медот, нормално, се виновни Американците.

Јордан Петровски
Извор
(This post was last modified: 22-09-2010, 09:35 PM by ЈорданПетровски.)
22-09-2010, 09:34 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(22-09-2010, 09:34 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ЛАГА ДО ЛАГА, ГЕРДАН ОД ЛАГИ, ГЕРДАН ОД ЛАГИ, ВЛЕЗНИЦА ЗА ИДРИЗОВОЈордан Петровски
Извор

Затоа тапкаме во место, затоа не претекнаа во политичко-економскиот развој соседните земји, кои беа далеку зад нас. Но, во тие земји народот раскрсти со поранешниоит систем и неговите актери. А, кај нас тие луѓе , за жал сеуште, имаат главен збор.
22-09-2010, 10:27 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Quote:Отворено писмо до Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

Георгиевски: Груевски ги штити кодошите од ВМРО ДПМНЕ


Почитуван претседателе на ВМРО-ДПМНЕ, не знам на кое ниво го кршите законот со блокадата врз работата на Комисијата за лустрација, но сакам да ви напоменам оти таквиот чин е наполно ваша лична морална и политичка одговорност, предимно спрема дваесетгодишната историја на ВМРО-ДПМНЕ. Дотолку повеќе, што бездруго вам ви е познат идентитетот на доушникот од вашата парламентарна група; вие бевте многу млад за да се сеќавате оти истиот човек долги години беше во највисоките структури во ВМРО-ДПМНЕ, а во одреден период дури и нејзин потпретседател; луѓето пак, се сеќаваат на неговата акцентирана припадност на т.н бугарско крило на ВМРО-ДПМНЕ, а јас се сеќавам оти тој човек стана и министер; и конечно најважното, откако беше сменет од министерската позиција, исто така добро се сеќавам оти беше главниот организатор при купувањето шест пратеници од властана ВМРО-ДПМНЕ двеилјадитата, што значи оти тогаш сме имале неуспешен обид на своевиден државен удар организиран од страна на службите за државна безбедност!Ете, токму затоа, почитуван претседателе на ВМРО-ДПМНЕ непријатно сум изненаден од постапката на вашата партија континуирано да ги заштитувате луѓето коишто биле соработници на тајните служби, и уште еднаш ќе подвлечам, до ден-денес не ми се јасни вашите мотиви за патронство на подземни сили од ваков сој.

Поранешен Претседател на ВМРО-ДПМНЕ,
Љубчо Георгиевски

Доколку овој човек на Службата во 2000 година одработувал за неа, а сега Грујо прави се за да го заштити, се доаѓа до логичен заклучок дека и Грујо е поврзан со Службата, па затоа ги штити нивните играчи. Паѓаат во вода муабетите дека го кочат стари комуњарски структури, напротив, тие му се ветер во грб и го туркаат напред! И во писмото пишува дека овој човек бил дел од бугарашкото крило, па уште некој мисли дека бугараштвото во ДПМНЕ не е производ на службата? Icon_razz
------------

Латас како добар ученик се јави за да ја заштити удбашката структура.

Интересен дел: ’Дали имаше спор со неговиот партиски потпретседател Борис Змејковски, кој инсистираше на дистанца од службите на СДСМ и напуштање на пробугарската линија која постојано ја плаќаа со губење избори и потсмев на јавноста? Дали, поради тоа, Борис Змејковски беше сменет од Љубчо Георгиевски и Доста Димовска?’

Која перверзија... Откако го користиеа околу тоа кои се основачите на ВМРО-ДПМНЕ, сега ’службеникот’ го прават најголем борец против службата.

22-09-2010, 10:38 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Интерсно што се плашат да спроведат и ваква лустрација која што само ќе требаше да ни замачка очи... Очигледен е стравот дека и со мало разголување многу работи ќе станат јасни, а замислете да се работи за еден сериозен процес!?

22-09-2010, 10:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(22-09-2010, 10:38 PM)acko Wrote:
Quote:Отворено писмо до Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

