Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.43 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SRPSKIOT STANA SLUZBEN JAZIK VO KUMANOVO
Author Message
KRT Offline
Junior Member
**

Posts: 6
Joined: May 2011
Reputation: 0
#1

Српски језик је од пре два дана постао службени језик у Куманову, извештава Демократска партија Срба. Председник ДПСМ, Иван Стоилковић, каже да се Савет општине, са подршком саветника ДУИ, коначно изјаснио по питaњу Срба да њихов матерњи језик буде званичан у Куманову.

Ова одлука резултат је претходног договора са ДУИ, који смо постигли у Влади РМ. Ми смо до сада подржали многе законе и пројекте који су иницирали интегративци. Ја сам свакако очекивао да ми узврате ту подршку у Куманову, будући да једну такву одлуку није могуће донети без Бадентера. Срећан сам што смо коначно остварили ово наше уставом загарантовано право за које смо се борили толико година – каже Стоилковић. Овом одлуком српска етничка заједница у Куманову добила је право да сва званична документа на општинском нивоу, као и гласачке листиће и материјале, добија на српском језику.


19-05-2011, 11:13 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#2

(19-05-2011, 11:13 PM)KRT Wrote: Српски језик је од пре два дана постао службени језик у Куманову, извештава Демократска партија Срба. Председник ДПСМ, Иван Стоилковић, каже да се Савет општине, са подршком саветника ДУИ, коначно изјаснио по питaњу Срба да њихов матерњи језик буде званичан у Куманову.

Ова одлука резултат је претходног договора са ДУИ, који смо постигли у Влади РМ. Ми смо до сада подржали многе законе и пројекте који су иницирали интегративци. Ја сам свакако очекивао да ми узврате ту подршку у Куманову, будући да једну такву одлуку није могуће донети без Бадентера. Срећан сам што смо коначно остварили ово наше уставом загарантовано право за које смо се борили толико година – каже Стоилковић. Овом одлуком српска етничка заједница у Куманову добила је право да сва званична документа на општинском нивоу, као и гласачке листиће и материјале, добија на српском језику.Of-topic

KRT од екипата на КОТЛЕ ти пожелувам добредојде.
20-05-2011, 12:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(19-05-2011, 11:13 PM)KRT Wrote: Српски језик је од пре два дана постао службени језик у Куманову, извештава Демократска партија Срба. Председник ДПСМ, Иван Стоилковић, каже да се Савет општине, са подршком саветника ДУИ, коначно изјаснио по питaњу Срба да њихов матерњи језик буде званичан у Куманову.

Ова одлука резултат је претходног договора са ДУИ, који смо постигли у Влади РМ. Ми смо до сада подржали многе законе и пројекте који су иницирали интегративци. Ја сам свакако очекивао да ми узврате ту подршку у Куманову, будући да једну такву одлуку није могуће донети без Бадентера. Срећан сам што смо коначно остварили ово наше уставом загарантовано право за које смо се борили толико година – каже Стоилковић. Овом одлуком српска етничка заједница у Куманову добила је право да сва званична документа на општинском нивоу, као и гласачке листиће и материјале, добија на српском језику.


Веста е стара: Време, број 1961, 06.05.2010


Quote:СО ДОГОВОР МЕЃУ ДПС И ДУИ

Српскиот јазик стана службен во Куманово


Српскиот јазик од завчера стана службен јазик во општина Куманово, информираат од Демократската партија на Србите. Претседателот на ДПС, Иван Стоиљковиќ, вели дека Советот на општината, со поддршка на советниците од ДУИ, конечно се изјаснил за предлогот на Србите, нивниот мајчин јазик да се официјализира во Куманово.
- Ваквата одлука е резултат на претходно постигнатиот договор со ДУИ, кој го направивме во Владата. Ние досега дававме поддршка за многу закони и проекти кои ги иницирале интегративците. Јас секако очекував да ми ја возвратат таа поддршка во Куманово бидејќи таквата одлука не е можно да се донесе без Бадентер. Среќен сум што, конечно, го добивме тоа што ни е уставно загарантирано право, право за кое се боревме толку години - изјави Стоиљковиќ.
Со ваквата одлука српската етничка заедница во Куманово се здоби со правото сите официјални документи на општинско ниво, како и изборните ливчиња и материјали, да ги добиваат преведени на српски јазик.

А.А.
Извор
20-05-2011, 12:25 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Не се работи само за воведување на српскиот јазик. Еве ја целосната вест:(14-05-2010, 10:26 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Одлука на Советот на Опшшш тината Куманово


Српскиот и ромскиот службени јазици


Со одлука на Советот на Општината, српскиот и ромскиот јазик станаа службени јазици во Куманово. Нивната примена во општинскиот Совет ќе започне по објавувањето во Службениот весник. Со тоа најголемата локална самоуправа во државава ќе биде пример не само за мултиетничноста туку и за мултијазичноста во јавна употреба, смета Виктор Цветковски, претседател на општинскиот Совет. според него, со оваа одлука само покажале дека работат со широк политички консензус.
- Покажавме дека Општината Куманово и СДСМ како лидер во локалната самоуправа имаме сенс за правата на помалите етнички заедници, вели Цветковски за радио Слободна Европа.
Од вкупното население, во Куманово 60 отсто се Македонци, повеќе од 20 отсто Албванци, десетина отсто Срби, 4 отсто Роми, Власи и Турци.

