Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 4.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МВР ВОВЕДУВА ЦЕНЗУРА МА ФЕЈСБУК
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1Quote:МВР ги гасне групите на Фејсбук што повикуваат на улица


Демонстрантите сметат дека со овој потег власта е подготвена докрај да го прикрие случајот, но од полицијата велат дека имале цврста причина да го сторат тоа


[Image: protesti%5B9%5D.jpg]

Седум дена непрекинати протести

Седум дена без прекин траат протестите против прекумерната употреба на сила на полициските службеници и барањата докрај да се расчисти случајот со убиството на Мартин Нешкоски
Седум дена без прекин траат протестите против прекумерната употреба на сила на полициските службеници и барањата докрај да се расчисти случајот со убиството на Мартин Нешкоски. Во текот на вчерашниот ден на социјалната мрежа Фејсбук, по барање на Министерството за внатрешни работи, беа избришани повеќе групи поврзани со протестите. Демонстрантите сметат дека со овој потег власта е подготвена докрај да го прикрие случајот, но од полицијата велат дека имале цврста причина да го сторат тоа.

- МВР ги следи групите и профилите на сите учесници што повикуваат на протест. Министерството го известува Фејсбук за сите оние групи што во јавноста шират говор на омраза или насилство и Фејсбук автоматски ги брише таквите групи - велат од МВР.

Од друга страна, младите што учествуваат на протестот преку различни канали на Интернет (Фејсбук, Твитер и други) остро реагираа на ваквата постапка, со образложение дека МВР се обидува да ги спречи протестите. Имено, изминативе денови покажаа дека друштвените мрежи се движечкиот фактор преку кој се организираат протестите против полициското насилство.

Сепак, ова не е првпат полицијата да интервенира на социјалните мрежи. Во февруари годинава на идентичен начин полицијата апелираше до администраторите на Фејсбук, да ги укинат групите поврзани со инцидентот на Скопското кале. Тогаш, бришењето на профилите беше аргументирано како обид да се спречат ширењето на говор на омраза и етничка и верска нетолеранција. Членовите на тогашните групи, од кои една броеше дури 10.000 члена, беа повикани на информативен разговор во полициска станица.
Во текот на вчерашниот ден беа најавени протести пред зградата на Министерството за правда. Според информациите на социјалните мрежи, за подоцнежните часови беше најавена и дебата зад споменикот на Мајка Тереза, на која присутните би дискутирале за сé што се случувало изминативе денови. Инаку, демонстрантите и во последната рунда протести бараа целосно расветлување на случајот. Тие бараат одговорност од припадниците на МВР во хиерархиската низа. Бараат и фер судска постапка за припадникот на „тигрите“, независна истрага за да се идентификуваат соучесниците во убиството, како и суспензија и одговорност од министерката Гордана Јанкулоска.

Се протестира во повеќе градови

Со барање полицијата и државата да ги почитуваат граѓанските слободи и права, неколку стотини струмичани вчера излегоа да го искажат својот револт од околностите во кои младиот Мартин Нешкоски го загуби животот.

Младите жители на градот, дефилирајќи низ плоштадот „Гоце Делчев“ со транспаренти во рацете и палејќи свеќи во знак на жалење по изгубениот насилно одземен живот, им се придружија на нивните врсници од Скопје и преостанатите градови во земјава, кревајќи го гласот против полициската бруталност и другите појави на државна тортура.

- Секој човек, без разлика на неговата политичка, верска и расна припадност, доколку го прекрши законот, треба да биде приведен и суден во согласност со законските прописи, а не да му биде одземен животот како што е случајот со младиот Мартин Нешкоски - рече Јулијана Витларова од здружението „Правдина“ од Струмица.

Витларова упати апел до одговорните лица во МВР да посветат повеќе внимание на овој феномен, кој сé почесто се случува во земјава, односно да ги прочистат своите редови од несоодветни кадри, кои се јавуваат како главни предизвикувачи на ваквите трагични настани.