Георгиевски: Груевски ги штити кодошите од ВМРО ДПМНЕ


Почитуван претседателе на ВМРО-ДПМНЕ, не знам на кое ниво го кршите законот со блокадата врз работата на Комисијата за лустрација, но сакам да ви напоменам оти таквиот чин е наполно ваша лична морална и политичка одговорност, предимно спрема дваесетгодишната историја на ВМРО-ДПМНЕ. Дотолку повеќе, што бездруго вам ви е познат идентитетот на доушникот од вашата парламентарна група; вие бевте многу млад за да се сеќавате оти истиот човек долги години беше во највисоките структури во ВМРО-ДПМНЕ, а во одреден период дури и нејзин потпретседател; луѓето пак, се сеќаваат на неговата акцентирана припадност на т.н бугарско крило на ВМРО-ДПМНЕ, а јас се сеќавам оти тој човек стана и министер; и конечно најважното, откако беше сменет од министерската позиција, исто така добро се сеќавам оти беше главниот организатор при купувањето шест пратеници од властана ВМРО-ДПМНЕ двеилјадитата, што значи оти тогаш сме имале неуспешен обид на своевиден државен удар организиран од страна на службите за државна безбедност!Ете, токму затоа, почитуван претседателе на ВМРО-ДПМНЕ непријатно сум изненаден од постапката на вашата партија континуирано да ги заштитувате луѓето коишто биле соработници на тајните служби, и уште еднаш ќе подвлечам, до ден-денес не ми се јасни вашите мотиви за патронство на подземни сили од ваков сој.

Поранешен Претседател на ВМРО-ДПМНЕ,
Љубчо Георгиевски

Доколку овој човек на Службата во 2000 година одработувал за неа, а сега Грујо прави се за да го заштити, се доаѓа до логичен заклучок дека и Грујо е поврзан со Службата, па затоа ги штити нивните играчи. Паѓаат во вода муабетите дека го кочат стари комуњарски структури, напротив, тие му се ветер во грб и го туркаат напред! И во писмото пишува дека овој човек бил дел од бугарашкото крило, па уште некој мисли дека бугараштвото во ДПМНЕ не е производ на службата? Icon_razz
------------

Латас како добар ученик се јави за да ја заштити удбашката структура.

Интересен дел: ’Дали имаше спор со неговиот партиски потпретседател Борис Змејковски, кој инсистираше на дистанца од службите на СДСМ и напуштање на пробугарската линија која постојано ја плаќаа со губење избори и потсмев на јавноста? Дали, поради тоа, Борис Змејковски беше сменет од Љубчо Георгиевски и Доста Димовска?’

Која перверзија... Откако го користиеа околу тоа кои се основачите на ВМРО-ДПМНЕ, сега ’службеникот’ го прават најголем борец против службата.


Абре кого брани Латас тој е осуден на пропаст.
Па нели Борис Стојменов "бугарaшот" и Борис Змековски "македонистот", направија партија ВМРО ВМРО....2000 година, го нема Диневски да ни објасни кога беше расколот 2027 година да не ке е.....
Почна да тече бродот на УДБА се повеке дупки а нема со што да се затнат, Бугарштината и Бугарашите веке не се материјал кој држи и вода PosPosPosPosVozbudVozbudVozbudShokShok
(This post was last modified: 23-09-2010, 01:44 AM by ЈорданПетровски.)
23-09-2010, 01:41 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(22-09-2010, 10:47 PM)acko Wrote: Интерсно што се плашат да спроведат и ваква лустрација која што само ќе требаше да ни замачка очи... Очигледен е стравот дека и со мало разголување многу работи ќе станат јасни, а замислете да се работи за еден сериозен процес!?Дали е можно скоро стогодишната српска окупација да не остави никакви траги никакво филство а од друга стана да не можеме да се ослободиме од напливот на бугарофили кои се створени во период на тричетири годишна окупација. Има уште еден податок имено многу голем број на граѓаните на Вардарска Македонија кои биле дел од власта за време на Бугарската фашитичка окупација се стрелани или осудени на долги временски казни веднаш по ослободувањето.
Дали по ослободувањето 1945 година се стрелани и судени граѓаните на Вардарсака Македонија кои соработувале со окупаторскиот Српски режим.
По овој опширен увод оди едно кратко прашање. Лустрацијата ако беше спроведена како што треба, што ке откриеше !!?? За чии интереси работеа соработниците и кодошите , кои беа налогодавачите.
23-09-2010, 01:47 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Уставен суд во конфликт со лустрацијата

Под прашање е одлуката за лустрацијата

Оливера Војновска

Доколку се потврдат информациите дека еден уставен судија бил соработник на тајната полиција, неизбежно се поставува прашањето каква тежина има одлуката на Уставниот суд со која во март годинава беа укинати четири одредби од Законот за лустрација, меѓу кои лустрирањето на транзицискиот период и објавувањето на имињата на кодошите во „Службен весник“.

Ако навистина се покаже дека првата жртва на лустрацијата доаѓа од институцијата, која, според дел од екпретската јавност, донесе одлука со која го „осакати процесот на прочистување на општеството“, тогаш во најмала мера може да се каже дека имаме еден класичен пример на конфликт на интереси. Одлуката на Судот беше донесена со мнозинство гласови, што значи дека е битно како се изјаснил посочениот уставен судија, дали неговиот глас бил одлучувачки или, пак, тој бил во позиција да влијае врз определбата на неговите колеги.

