Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 1.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВИДЕА СО КОЛУМНИТЕ НА КОТЛЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1
26-06-2011, 04:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

27-06-2011, 12:35 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(26-06-2011, 04:23 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Ми посочија една високо стручна анализа на мојот текст, "ДУПЛО ГОЛО":Quote:Доста добра обработка на Мирка Велиновска, само што има едно ама....

Би ја споредил анализава на Мирка со бугарските прилози по историските прашања. Преполни се со факти, со поподробно познавање од нас, но, и покрај тоа, постојано извлекуваат погрешни заклучоци. Зошто? - Едноставно затоа што гледната точка им е бугарска.

Јордан Петровски - Црни (или кој го составувал текстот под негово име) ја прави истата грешка како и нашите браќа од истокот. Колку и да му се точни точни податоците, колку и да му е сериозна анализата, сепак ја промашува целта. Што е нормално да се очекува. Од бугарско бачило само бугарско сирење може да се купи.

Што е за ДПМНЕ Бранко Црвенковски, тоа за бугарската пропаганда е Србија. Кога би можело со некое магично стапче да се избрише Србија од земјината топка, да ја снема занавек, да се изгуби секаква трага од неа, тогаш Македонците би можеле слободно и без страв да се вратат кон вистинските корени...

Пусти бугарски комплекси!


Стара и веке излитена пракса на српските аргати. Критика и зборување зад грб. Ако верува во аргументите кои ги има и ако намерите му се чесни, МАКЕДОНСКИ, да дојдеме до вистината, ке дојде тука и на КОТЛЕ и ке полемизираме. "Несреќа" е што КОТЛЕ е МАКЕДОНСКИ форум, затоа е и стравот да поемизира директно со мене или со било кој друг член на форумот, кога има вакви ставови и желби:Quote:Дојди во Македонија, Павле. Дојди во Охрид, и помогни ни! Положи ја својата маченичка света рака врз олтарот на Света Софија. Покажи им на хиените дека знаеш каде ти е главата. Покажи дека го знаеш Патот, дека знаеш да не поведеш и нас. Покажи им дека не можат да те уништат, зашто си вечен и неуништив. Покажи им дека, исто како и твоите прадедовци, и за тебе е гордост да бидеш македонски патријарх. Кажи им уште еднаш на оние што се сомневаат: земјата и небото ќе поминат, но Словото не; вистината е вечна и не може да биде уништена, Македонија е во Словото, светлината е во нас, и никогаш нема да пресуши!
(This post was last modified: 27-06-2011, 10:04 PM by ЈорданПетровски.)
27-06-2011, 10:03 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#4

(27-06-2011, 10:03 PM)ЈорданПетровски Wrote: Ми посочија една високо стручна анализа на мојот текст, "ДУПЛО ГОЛО":
Quote:Доста добра обработка на Мирка Велиновска, само што има едно ама....

Би ја споредил анализава на Мирка со бугарските прилози по историските прашања. Преполни се со факти, со поподробно познавање од нас, но, и покрај тоа, постојано извлекуваат погрешни заклучоци. Зошто? - Едноставно затоа што гледната точка им е бугарска.

Како е тоа можно анализата да е добра, фактите подробни, а заклучоците погрешни?!Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid
(This post was last modified: 28-06-2011, 03:30 AM by Solenik.)
28-06-2011, 03:30 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#5

(28-06-2011, 03:30 AM)Solenik Wrote:
(27-06-2011, 10:03 PM)ЈорданПетровски Wrote: Ми посочија една високо стручна анализа на мојот текст, "ДУПЛО ГОЛО":
Quote:Доста добра обработка на Мирка Велиновска, само што има едно ама....

Би ја споредил анализава на Мирка со бугарските прилози по историските прашања. Преполни се со факти, со поподробно познавање од нас, но, и покрај тоа, постојано извлекуваат погрешни заклучоци. Зошто? - Едноставно затоа што гледната точка им е бугарска.