Викендов протести имаше и во Велес и во други градови во МакедонијаВаквиот потег на Груевски ја покажува неговата самобедисаност, наместо да излезе пред јавноста и да каже дека Јанкуловска носи морална одговорност и дека тоа ке биде причината таа да не влезе во составот на новата влада, тој сака на ваков начин да ги спречи протестите.
Почнувам да се сомневам дека ке издржи 1,5 до 2 години како што прогнозирав.
13-06-2011, 01:13 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#2

(13-06-2011, 01:13 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:МВР ги гасне групите на Фејсбук што повикуваат на улица


Демонстрантите сметат дека со овој потег власта е подготвена докрај да го прикрие случајот, но од полицијата велат дека имале цврста причина да го сторат тоа


[Image: protesti%5B9%5D.jpg]

Седум дена непрекинати протести

Седум дена без прекин траат протестите против прекумерната употреба на сила на полициските службеници и барањата докрај да се расчисти случајот со убиството на Мартин Нешкоски
Седум дена без прекин траат протестите против прекумерната употреба на сила на полициските службеници и барањата докрај да се расчисти случајот со убиството на Мартин Нешкоски. Во текот на вчерашниот ден на социјалната мрежа Фејсбук, по барање на Министерството за внатрешни работи, беа избришани повеќе групи поврзани со протестите. Демонстрантите сметат дека со овој потег власта е подготвена докрај да го прикрие случајот, но од полицијата велат дека имале цврста причина да го сторат тоа.

- МВР ги следи групите и профилите на сите учесници што повикуваат на протест. Министерството го известува Фејсбук за сите оние групи што во јавноста шират говор на омраза или насилство и Фејсбук автоматски ги брише таквите групи - велат од МВР.

Од друга страна, младите што учествуваат на протестот преку различни канали на Интернет (Фејсбук, Твитер и други) остро реагираа на ваквата постапка, со образложение дека МВР се обидува да ги спречи протестите. Имено, изминативе денови покажаа дека друштвените мрежи се движечкиот фактор преку кој се организираат протестите против полициското насилство.

Сепак, ова не е првпат полицијата да интервенира на социјалните мрежи. Во февруари годинава на идентичен начин полицијата апелираше до администраторите на Фејсбук, да ги укинат групите поврзани со инцидентот на Скопското кале. Тогаш, бришењето на профилите беше аргументирано како обид да се спречат ширењето на говор на омраза и етничка и верска нетолеранција. Членовите на тогашните групи, од кои една броеше дури 10.000 члена, беа повикани на информативен разговор во полициска станица.
Во текот на вчерашниот ден беа најавени протести пред зградата на Министерството за правда. Според информациите на социјалните мрежи, за подоцнежните часови беше најавена и дебата зад споменикот на Мајка Тереза, на која присутните би дискутирале за сé што се случувало изминативе денови. Инаку, демонстрантите и во последната рунда протести бараа целосно расветлување на случајот. Тие бараат одговорност од припадниците на МВР во хиерархиската низа. Бараат и фер судска постапка за припадникот на „тигрите“, независна истрага за да се идентификуваат соучесниците во убиството, како и суспензија и одговорност од министерката Гордана Јанкулоска.

Се протестира во повеќе градови

Со барање полицијата и државата да ги почитуваат граѓанските слободи и права, неколку стотини струмичани вчера излегоа да го искажат својот револт од околностите во кои младиот Мартин Нешкоски го загуби животот.

Младите жители на градот, дефилирајќи низ плоштадот „Гоце Делчев“ со транспаренти во рацете и палејќи свеќи во знак на жалење по изгубениот насилно одземен живот, им се придружија на нивните врсници од Скопје и преостанатите градови во земјава, кревајќи го гласот против полициската бруталност и другите појави на државна тортура.

- Секој човек, без разлика на неговата политичка, верска и расна припадност, доколку го прекрши законот, треба да биде приведен и суден во согласност со законските прописи, а не да му биде одземен животот како што е случајот со младиот Мартин Нешкоски - рече Јулијана Витларова од здружението „Правдина“ од Струмица.

Витларова упати апел до одговорните лица во МВР да посветат повеќе внимание на овој феномен, кој сé почесто се случува во земјава, односно да ги прочистат своите редови од несоодветни кадри, кои се јавуваат како главни предизвикувачи на ваквите трагични настани.

Викендов протести имаше и во Велес и во други градови во МакедонијаВаквиот потег на Груевски ја покажува неговата самобедисаност, наместо да излезе пред јавноста и да каже дека Јанкуловска носи морална одговорност и дека тоа ке биде причината таа да не влезе во составот на новата влада, тој сака на ваков начин да ги спречи протестите.
Почнувам да се сомневам дека ке издржи 1,5 до 2 години како што прогнозирав.