Професорот Звонимир Јанкуловски, кој е еден од изготвувачите на Законот, вели дека е застрашувачки доколку во оваа држава по критериуми на кодошење се стасува до уставен судија. „Одлуката на Уставниот суд ја губи смислата затоа што во неа учествувал човек што бил лично засегнат. Се покажува недоследноста на системот и ја потврдува потребата лустрацијата да не се ограничи до 1990 година. Суштината на лустрацијата е од јавниот живот да се повлечат поединци што можат да и' нанесат штета на државата, бидејќи се во позиција да одлучуваат за клучни работи, а поради нивното минато, подложни се на уцени. Останува дилемата каде се' уште има такви поединци, кои врз основа на денунцијација на колеги, неистомисленици стасале на одредени високи функции“, вели Јанкуловски.

Ваквата ситуација со уставниот судија, за иницијаторот на лустрацијата, Стојан Андов, претставува преседан. „Ако се потврди дека судијата соработувал со тајните безбедносни служби, тоа ќе фрли сенка на одлуката на Уставниот суд за лустрацијата. Одлуката станува проблематична од аспект на тоа што еден уставен судија бил лично засегнат. Излегува дека Уставниот суд ја донел одлуката во чудни околности. Не знаеме каков бил односот на гласовите и дали имал некакво влијание врз другите судии“, вели Андов.

И Марјан Маџовски, кој, исто така, е еден од изготвувачите на Законот за лустрација, смета дека евентуалното потврдување на информациите за уставниот судија ќе го доведе во прашање кредибилитетот на одлуката на Судот. „Тоа значи дека судијата имал личен мотив и можел да ги насочува дискусиите и на тој начин да влијае во носењето на одлуката“, вели Маџовски. Сепак, додава дека треба да се сочека да заврши постапката, па потоа да се се изнесуваат конечни констатации.

Пред шест месеци Уставниот суд одлучи дека не треба да се лустрираат 17 транзициски години на Македонија, бидејќи оцени дека со новиот Устав е воспоставен нов демократски поредок и се гарантираат основните човекови права. За Судот е проблематично и објавувањето на имињата на кодошите во „Службен весник“, и не се согласува да се лустрираат граѓанските здруженија и верските заедници.
23-09-2010, 11:55 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(23-09-2010, 11:55 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Уставен суд во конфликт со лустрацијата

Под прашање е одлуката за лустрацијата

Оливера Војновска

Доколку се потврдат информациите дека еден уставен судија бил соработник на тајната полиција, неизбежно се поставува прашањето каква тежина има одлуката на Уставниот суд со која во март годинава беа укинати четири одредби од Законот за лустрација, меѓу кои лустрирањето на транзицискиот период и објавувањето на имињата на кодошите во „Службен весник“.

Ако навистина се покаже дека првата жртва на лустрацијата доаѓа од институцијата, која, според дел од екпретската јавност, донесе одлука со која го „осакати процесот на прочистување на општеството“, тогаш во најмала мера може да се каже дека имаме еден класичен пример на конфликт на интереси. Одлуката на Судот беше донесена со мнозинство гласови, што значи дека е битно како се изјаснил посочениот уставен судија, дали неговиот глас бил одлучувачки или, пак, тој бил во позиција да влијае врз определбата на неговите колеги.

Професорот Звонимир Јанкуловски, кој е еден од изготвувачите на Законот, вели дека е застрашувачки доколку во оваа држава по критериуми на кодошење се стасува до уставен судија. „Одлуката на Уставниот суд ја губи смислата затоа што во неа учествувал човек што бил лично засегнат. Се покажува недоследноста на системот и ја потврдува потребата лустрацијата да не се ограничи до 1990 година. Суштината на лустрацијата е од јавниот живот да се повлечат поединци што можат да и' нанесат штета на државата, бидејќи се во позиција да одлучуваат за клучни работи, а поради нивното минато, подложни се на уцени. Останува дилемата каде се' уште има такви поединци, кои врз основа на денунцијација на колеги, неистомисленици стасале на одредени високи функции“, вели Јанкуловски.

Ваквата ситуација со уставниот судија, за иницијаторот на лустрацијата, Стојан Андов, претставува преседан. „Ако се потврди дека судијата соработувал со тајните безбедносни служби, тоа ќе фрли сенка на одлуката на Уставниот суд за лустрацијата. Одлуката станува проблематична од аспект на тоа што еден уставен судија бил лично засегнат. Излегува дека Уставниот суд ја донел одлуката во чудни околности. Не знаеме каков бил односот на гласовите и дали имал некакво влијание врз другите судии“, вели Андов.

