Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 2.83 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ШТО Е ТОА БУГАРОФИЛ
Author Message
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#21

(05-06-2011, 04:49 PM)hristo Wrote:
(04-06-2011, 01:02 PM)Solenik Wrote:
(04-06-2011, 09:27 AM)Пѫт Wrote: Еве и јас понекогаш слушам српска музика - србоман ли сум?


Србоман е оној што слуша спрска музика како прв избор, а македонска можби воопшто не слуша (слично и со бугарофил); на србоманот омилена спортска екипа му е од Србија, на бугарофилот од БГ.Инаку Христо, мислам дека нема многу да дискутирам на темава, оти сметам дека ја водите во погрешен правец. Некој погоре веќе ти напиша: ти зборуваш за она што треба да е (што е суштински бугарофил), но Душан и Никола зборуваат за она што е (како УДБ го користи тој термин како изговор за прогон на несрбизирани македонци).

Ти самиот си ја кажа своата теза за тој проблем. Треба да се зборува за да се демистифицирата тезата наметната од УДБ-а. Ако молчиме таа теза ке опстојува и понатаму како точна.

Прво треба да се разграничи:

- "бугарофил/бугараш" според дефиницијата на УДБа--нешто што се смета за "опасност по државната безбедност и Уставниот поредок", како своевидна милитантна појава која работи за интересите на РБ--оправдание за прогон на оние кои Службата ги смета за политичку противници; и

- "бугарофил"--човек кој има лични симпатии спрема Бугарија и бугарската култура.
06-06-2011, 02:17 PM
Reply