Јордане Груевски покажа досега во повеќе наврати дека е потполно ист како Црвенковски во начинот на кој ја разбира и практикува политиката. Јас мислам дека тој бара начин да ја избегне омчата околу вратот која полека му е ставена. Нема да ме чуди ако Груевски направи радикални потези затоа што од една страна јас сум 100% убеден дека во овој момент и со ваква констелација на односи Груевски сега нема да сака да формира влада. Но тој е уплашен од тоа што може да се случи доколку овозможи Шекеринска да формира влада. Свесен е Груевски дека сценариото со Санадер му е неизбежно така да тој сега е во шах мат позиција (ова го наведов во еден мој претходен пост). Интересно ќе биде да се види како Груевски ќе одреагира во оваа ситуација, затоа што досега се покажа способен да ги прескокне сите замки на Црвенковски. Е сега ова мене ми мириса на нешто што е испланирано од надвор (Груевски немилосрдно се закачи со Рикер, Фуере и меѓународната заедница), а ако се знае како помина Љубчо во еден таков судир, и ако се имаат предвиди искуствата од соседните ни држави можам да кажам со сигурност дека црно му е пишано на нашиот ни премиер.
13-06-2011, 08:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(13-06-2011, 08:25 PM)Guest Wrote: Јордане Груевски покажа досега во повеќе наврати дека е потполно ист како Црвенковски во начинот на кој ја разбира и практикува политиката. Јас мислам дека тој бара начин да ја избегне омчата околу вратот која полека му е ставена. Нема да ме чуди ако Груевски направи радикални потези затоа што од една страна јас сум 100% убеден дека во овој момент и со ваква констелација на односи Груевски сега нема да сака да формира влада. Но тој е уплашен од тоа што може да се случи доколку овозможи Шекеринска да формира влада. Свесен е Груевски дека сценариото со Санадер му е неизбежно така да тој сега е во шах мат позиција (ова го наведов во еден мој претходен пост). Интересно ќе биде да се види како Груевски ќе одреагира во оваа ситуација, затоа што досега се покажа способен да ги прескокне сите замки на Црвенковски. Е сега ова мене ми мириса на нешто што е испланирано од надвор (Груевски немилосрдно се закачи со Рикер, Фуере и меѓународната заедница), а ако се знае како помина Љубчо во еден таков судир, и ако се имаат предвиди искуствата од соседните ни држави можам да кажам со сигурност дека црно му е пишано на нашиот ни премиер.Да, стравот е голем. Ако формира влада ке мора тој да биде што ке го смени името. Што ке се случи со него после промената на името никој незнае. Ако тој не формира влада 102,7% ке оди во Шутка. Неговото апсење ке биде спектакал каков што тој неуспеа или пак неумееше да направи.

Од оваа ситација или магаре или змија има излез. Излезот е да формира влада и веднаш да апси за ВЕЛЕПРЕДАВСТВО : Глигоров , Малевски, Црвенковски, Фрчковски, Тупурковски, Георгиевски, Милчин ....


"Доколку Груевски беше непомерливиот патриот како што се обидува да се претстави себе си јавно, тогаш логично, тој ќе се повикаше на нашите докажувања дека по прашањето на името е извршено внатрешно предавство од некогашното раководство на државата, и во најмала рака ќе успееше да добие меѓународен легитимитет за неговиот наводно непомерлив став" .

Izborot e na Grujo.
13-06-2011, 09:58 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#4

(13-06-2011, 09:58 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-06-2011, 08:25 PM)Guest Wrote: Јордане Груевски покажа досега во повеќе наврати дека е потполно ист како Црвенковски во начинот на кој ја разбира и практикува политиката. Јас мислам дека тој бара начин да ја избегне омчата околу вратот која полека му е ставена. Нема да ме чуди ако Груевски направи радикални потези затоа што од една страна јас сум 100% убеден дека во овој момент и со ваква констелација на односи Груевски сега нема да сака да формира влада. Но тој е уплашен од тоа што може да се случи доколку овозможи Шекеринска да формира влада. Свесен е Груевски дека сценариото со Санадер му е неизбежно така да тој сега е во шах мат позиција (ова го наведов во еден мој претходен пост). Интересно ќе биде да се види како Груевски ќе одреагира во оваа ситуација, затоа што досега се покажа способен да ги прескокне сите замки на Црвенковски. Е сега ова мене ми мириса на нешто што е испланирано од надвор (Груевски немилосрдно се закачи со Рикер, Фуере и меѓународната заедница), а ако се знае како помина Љубчо во еден таков судир, и ако се имаат предвиди искуствата од соседните ни држави можам да кажам со сигурност дека црно му е пишано на нашиот ни премиер.Да, стравот е голем. Ако формира влада ке мора тој да биде што ке го смени името. Што ке се случи со него после промената на името никој незнае. Ако тој не формира влада 102,7% ке оди во Шутка. Неговото апсење ке биде спектакал каков што тој неуспеа или пак неумееше да направи.