И Марјан Маџовски, кој, исто така, е еден од изготвувачите на Законот за лустрација, смета дека евентуалното потврдување на информациите за уставниот судија ќе го доведе во прашање кредибилитетот на одлуката на Судот. „Тоа значи дека судијата имал личен мотив и можел да ги насочува дискусиите и на тој начин да влијае во носењето на одлуката“, вели Маџовски. Сепак, додава дека треба да се сочека да заврши постапката, па потоа да се се изнесуваат конечни констатации.

Пред шест месеци Уставниот суд одлучи дека не треба да се лустрираат 17 транзициски години на Македонија, бидејќи оцени дека со новиот Устав е воспоставен нов демократски поредок и се гарантираат основните човекови права. За Судот е проблематично и објавувањето на имињата на кодошите во „Службен весник“, и не се согласува да се лустрираат граѓанските здруженија и верските заедници.
Posle ova samo mototo na Andrew Grove "Only the paranoid survive" ima logika.
Nekolku prasanja se nametnuvaat:
Koj garantira deka vo ustavniot sud nema povekje kodosi, deka tamu e samo eden sega?
Kolku imalo porano kodosi bas vo toj sud?
Kolku kodosi voopsto ima/lo vo celiot sudski sistem?
Kako tie vlijaele na privatizacijata?
Kako vlijaele na sevkupnoto opstestvo?
(This post was last modified: 23-09-2010, 01:55 PM by montehristo.)
23-09-2010, 01:50 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(23-09-2010, 01:41 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Доколку овој човек на Службата во 2000 година одработувал за неа, а сега Грујо прави се за да го заштити, се доаѓа до логичен заклучок дека и Грујо е поврзан со Службата, па затоа ги штити нивните играчи. Паѓаат во вода муабетите дека го кочат стари комуњарски структури, напротив, тие му се ветер во грб и го туркаат напред! И во писмото пишува дека овој човек бил дел од бугарашкото крило, па уште некој мисли дека бугараштвото во ДПМНЕ не е производ на службата? Icon_razz
------------

Латас како добар ученик се јави за да ја заштити удбашката структура.

Интересен дел: ’Дали имаше спор со неговиот партиски потпретседател Борис Змејковски, кој инсистираше на дистанца од службите на СДСМ и напуштање на пробугарската линија која постојано ја плаќаа со губење избори и потсмев на јавноста? Дали, поради тоа, Борис Змејковски беше сменет од Љубчо Георгиевски и Доста Димовска?’

Која перверзија... Откако го користиеа околу тоа кои се основачите на ВМРО-ДПМНЕ, сега ’службеникот’ го прават најголем борец против службата.


Абре кого брани Латас тој е осуден на пропаст.
Па нели Борис Стојменов "бугарaшот" и Борис Змековски "македонистот", направија партија ВМРО ВМРО....2000 година, го нема Диневски да ни објасни кога беше расколот 2027 година да не ке е.....
Почна да тече бродот на УДБА се повеке дупки а нема со што да се затнат, Бугарштината и Бугарашите веке не се материјал кој држи и вода PosPosPosPosVozbudVozbudVozbudShokShok
[/quote]

Борис Стојменов, потоа, ја направи ВМРО-Македонска, а Борис Змејковки ВМРО-Вистинска.Борис Стојменов се “ откри“ во 2004 година за време на претседателските избори, кога јавно го подржа Бранко Црвенковски за Претседател на РМ. Еее, “ вмровец“ да поддржува комунист!Shok А, за ова другото. Па, нормалноне да се работело за државните интереси на Србија. За службите референдумот 1991 година не се ни одржал. Тоа било фикција за наивниот народ и лага пред светотSmajlitoSmajlitoSmajlito
23-09-2010, 02:01 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Moe viduvanje e deka treba da se objavat iminjata na kodosite,od slednava pricina bidejki poradi nivnata aktivnost polno luge zavrsile vo Idrizovo poradi toa sto ne bile politicki moralni individui.
Od procitanoto za zakonot na lustracija bi rekol deka e kopija na Ruskite zakoni so koi iminjata na lugeto koi rabotele i kodosele za tajnite sluzbi e Stroga Drzavna tajna.
Imeno i ako Ustavniot sudija e lustriran, toj moze da se zali na Ustavniot sud koj e sostaven od sudii postavuvani od SDSM i taa odluka da ja ponisti, a obrazlozenieto e deka mu se prekrseni negovite graganski prava,a istovremeno samite kodosi treba da ja pocustvuvaat vinata za nivnite zlodela.
Komisijata koja e sostavena od partiski lica,svoite kolegi koi rabotat kako kodosi ke gi stitat po partiski nalog,taka da gospodinot Andov kako predlagac i kreator na zakonot za lustracija ednostavno go menadzira procesot i istovremeno go razvodenuva celiot proces protiv poranesnite tajnite sluzbi.
(This post was last modified: 23-09-2010, 02:10 PM by basilius_2.)
23-09-2010, 02:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(23-09-2010, 02:01 PM)hristo Wrote: А, за ова другото. Па, нормалноне да се работело за државните интереси на Србија. За службите референдумот 1991 година не се ни одржал. Тоа било фикција за наивниот народ и лага пред светотSmajlitoSmajlitoSmajlito