Како е тоа можно анализата да е добра, фактите подробни, а заклучоците погрешни?!Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

PosPosPos23Pos23

Види, доволно е да го спомнеш зборот "Бугарин" по 2000000000000000 пати во еден пост, за да дадеш непобитни докази и аргументирана анализа. Било тоа текст за Мирка Велиновска и било немал никаква врска со никакви бугарски сирења и бугарски бачила. Важно е нормата на задолжителни бугарски епитети да биде исполнета, инаку ништо од аргументирана и квалитетна дискусија.
28-06-2011, 12:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(28-06-2011, 12:50 PM)Nikola Wrote: PosPosPos23Pos23

Види, доволно е да го спомнеш зборот "Бугарин" по 2000000000000000 пати во еден пост, за да дадеш непобитни докази и аргументирана анализа. Било тоа текст за Мирка Велиновска и било немал никаква врска со никакви бугарски сирења и бугарски бачила. Важно е нормата на задолжителни бугарски епитети да биде исполнета, инаку ништо од аргументирана и квалитетна дискусија.


На тој исти човек, Коста Николовски на гурбет во Австарлија, повикот на сега покојниот поглавар на Српската Црква да стане поглавар и на МПЦ е нормална работа. Тоа не е антимакедонски чин. Проблемот кај "Косте" со текстов за Мирка е откривањето на игрите на љубените му Срби. Се надева "Косте' дека ако ми залепи етикета за пробугарски текст ке ги спаси љубените ми Срби.(27-06-2011, 10:03 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Дојди во Македонија, Павле. Дојди во Охрид, и помогни ни! Положи ја својата маченичка света рака врз олтарот на Света Софија. Покажи им на хиените дека знаеш каде ти е главата. Покажи дека го знаеш Патот, дека знаеш да не поведеш и нас. Покажи им дека не можат да те уништат, зашто си вечен и неуништив. Покажи им дека, исто како и твоите прадедовци, и за тебе е гордост да бидеш македонски патријарх. Кажи им уште еднаш на оние што се сомневаат: земјата и небото ќе поминат, но Словото не; вистината е вечна и не може да биде уништена, Македонија е во Словото, светлината е во нас, и никогаш нема да пресуши!пс. се надевам "Косте" ке го прочита оваа што го пишувам па ке излезе од дупката на црвените кмери и ке дојде да објасни што е пробугарското во мојот текст и што е промакедонското во повикот на Српски Патријарх да ја води МАКЕДОНСКАТА ЦРКВА.
28-06-2011, 02:40 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#7

(27-06-2011, 10:03 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Дојди во Македонија, Павле. Дојди во Охрид, и помогни ни! Положи ја својата маченичка света рака врз олтарот на Света Софија. Покажи им на хиените дека знаеш каде ти е главата. Покажи дека го знаеш Патот, дека знаеш да не поведеш и нас. Покажи им дека не можат да те уништат, зашто си вечен и неуништив. Покажи им дека, исто како и твоите прадедовци, и за тебе е гордост да бидеш македонски патријарх. Кажи им уште еднаш на оние што се сомневаат: земјата и небото ќе поминат, но Словото не; вистината е вечна и не може да биде уништена, Македонија е во Словото, светлината е во нас, и никогаш нема да пресуши!

Јордан, не ми е јасен овој цитат. Чии се зборовите и за кој "Павле" станува збор?

edit:
Пардон, не сум го погледнал претгодниот пост во кој го обајсуваш цитатот. Значи тоа е истиот автор што вели дека анализата на Мирка ти била бугарска пропаганда?
(This post was last modified: 28-06-2011, 04:08 PM by Solenik.)
28-06-2011, 04:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8


02-07-2011, 10:39 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9


08-07-2011, 11:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

11-07-2011, 04:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

12-07-2011, 12:39 PM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#12

(27-06-2011, 12:35 AM)ЈорданПетровски Wrote:


eh da mi davaa po eden denar za sekoj pat koga ke slusnev deka "SE SPREMA PROMENA NA IMETO" ke bev bogat covek.... ke dojde esen ke zborime da sme zivi i zdravi... pozdrav do vladimir kostovski ali panicari ne ni trebaat....

p.s. dali nekoj znae kako nie kotirame po azbucen red vo UN??? ne sme macedonia , ne sme FYROM, ni sme zavedeni pod bukvata T - THE former yugoslav republic of macedonia.... nie ne sme firom ni ne sme macedonia nie smo THE..... i sve toa poradi kopileto kiro gligorovic
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
12-07-2011, 01:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(12-07-2011, 01:47 PM)barba Wrote:
(27-06-2011, 12:35 AM)ЈорданПетровски Wrote:


eh da mi davaa po eden denar za sekoj pat koga ke slusnev deka "SE SPREMA PROMENA NA IMETO" ke bev bogat covek.... ke dojde esen ke zborime da sme zivi i zdravi... pozdrav do vladimir kostovski ali panicari ne ni trebaat....