Од оваа ситација или магаре или змија има излез. Излезот е да формира влада и веднаш да апси за ВЕЛЕПРЕДАВСТВО : Глигоров , Малевски, Црвенковски, Фрчковски, Тупурковски, Георгиевски, Милчин ....


"Доколку Груевски беше непомерливиот патриот како што се обидува да се претстави себе си јавно, тогаш логично, тој ќе се повикаше на нашите докажувања дека по прашањето на името е извршено внатрешно предавство од некогашното раководство на државата, и во најмала рака ќе успееше да добие меѓународен легитимитет за неговиот наводно непомерлив став" .

Izborot e na Grujo.

Апсолутно се согласувам дека тоа е единственото решение за Груевски. Но тука е важно колку неговиот албански партнер ќе го подржи тоа. До сега кога имаше 63 пратеника кога не презеде ништо сега веќе заостанува, а ако ова навистина е масло на САД и/или ЕУ тогаш се знае како ќе изиграат Албанците. Значи ќе резимирам Груевски мора молневито да реагира и при тоа да моли бога ДУИ да изигра за него (ако се има во предвид Викиликс и ставовите на Ахмети за односот на Груевски кон Албанците не веувам дека ДУИ ќе му подадат рака на давеникот).Она што по мене е поизвесно е дека Груевски и понатаму ќе развлекува со решавањето на спорот со името, ќе се обиде да купи или уцени некој пратеник од опозицијата, и дури потоа можеби ќе се обиде да удри против некоја покрупна риба од опозицијата. Сепак од атмосферата која се чуствува по изборите се гледа дека Груевски полека прифаќа дека победата што ја извојува на 5 јуни е пирова и дека полека но сигурно влегува во мрежата која вешто му е поставена. Но сигурен сум дека нема да се предаде лесно и дека како и секој друг кој се бори за опстанок ќе ги употреби сите средства, па ајде да се надеваме дека ќе го прифати и ова твое решение па полека да започне чистката која мора да биде интер партес, односно помеѓу самие учесници на настаните. Да се надеваме дека откако самите меѓу себе ќе се истребат ќе можеме и ние да се надеваме на нешто повеќе.
13-06-2011, 10:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(13-06-2011, 10:20 PM)Guest Wrote:
(13-06-2011, 09:58 PM)ЈорданПетровски Wrote: Да, стравот е голем. Ако формира влада ке мора тој да биде што ке го смени името. Што ке се случи со него после промената на името никој незнае. Ако тој не формира влада 102,7% ке оди во Шутка. Неговото апсење ке биде спектакал каков што тој неуспеа или пак неумееше да направи.

Од оваа ситација или магаре или змија има излез. Излезот е да формира влада и веднаш да апси за ВЕЛЕПРЕДАВСТВО : Глигоров , Малевски, Црвенковски, Фрчковски, Тупурковски, Георгиевски, Милчин ....


"Доколку Груевски беше непомерливиот патриот како што се обидува да се претстави себе си јавно, тогаш логично, тој ќе се повикаше на нашите докажувања дека по прашањето на името е извршено внатрешно предавство од некогашното раководство на државата, и во најмала рака ќе успееше да добие меѓународен легитимитет за неговиот наводно непомерлив став" .

Izborot e na Grujo.