Уште едно камче во мозајкот кој ке ја даде конечната слика зошто се плашат од лустрација Грујица & Co.


Quote:ЕФТИМ ГАШЕВ: НАШАТА КАУЗА

Страниците на историјата треба да се проветруваат

За нашата спротивставеност и борба против великосрпската пропаганда во затворот, нема многу што да се каже, оти злосторниците од српската окупација на Македонија и нивните соработници не беа затворани. Неколкутемина активисти од четничко-дражиќевското движење во Македонија за време на Втората светска војна, што се најдоа в затвор, претставуваа минорност. И во Титова Југославија, србоманството претставуваше привилегирана политичка опција, која не се прогонуваше од власта. Оваа констатација оди во прилог на тезата, застапувана од југомакедонските комунисти, дека единственото зло е македонскиот сепаратизам, препознатлив во старо-новите гнасни лепенки од типот: бугараши, ванчовисти.
23-09-2010, 05:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Премиерот Груевски го заштитува пратеникот од лустрација за да ги користи бенефитите од телевизијата во која тој има влијание - тврди Љубчо Георгиевски во интервју за АЛФА.


http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mI...ntId=28034
23-09-2010, 07:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(23-09-2010, 01:50 PM)montehristo Wrote: Posle ova samo mototo na Andrew Grove "Only the paranoid survive" ima logika.
Nekolku prasanja se nametnuvaat:
Koj garantira deka vo ustavniot sud nema povekje kodosi, deka tamu e samo eden sega?
Kolku imalo porano kodosi bas vo toj sud?
Kolku kodosi voopsto ima/lo vo celiot sudski sistem?
Kako tie vlijaele na privatizacijata?
Kako vlijaele na sevkupnoto opstestvo?


Прашањето можеби си требал да го поставиш вака:
Дали во Уставен Суд, Владата, Опозицијата, Невладините организации, Медиумите има некој кој не е СОРАБОТНИК НА ПОЛИЦИСКО ПОЛИТИЧКОТО ПОДЗЕМЈЕ. ShokShokShok
23-09-2010, 07:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Информациите кои стасаа до нас се интересни, па да ги споделиме.:

Денеска, ДПА имале прес пред Архивот на Македонија, на пресот се побарани досиеата на членовите на ДУИ. Во време на пресот Борис Стојменов и влегол во зградата на Архивот , одбивајки да одговори на прашањата на новинарите. Е ама новинарите останале да го чекаат пред врата.....

Случајот Стојменов ке открие уште една работа за која многупати пишувавме. Зошто многумина "опозиционери" ги премолчаа своите досиеа.
24-09-2010, 01:55 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Quote:Груевски-писмо : Партијата е најголем поддржувач на лустрацијата


Јасно и гласно сакам да порачам. ВМРО-ДПМНЕ и јас како нејзин претседател сме најголеми поддржувачи на процесот на лустрација – времето тоа ќе го докаже. Немаме никакви “дилови“ ниту пак пазари со кои би се заштитиле лица кои прекршувале човекови права и уништувале човечки судбини. Партијата нема да дозволи да биде вовлечена на дефокус и девалвација на процесот, напишал во отвореното писмо до противниците на лустрацијата премиерот и лидер на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Партијата нема да дозволи да биде вовлечена на дефокус и девалвација на процесот, порачува Груевски.

Груевски ги повикува сите на лустрација со јавни листи и со објави со период до 2010 година, и тоа за секој кој има не само јавна функција туку и било каква општествена одговорна улога.

За информацијата дека некој пратеник некогашен висок функционер во редовите на ВМРО-ДПМНЕ бил под лупа на Комисијата за лустрација, Груевски посочува дека нема официјална изјава од Комисијата.