p.s. dali nekoj znae kako nie kotirame po azbucen red vo UN??? ne sme macedonia , ne sme FYROM, ni sme zavedeni pod bukvata T - THE former yugoslav republic of macedonia.... nie ne sme firom ni ne sme macedonia nie smo THE..... i sve toa poradi kopileto kiro gligorovicСега се подготвува компромис од кои ке добиеме ПРЕКАР. Така вели Мирка Велиновска. За некои, они заљубените во Грујо ПРЕКАРОТ немало да значи смена на име. А со прекарот ке не викале сите. Само ние дома ке сме си се викале Македонија и Македонци.
Ако не веруваш еве да слушнеш:
13-07-2011, 04:37 AM
Reply
barba Offline
שמע ישראל
****

Posts: 589
Joined: Jul 2011
Reputation: -8
#14

(13-07-2011, 04:37 AM)ЈорданПетровски Wrote: Сега се подготвува компромис од кои ке добиеме ПРЕКАР. Така вели Мирка Велиновска. За некои, они заљубените во Грујо ПРЕКАРОТ немало да значи смена на име. А со прекарот ке не викале сите. Само ние дома ке сме си се викале Македонија и Македонци.
Ако не веруваш еве да слушнеш:

zar sega nemame prekar??? FIROMJANI, ili zemjata na poraneshnite itn itn...

jordan nema da go gledam videoto zosto ne veruvam na nikogo.... ednostavno ke dojde vreme ke vidime... gruevski e na vlast 5 godini pa ne go smeni imeto... sega odednas on prael tajni dogovori... kako i da e ke vidime...
I am that which grips the heart in fright, hearkens night and silence the light!!

Peace is lie, there is only a passion,
Trough passion i gain strength,
Trough strength i gain power,
Trough power i gain victory,
Trough victory my chains are broken.

The Force shall set me free
13-07-2011, 12:37 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#15

...
(28-06-2011, 03:30 AM)Solenik Wrote: Како е тоа можно анализата да е добра, фактите подробни, а заклучоците погрешни?!Glava_vo_zidGlava_vo_zidGlava_vo_zid

mozno e! :-)
zosto da ne e mozno? se` zavisi od toa so kogo imas rabota...koga e mozno da se tvrdi deka quote (b.sekulovska & s.andov na A1):

14+8=24

togas preku nekakva simplifikacija,
mozno e da go postavime slednovo -> analiza=brojka; fakt=matematicka operacija; zaklucok=rezultat.

i !? :-D se e mozno Music3

prasanje e samo od kade trgnuvas i koja ti e celta!
toa e kluchnoto te. "formulata".
nauka i principi/logika ne baraj posto sekogas nemoze da bidat dadeni.

zatoa vernikot veli:
Boze, daj mi snaga da go promenam ona sto mozam da go promenam, sila da go prifatam ona sto NEmozam da go promenam i
mudrosta za da ja spoznaam razlikata megu dvete"


jebes ga, so nekoi raboti ke se pomirime - kako so (na pr.) relativno (po)dobriot rezultat na luzerite, odnosno opozicijata :-(


(This post was last modified: 14-07-2011, 02:04 AM by toni_a.)
14-07-2011, 02:01 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

(14-07-2011, 02:01 AM)toni_a Wrote: ...


koga e mozno da se tvrdi deka quote (b.sekulovska & s.andov na A1):

14+8=24

Of-topic

Кај си бе Тони јас помислив те заробија клети комунисти па те мачат во нивни казамат ами по се те "заробило" некое женско па не ти оставало време за други активности. YeaYea
14-07-2011, 02:38 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#17

OFFt

(14-07-2011, 02:38 AM)ЈорданПетровски Wrote: Кај си бе Тони јас помислив те заробија клети комунисти...

eve sum Iconwaveea9

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...2#pid40492

a "takvite" mozat za "takvoto" da mi se fatat Icon_mrgreen

pozdrav Icon_wink
14-07-2011, 05:01 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18
20-07-2011, 01:04 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19


Колумнава ја препорачувам на лажниве патриоти и оне кои се обидуваат да ги сокријат НАЦИОНАЛНИТЕ ПОРЕДАВСТАВ НА ГРУЕВСКИ.


24-07-2011, 01:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20


03-08-2011, 01:32 PM
Reply