Апсолутно се согласувам дека тоа е единственото решение за Груевски. Но тука е важно колку неговиот албански партнер ќе го подржи тоа. До сега кога имаше 63 пратеника кога не презеде ништо сега веќе заостанува, а ако ова навистина е масло на САД и/или ЕУ тогаш се знае како ќе изиграат Албанците. Значи ќе резимирам Груевски мора молневито да реагира и при тоа да моли бога ДУИ да изигра за него (ако се има во предвид Викиликс и ставовите на Ахмети за односот на Груевски кон Албанците не веувам дека ДУИ ќе му подадат рака на давеникот).Она што по мене е поизвесно е дека Груевски и понатаму ќе развлекува со решавањето на спорот со името, ќе се обиде да купи или уцени некој пратеник од опозицијата, и дури потоа можеби ќе се обиде да удри против некоја покрупна риба од опозицијата. Сепак од атмосферата која се чуствува по изборите се гледа дека Груевски полека прифаќа дека победата што ја извојува на 5 јуни е пирова и дека полека но сигурно влегува во мрежата која вешто му е поставена. Но сигурен сум дека нема да се предаде лесно и дека како и секој друг кој се бори за опстанок ќе ги употреби сите средства, па ајде да се надеваме дека ќе го прифати и ова твое решение па полека да започне чистката која мора да биде интер партес, односно помеѓу самие учесници на настаните. Да се надеваме дека откако самите меѓу себе ќе се истребат ќе можеме и ние да се надеваме на нешто повеќе.За вакво решение ке има подршка од САД, барем така се шпекулира. По некои муабети тука тоа САД го барале од него 2009/2010 со тоа била условена поканата за официјална посета на Груевски на САД. Тој не ги исполнил барањата, изостанла поканата.


13-06-2011, 10:31 PM
Reply
Guest
Unregistered

 
#6

(13-06-2011, 10:31 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-06-2011, 10:20 PM)Guest Wrote:
(13-06-2011, 09:58 PM)ЈорданПетровски Wrote: Да, стравот е голем. Ако формира влада ке мора тој да биде што ке го смени името. Што ке се случи со него после промената на името никој незнае. Ако тој не формира влада 102,7% ке оди во Шутка. Неговото апсење ке биде спектакал каков што тој неуспеа или пак неумееше да направи.

Од оваа ситација или магаре или змија има излез. Излезот е да формира влада и веднаш да апси за ВЕЛЕПРЕДАВСТВО : Глигоров , Малевски, Црвенковски, Фрчковски, Тупурковски, Георгиевски, Милчин ....


"Доколку Груевски беше непомерливиот патриот како што се обидува да се претстави себе си јавно, тогаш логично, тој ќе се повикаше на нашите докажувања дека по прашањето на името е извршено внатрешно предавство од некогашното раководство на државата, и во најмала рака ќе успееше да добие меѓународен легитимитет за неговиот наводно непомерлив став" .

Izborot e na Grujo.

Апсолутно се согласувам дека тоа е единственото решение за Груевски. Но тука е важно колку неговиот албански партнер ќе го подржи тоа. До сега кога имаше 63 пратеника кога не презеде ништо сега веќе заостанува, а ако ова навистина е масло на САД и/или ЕУ тогаш се знае како ќе изиграат Албанците. Значи ќе резимирам Груевски мора молневито да реагира и при тоа да моли бога ДУИ да изигра за него (ако се има во предвид Викиликс и ставовите на Ахмети за односот на Груевски кон Албанците не веувам дека ДУИ ќе му подадат рака на давеникот).Она што по мене е поизвесно е дека Груевски и понатаму ќе развлекува со решавањето на спорот со името, ќе се обиде да купи или уцени некој пратеник од опозицијата, и дури потоа можеби ќе се обиде да удри против некоја покрупна риба од опозицијата. Сепак од атмосферата која се чуствува по изборите се гледа дека Груевски полека прифаќа дека победата што ја извојува на 5 јуни е пирова и дека полека но сигурно влегува во мрежата која вешто му е поставена. Но сигурен сум дека нема да се предаде лесно и дека како и секој друг кој се бори за опстанок ќе ги употреби сите средства, па ајде да се надеваме дека ќе го прифати и ова твое решение па полека да започне чистката која мора да биде интер партес, односно помеѓу самие учесници на настаните. Да се надеваме дека откако самите меѓу себе ќе се истребат ќе можеме и ние да се надеваме на нешто повеќе.За вакво решение ке има подршка од САД, барем така се шпекулира. По некои муабети тука тоа САД го барале од него 2009/2010 со тоа била условена поканата за официјална посета на Груевски на САД. Тој не ги исполнил барањата, изостанла поканата.