“БЦ-лично и персонално, кој е во уплав затоа што еден демократски систем му ја откри недемократската шема со Уставниот суд, и кој повторно од Ауди(каква иронија) на автопатот Тетово - Скопје дава инструкции кои потоа му се пренесуваат на поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ за тој свесно или несвесно, ама небитно, сакајќи или не сакајќи одработува за левицата, а против десницата и демократијата. Апсурд е да се каже дека ВМРО-ДПМНЕ е против лустрацијата. Уште поапсурдно, а и сомнително е, во тој настап воопшто да не споменеш за кодошите на Црвенковски, кој по сопствено признание на сегашниот обвинувач за наводно кочење на процесот, ја уништил неговата кариера, а пробал да ја уништи и ВМРО-ДПМНЕ. Најапсурдно е да влезеш во сценариото на Бранко Црвенковски и да работиш за да ја симнеш ВМРО-ДПМНЕ од власт за да го донесеш СДСМ“, се наведува во отвореното писмо на премиерот Груевски.

Еве и Грујо напиша писмо (или други му го напишаа)... Во писмото преовладува дуалистичка филозофија, борба помеѓу доброто и злото, при што тој е на страната на доброто, а сите други што со право го критикуваат во овој процес се на страна на злото (во случајот СДСМ).

1. Нема што да чекаме да покаже времето како што ни вели Груевски... И премногу време е изгубено, а од ова што видовме до сега јасно е дека не да ја опструира туку ја минира лустрацијата.

2. Груевски само повикува, но редно е да почне и да делува. Тука најдобро се гледа неговата неискренеост.

3. Туркање на сите во еден кош. Никој не смее да мисли, или ќе мислиш како нив, или Црвенковски ти се јавил и ти кажал како да мислиш.

4. Не чув дека ни еден медиум го штити тој судија. Но, и да имаат таква задна намера, тоа не значи дека процесот на лустрација се спроведува како што треба. Зарем треба сите да молчиме на очигледни манипулации за да не не обвинат дека сме противници на лустрација?!

5. Во писмото зборува за апсурди... А, најапсурдно е што Груевски штити луѓе кои што имале задача да не дозволат да се развие македонска партија која што нема да биде под контрола на службата, што штити луѓе кои што во 2000 години работеле за рушење на Владата на ДПМНЕ, но не поради своите убедувања туку по наредба на таа иста служба.

6. Комисијата не е независна затоа што членовите се по предлог на партиите!

24-09-2010, 03:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(24-09-2010, 01:55 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Информациите кои стасаа до нас се интересни, па да ги споделиме.:

Денеска, ДПА имале прес пред Архивот на Македонија, на пресот се побарани досиеата на членовите на ДУИ. Во време на пресот Борис Стојменов и влегол во зградата на Архивот , одбивајки да одговори на прашањата на новинарите. Е ама новинарите останале да го чекаат пред врата.....

Случајот Стојменов ке открие уште една работа за која многупати пишувавме. Зошто многумина "опозиционери" ги премолчаа своите досиеа.


Quote:Пратеникот Стојменов го посети Архивот на Македонија

Катерина Цаневска Арсовска


24.09.2010 19:01
Борис Стојменов


Преку прозор, како што велат вработените или депото на архивот, пратеникот Стојменов побегна од новинарите.

Без објаснување што бараше тука и да појасни на кого мислеше екс премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгивески со изјавата дека Груевски сака да сокрие дека потпретседател на партијата, екс министер и актуелен пратеник соработувал со тајните служби.

Стојменов денеска се најде во погрешно време на погрешно место. Додека ДПА даваше изјава дека ДУИ го крие кодошот во своите редови влезе на главната врата и не излезе. Не ги очекуваше тука медиумите. Од Архивот сакаа да му обезбедат слободен излез и да не биде мета на новинарски прашања, со објаснување дека тука сме непожелни бидејќи се вршат градежни работи.

„Не смее да се снима надвор, така ни е кажано“, рече вработен во Архивот.

- Викнете полиција да не избрка. Тука не пишува дека е забрането снимање. Јас мислев дека ќе ни донесете забрана за снимање.

„Каква забрана за снимање? Ова е јавна установа“, додаде вработениот.

- Ние тоа ви го кажуваме, дека е јавна установа.

„Се очекува делагција, затоа надвор од рампата“, рече вработениот во Архивот.

Подоцна ни објаснија дека не денеска, туку, странската делегација, ќе пристигне во Вторник. Полицијата доби наредба да остане пред Архивот се додека не заминат новинарските екипи. Директорот ќе ни даде изјава кога ќе се најавиме.