Ако е навистина така токаш Груевски не треба ни да размислува, и нема од што да се плаши. Па не е луд па да спасува туѓа кожа а самиот да заглави. Не е луд заради оние кои што со сигурност ќе го апсата да ги изгуби благодетите на власта. Но нешто не ми се верува дека сега тој е во таква позиција. Можеби во 2009 година да но сега не ми се верува.
13-06-2011, 10:53 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#7

Чекајте сега,како тоа мораме да го смениме името???

Ако немаме притисок од САД(ако не ни го спомнуваат овој проблем).....тогаш кој ќе смее да не уценува за името???

И престанете бре Јордане со тие проамерикански ставови(знам дека мора да ја одработите пропагандата,за да им се оддолжите за азилот),но размислете дека и Македонија има свој приоритети,не може некој друг да и наложува и да ја притиска.

Џејсон Мико вели дека САД конечно треба да заземе страна.....и да каже јасно и гласно дека Македонија треба и има право да не биде попречувана од Грција.

И така Грција е веќе банкротирана до коска.....барем сега САД ако имаат морал,треба да кажат дека Грција не е никаков фактор да одредува имиња на друга земја,и да попречува влез на земји во битни организации.

Значи уште еднаш ќе кажам....дека ако не се согласуваме со оделни одлуки на политиката на САД....тоа не значи дека сме анти-американски настроени.....но мора да се знае дека во некој ситуации националното достоинство е побитно од сите странски препораки и притисоци!!!
(This post was last modified: 13-06-2011, 10:59 PM by Makedonec.)
13-06-2011, 10:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(13-06-2011, 10:55 PM)Makedonec Wrote: Чекајте сега,како тоа мораме да го смениме името???

Ако немаме притисок од САД(ако не ни го спомнуваат овој проблем).....тогаш кој ќе смее да не уценува за името???

И престанете бре Јордане со тие проамерикански ставови(знам дека мора да ја одработите пропагандата,за да им се оддолжите за азилот),но размислете дека и Македонија има свој приоритети,не може некој друг да и наложува и да ја притиска.

Џејсон Мико вели дека САД конечно треба да заземе страна.....и да каже јасно и гласно дека Македонија треба и има право да не биде попречувана од Грција.

И така Грција е веќе банкротирана до коска.....барем сега САД ако имаат морал,треба да кажат дека Грција не е никаков фактор да одредува имиња на друга земја,и да попречува влез на земји во битни организации.

Значи уште еднаш ќе кажам....дека ако не се согласуваме со оделни одлуки на политиката на САД....тоа не значи дека сме анти-американски настроени.....но мора да се знае дека во некој ситуации националното достоинство е побитно од сите странски препораки и притисоци!!!Јас немам ДОБИЕНО АЗИЛ ВО САД така да тоа е само твој обид за манипулација, зошто ??? не ме интересера премногу.
САД имаат многу , многу одамна, заземено страна. Ако тие не беа на Македонска страна одамна ке немаше ни М од Македонија и од Македонци, во државата во која живееш и која сеуште се вика Македонија.

Оваа е веке незнам колку пати постирано на форумов. Но по се ке треба да го ставиме како задплжително четиво за да се влезе на форумот:

""Но многу информации говорат дека Глигоров во тоа време сепак бил актер во дипломатската игра да се попушти во битката за името со Грција, а не да бара прием во ОН под Уставното име. Ако се сеќавате, Васил Тупурковски беше тогаш испратен од страна на претседателот како негов специјален претставник во САД да работи на етаблирањето на Македонија. Но таму веднаш дојде до судир со лобито на Џон Битов.

Во текстот на новинарот Дејвид Биндер, објавен на 4. јули 1992. год. во ‘Њујорк Тајмс’, напишан по повод Лисабонската декларација, по која Македонија ја изгуби битката за името, се разоткриваат причините за тоа. Новинарот пишува дека ‘сѐ до неодамна, САД и најголемиот број на влади на Европската заедница ја прифатија Република Македонија не само како нова независна држава, туку исто така и со своето избрано име. Но она што се променило, според европските дипломати и официјалните лица на американската администрација, била перцепцијата дека претседателот Глигоров бил спремен да направи некаков компромис по прашањето за името. Оваа перцепција била очигледно создадена од забелешките што пролетта истата година македонските лидери им ги кажале на европски официјални лица како и од страна на американски лобисти. Имаше индикации дека ќе има флексибилност, рекол висок член на Стејт департментот. Идејата за флексибилноста на Скопје била раширена минатиот месец од страна на Роберт МекФарлеин, поранешен советник за национална безбедност на САД, кој бил ангажиран пред неколку месеци како лобист од страна на македонците. По посетата на Глигоров на Вашингтон во средината на мај, МекФарлејн рекол дека ќе има договор, односно Глигоров гледа потреба за таков дил. МекФарлејн бил платен за својата работа од Џон Битов...’“