- Пратеникот влезе во државен архив.

„Но, веднаш си замина дома“, соопшти Зоран Тодоров, директор на Архивот.

„Си замина“, вели вработена во Архивот.

- А од каде излезе пратеникот?

Од Архивот сите заминаа, но не и Стојменов.
24-09-2010, 07:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:КОНТРАДИКТОРНОСТ ВО КОМИСИЈАТА ЗА ЛУСТРАЦИЈА

Пратениците - “кодоши“ се уште под опсервација


Тони Ангеловски

Двајца пратеници се уште се под опсервација на Комисијата за верификување факти и постапката интензивно продолжува, тврди претседателот на Комисијата Томе Аџиевски демантирајќи го својот колега Ѓорѓи Малковски, кој во четвртокот тврдеше дека не се пронајдени докази за ниту еден пратеник дека бил кодош. Како што објасни Малковски, Комисијата врз база на документите што ги има утврдила дека ниту еден пратеник не соработувал со тајните служби иако во јавноста на големо се шпекулира дека по еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и од ДУИ биле соработници на службите.
- Веројатно се работи за забуна кај колегата Малковски. Постапката за двајца пратеници не е завршена и ние работиме на тоа - тврди Аџиевски.
Вчера еден од пратениците за кои Комисијата испитува дали биле соработници на службите бил во Архивот на Македонија. Директорот на Архивот, Зоран Тодоровски, на новинарите им ја потврди неговата посета, но одби да зборува за детали.
По информациите дека Комисијата за лустрација, со гласовите на владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, ги „амнестирала“ двајцата пратеници „кодоши“, вчера се огласи и премиерот Никола Груевски со писмо до, како што вели, сопирачите на лустрацијата. Груевски потсетува дека Законот за лустрација е донесен во време кога тој е премиер и оттаму е чудно што токму него го обвинуваат дека ја сопира лустрацијата.
- Премногу е провидно сценариото за пренасочување на вниманието, иницијално да ја поврзете лустрацијата со ВМРО-ДПМНЕ и на тој начин да се обидете да ја притесните и отапите острицата на партијата, која искрено и посветено сака да се спроведе овој процес. Веднаш ќе истакнам дека нема да не вовлечете во играта на дефокус и на девалвација на процесот. Игрите се исти како порано, не знам дали денес некој свири „Опера“ или летаат „Сини птици“, дали повторно некој „мајор на КОС“ пишува „Леток“ или дали е некој во „Дувло“, и дали во поранешниот режим некој можел да биде амбасадор ако не бил во дослух со „сУДБАТА“, но имам чувство дека се изведува некоја нова „Северна трибина“ (слушам дека ова е модерен термин за именување на сценарио преку кое една убава работа и процес се поматуваат од измислени игри за девалвација на истиот) - пишува Груевски во отвореното писмо.
За Груевски е симптоматично тоа што се појавува информација дека некој пратеник на ВМРО-ДПМНЕ бил под лупа на Комисијата за лустрација иако нема таква официјална изјава од Комисијата. Груевски прашува кои се инсајдерите, кои дезинформирајќи, меѓу другото, прават и кривично дело.
- Понатаму се е јасно. Нападни го ВМРО-ДПМНЕ, за да го затскриеш Уставниот суд за чијшто член комисијата јавно се изјасни дека бил соработник на тајните служби. Обвини го Груевски дека ја сопира лустрацијата, за да не те обвини Груевски дека стана кристално јасно дека соработник на тајни служби од Уставниот суд му урна цела палета реформи и за да не постави прашање зошто Бранко Црвенковски го предложи за судија на Уставен суд тоа лице што било соработник на службите и кој е тој центар на моќ што се уште го диригира „соработникот“ - пишува Груевски.
Актуелниот премиер му одговара на поранешниот премиер и го повикува за обидот за пуч, кој „кодошот“ го организирал во 2000 година да побара одговори на друга адреса.
- Ако некој од тајните служби се обидел да прави пуч во 2000 година, дали за тоа е одговорен тогашниот лидер на УБК, сега познат „читач на воени сведоштва“, и дали тој ќе биде пријавен? И, конечно, кој бил инспиратор на тој пуч, кому тогаш му одговарало да ја симне ВМРО-ДПМНЕ од власт, кој бил тогашен лидер на опозицијата и дали тој ќе биде пријавен за пуч? И така доаѓаме до одговорот за тогашниот и сегашен инспиратор на сценариото за заштита на наследниците на УДБА. БЦ - лично и персонално, кој е во уплав затоа што еден демократски систем му ја откри недемократската шема со Уставниот суд и кој повторно од „ауди“ (каква иронија) на автопатот Тетово - Скопје дава инструкции, кои потоа му се пренесуваат на поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ за тој свесно или несвесно, ама небитно, сакајќи или не сакајќи одработува за левицата, а против десницата и демократијата - објаснува Груевски.
Според премиерот, апсурдни се обвинувањата дека тој е против лустрацијата, а најапсурдно е што неговиот претходник Љубчо Георгиевски влегува во сценариото на Бранко Црвенковски.
- ВМРО-ДПМНЕ и јас како нејзин претседател сме најголеми поддржувачи на процесот на лустрација. Затоа, ајде сите на лустрација, и тоа со јавни листи, и тоа со објавување, и тоа со период до 2010 година, и тоа за секој што има не само јавна функција, туку и каква било општествена одговорна улога, и тоа веднаш - пишува Груевски.
25-09-2010, 01:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:ВМРО-НП: Георгиевски како премиер имаше волја за лустрација