13-06-2011, 11:15 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#9

(13-06-2011, 11:15 PM)ЈорданПетровски Wrote: Оваа е веке незнам колку пати постирано на форумов. Но по се ке треба да го ставиме како задплжително четиво за да се влезе на форумот:

""Но многу информации говорат дека Глигоров во тоа време сепак бил актер во дипломатската игра да се попушти во битката за името со Грција, а не да бара прием во ОН под Уставното име. Ако се сеќавате, Васил Тупурковски беше тогаш испратен од страна на претседателот како негов специјален претставник во САД да работи на етаблирањето на Македонија. Но таму веднаш дојде до судир со лобито на Џон Битов.

Па јас не реков дека тие сакаат да ни го сменат името.....[b]баш заради тоа реков зошто на пример САД да не направи пауза со спомнувањето на името како најважен приоритет?![/b]

Значи пак ќе кажам САД се доволно моќни да не заштитат во овие кризни и тешки времиња,и да не ни го спомнуваат проблемот со името,за да не ни се случува внатрешен притисок од опозицијата(кои не пропуштаат таква прилика) и албанците.

Подобро САД нека го викаат Груевски на секој 5 мин во белата куќа на разговор(и таму да си образложуваат за тоа што понатаму),отколку да го спомнуваат спорот со името како главен приоритет.

САД веќе подолго време воопшто не ја спомнува политиката на македонските власти(дали има корупција и сл.),туку секоја прилика е за да се спомне решавање на спорот со името како приоритет број за еден државата.


И многу битно е тоа дека не смееме во никој случај да заборавиме дека грчките лобисти во САД....се екстремно нафатирани со пари....и се вметнати во секоја пора на американската политика.(плус имаат голема гласачко тело).

За разлика од нас кои само со намигнување лобираме во тој свет глобална на политика.Bag
(This post was last modified: 13-06-2011, 11:50 PM by Makedonec.)
13-06-2011, 11:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

(13-06-2011, 11:48 PM)Makedonec Wrote: Па јас не реков дека тие сакаат да ни го сменат името.....[b]баш заради тоа реков зошто на пример САД да не направи пауза со спомнувањето на името како најважен приоритет?![/b]

Значи пак ќе кажам САД се доволно моќни да не заштитат во овие кризни и тешки времиња,и да не ни го спомнуваат проблемот со името,за да не ни се случува внатрешен притисок од опозицијата(кои не пропуштаат таква прилика) и албанците.

Подобро САД нека го викаат Груевски на секој 5 мин во белата куќа на разговор(и таму да си образложуваат за тоа што понатаму),отколку да го спомнуваат спорот со името како главен приоритет.

САД веќе подолго време воопшто не ја спомнува политиката на македонските власти(дали има корупција и сл.),туку секоја прилика е за да се спомне решавање на спорот со името како приоритет број за еден државата.


И многу битно е тоа дека не смееме во никој случај да заборавиме дека грчките лобисти во САД....се екстремно нафатирани со пари....и се вметнати во секоја пора на американската политика.(плус имаат голема гласачко тело).

За разлика од нас кои само со намигнување лобираме во тој свет глобална на политика.BagМакедонец, решавање на спорот со Грција не значи менување на името. Има решениа кои се во полза на Македонија.
Тоа што од Бранко па до Грујо не ни го кажуваат тоа е од сосема друга причина.

Нерешавањето на спорот е пречка за Македонија.
14-06-2011, 12:01 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#11

(14-06-2011, 12:01 AM)ЈорданПетровски Wrote: Македонец, решавање на спорот со Грција не значи менување на името. Има решениа кои се во полза на Македонија.
Тоа што од Бранко па до Грујо не ни го кажуваат тоа е од сосема друга причина.

Нерешавањето на спорот е пречка за Македонија.