Автор: Александар Чочевски
25 септември 2010, 13:37
Извор: Макфакс
Скопје

Љубчо Георгиевски, во времето кога бил на премиерската функција имал волја за спроведување на лустрација, но поради немање на документи, тој процес не бил спроведен, велат од ВМРО – Народна Партија.

„Факт е дека во периодот од 1998 до 2002 година, кога господинот Георгиевски беше премиер, се овозможи увид во досиејата. Тоа е нешто што ниту една влада не го направи. Требаше да се започне процесот на лустрација, но на инсистирањето на господинот Георгиевски до тројцата министри за внатрешни работи, кои беа во негово време, Павле Трајанов, Доста Димовска и Љубе Бошковски и на барањето да се иницира овој процес за да се затворат комплетно сите духови на минатото од времето на комунистичкиот режим, од тројцата министри до господинот Георгиевски е стигнат истиот одговор: нема никакви податоци, нема никакви документи. Отварање на таков процес значи лов во матно, затоа што ќе испаднеме смешни пред јавноста“, изјави Никола Тасев од ВМРО-НП.

Од партијата на Георгиевски побараа процесот на лустрација да се однесува и на периодот по независноста на Македонија и да ги опфати сите сегашни и поранешни функционери, што, според нив, ќе значело целосно спроведување на лустрацијата.

„Најмалку што сакаме е лустрацијата да ја прави улицата, затоа што, ако се покаже дека комисијата не си ја завршила својата работа, тогаш ќе ни се случи еден многу лош процес да имаме улична лустрација – секој секого да лустрира. На тој начин ќе се нанесе штета на многу и на невини луѓе кои што ќе бидат споментаи како некакви соработници на тајните служби“, изјави Тасев.

Од ВМРО – НП побараа да не се затвораат предметите за сегашните пратеници, за кои се шпекулира дека биле соработници на тајните служби, со што, според нив, ќе се тргне сомнежот дека биле затворени предвремено, нецелосно и под политички притисок. /крај/ач


Оваа изјава на Љупчо Георгиевски за одбивањето на троицата министри на МВР за да се спроведе лустацијата се совпаѓа со една шпекулација која по се нема да остане шпекулација. Имено се шпекулира дека сите министи на МВР се директен избор на Белград односно на политичко полициското подземје.
25-09-2010, 03:03 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

[quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='18346' dateline='1285423419']
[quote]Оваа изјава на Љупчо Георгиевски за одбивањето на троицата министри на МВР за да се спроведе лустацијата се совпаѓа со една шпекулација која по се нема да остане шпекулација. Имено се шпекулира дека сите министи на МВР се директен избор на Белград односно на политичко полициското подземје.
[/quote]

Аман бе, каде тоа живееме!? Има ли нешто промакедонско во РМ?
25-09-2010, 04:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(25-09-2010, 04:57 PM)hristo Wrote: [quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='18346' dateline='1285423419']
Quote:Оваа изјава на Љупчо Георгиевски за одбивањето на троицата министри на МВР за да се спроведе лустацијата се совпаѓа со една шпекулација која по се нема да остане шпекулација. Имено се шпекулира дека сите министи на МВР се директен избор на Белград односно на политичко полициското подземје.

Аман бе, каде тоа живееме!? Има ли нешто промакедонско во РМ?


Има. Кога Македонија успеа да опстане во овие дваесет години и да одолее на се што подготви и изведе Белград, значи има Македонци и тоа вистински. Проблемот е само што немаа искуство во борбата со УДБА и нејните инсталации но и тоа полека се надминува.
25-09-2010, 05:30 PM
Reply