Чим така викаш...така нека биде....само те молам избегнувај ја фразата "името мора да се промени"!
14-06-2011, 12:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(14-06-2011, 12:33 AM)Makedonec Wrote:
(14-06-2011, 12:01 AM)ЈорданПетровски Wrote: Македонец, решавање на спорот со Грција не значи менување на името. Има решениа кои се во полза на Македонија.
Тоа што од Бранко па до Грујо не ни го кажуваат тоа е од сосема друга причина.

Нерешавањето на спорот е пречка за Македонија.

Чим така викаш...така нека биде....само те молам избегнувај ја фразата "името мора да се промени"!Начинот како постапуваа досега, Цревенковски и Груевски ме тера да пишувам така. Тие сакаат промена на име.
14-06-2011, 12:46 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#13

(13-06-2011, 10:55 PM)Makedonec Wrote: Чекајте сега,како тоа мораме да го смениме името???

Ако немаме притисок од САД(ако не ни го спомнуваат овој проблем).....тогаш кој ќе смее да не уценува за името???

И престанете бре Јордане со тие проамерикански ставови(знам дека мора да ја одработите пропагандата,за да им се оддолжите за азилот),но размислете дека и Македонија има свој приоритети,не може некој друг да и наложува и да ја притиска.

Џејсон Мико вели дека САД конечно треба да заземе страна.....и да каже јасно и гласно дека Македонија треба и има право да не биде попречувана од Грција.

И така Грција е веќе банкротирана до коска.....барем сега САД ако имаат морал,треба да кажат дека Грција не е никаков фактор да одредува имиња на друга земја,и да попречува влез на земји во битни организации.

Значи уште еднаш ќе кажам....дека ако не се согласуваме со оделни одлуки на политиката на САД....тоа не значи дека сме анти-американски настроени.....но мора да се знае дека во некој ситуации националното достоинство е побитно од сите странски препораки и притисоци!!!

Македонец,
Џејсон Мико нема право поради една причина.
Не е до САД да завземе страна, тие си ги имаат своите интереси.
Работата е во тоа што ВО Македонија се нема завземено страна.
ПОТОЧНО, местото во администрацијата од кое треба да се каже и да се завземе страна е киднапирано од центар на интерес кој работи против самостојноста на државата.
Зошто органите на прогон не реагираат ќе ти стане јасно кога ќе знаеш дека 1994 година претседател на оваа држава издава наредба АРМ и МВР да бидат на готовс да пукаат против својот народ.
Од самостојноста а пред тоа од 1945 година постои центар на интерес кој работи против самостојноста, интегритетот на државата и благосостојбата на народот кој живее на тој простор.
На Македонија е да избере страна, а тоа е својата страна да ја избере, после тоа со Грците лесно ќе биде, зашто кога имаш слога и планини можеш да помериш, без слога ништо брате Македонец.
Од друга страна, и на Америка не е дали ние одлучуваме вака или онака.
Во Македонија постојат две банди кои се едната на (М)Курто а другата на (К)Мурто.
Двете си ги мијат рацете една на друга.
Се додека е така Америка може да работи вака, во зависност од тоа кој е на власт може и кај едната и кај другата да најде интерес кој оди против народот а во корист на бандата за било која работа која е од исклучителна важност за САД и Македонија.
Кога би постоела сложнност, сплотеност тогаш САД би ја немале таа предност, туку би морале директно да преговараат.
Се надевам се сеќаваш на лидерските средби, некои одлуки а понекогаш и многу одлуки паѓаат на тие Седенки наместо во парламент.
Тоа национално достоинство се брани таму на врв, сега таму се врши предавство не на достоинството туку на самобитноста на Македонија.
Главната опасност не е името, главната опасност е УДБОМАФИЈАТА.
УДБОМАФИЈАТА ствара слика дека има Македонија проблем баш поради името, истовремено со името прикривајќи го проблемот со реформите во судството и многу други служби кои државата треба да ги направи, но бидејќи се наметнува проблемот со името, тие истите кои и го наметнаа тој проблем самите се јавуваат и да го решат на тој начин што ќе не обезименат.
А кога ќе не обезименат, е тогаш ќе има братоубиствена војна не меѓу Албанците и Македонците, туку меѓу самите Македонци.
An inch today is tomorrow’s mile.
14-06-2011, 02:10 AM
Reply