И од овие помали етникуми има претставници во општинската Комисија за односи меѓу заедниците. Така со оваа одлука, во иднина, како службени јазици можат да се употребуваат и влашкиот и турскиот.
Мислењето на Кумановци за оваа одлука е поделено. Сметаат дека е малку комплицирано и предизвикува трошоци, но од друга страна штом може албанскиот да биде службен, зошто да не бидат и српскиот и ромскиот јазик. Ваквата одлука добила поддршка од меѓунардоните организации во земјава


Нели со уставот за двојазичност минимум беше 20% или не е така.
За да се воведе српскиот се воведува ромски јазик, јазик кој нема писмо. Но што да очекуваш од СРБОКОМУЊАРЧЕТО циц. Се ке стори да ја снема Македонија.
20-05-2011, 12:53 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#5Jordane aj so sreka neka ti e noviot jazik sto ke mora da go ucis, ama sum siguren deka si go znaes, ti znaese deka eden den ke si go vovedite kako sluzben jazik zatoa si go naucil predvreme
20-05-2011, 10:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

(20-05-2011, 10:49 PM)NACIONALIST Wrote: Jordane aj so sreka neka ti e noviot jazik sto ke mora da go ucis, ama sum siguren deka si go znaes, ti znaese deka eden den ke si go vovedite kako sluzben jazik zatoa si go naucil predvremeНаци, благодарејки на Грујо во Куманово службени јазици се Српскиот и Ромскиот. Демократската партија на Србите, ДУИ и Амди Бајрам се КОАЛИЦИОНИ ПАРТНЕРИ на твојот Грујо.
(This post was last modified: 20-05-2011, 10:57 PM by ЈорданПетровски.)
20-05-2011, 10:56 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#7

(20-05-2011, 10:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-05-2011, 10:49 PM)NACIONALIST Wrote: Jordane aj so sreka neka ti e noviot jazik sto ke mora da go ucis, ama sum siguren deka si go znaes, ti znaese deka eden den ke si go vovedite kako sluzben jazik zatoa si go naucil predvremeНаци, благодарејки на Грујо во Куманово службени јазици се Српскиот и Ромскиот. Демократската партија на Србите, ДУИ и Амди Бајрам се КОАЛИЦИОНИ ПАРТНЕРИ на твојот Грујо.


Ne go mesaj Grujo!!! znam deka omrazata sto ja imas protiov premierot e golema, ali toa e tvoja odluka, a za Kumanovo SDS vi e vlast, ke se obratis kaj ROSAVKA i prasajgo zosto vo kumanovo sluzben jazik e srpskiot.

Ajde patrioti pokazetese na delo sega mu e majkata inaku kumanovo se srbizira

21-05-2011, 02:21 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

(21-05-2011, 02:21 AM)NACIONALIST Wrote:
(20-05-2011, 10:56 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(20-05-2011, 10:49 PM)NACIONALIST Wrote: Jordane aj so sreka neka ti e noviot jazik sto ke mora da go ucis, ama sum siguren deka si go znaes, ti znaese deka eden den ke si go vovedite kako sluzben jazik zatoa si go naucil predvremeНаци, благодарејки на Грујо во Куманово службени јазици се Српскиот и Ромскиот. Демократската партија на Србите, ДУИ и Амди Бајрам се КОАЛИЦИОНИ ПАРТНЕРИ на твојот Грујо.


Ne go mesaj Grujo!!! znam deka omrazata sto ja imas protiov premierot e golema, ali toa e tvoja odluka, a za Kumanovo SDS vi e vlast, ke se obratis kaj ROSAVKA i prasajgo zosto vo kumanovo sluzben jazik e srpskiot.

Ajde patrioti pokazetese na delo sega mu e majkata inaku kumanovo se srbiziraНаци, одлуката не ја донеле советниците на СДСМ, туку советници кои се во коалиција со Грујо, Стоиљковиќ, Ахмети и Амди Бајрам.
Прашај кој е прецедникот на Грујовата партија во Куманово .. SmajlitoSmajlitoSmajlito
(This post was last modified: 21-05-2011, 02:35 AM by ЈорданПетровски.)
21-05-2011, 02:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

(21-05-2011, 02:33 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-05-2011, 02:21 AM)NACIONALIST Wrote: Ne go mesaj Grujo!!! znam deka omrazata sto ja imas protiov premierot e golema, ali toa e tvoja odluka, a za Kumanovo SDS vi e vlast, ke se obratis kaj ROSAVKA i prasajgo zosto vo kumanovo sluzben jazik e srpskiot.

Ajde patrioti pokazetese na delo sega mu e majkata inaku kumanovo se srbiziraНаци, одлуката не ја донеле советниците на СДСМ, туку советници кои се во коалиција со Грујо, Стоиљковиќ, Ахмети и Амди Бајрам.
Прашај кој е прецедникот на Грујовата партија во Куманово .. SmajlitoSmajlitoSmajlito


Еве ти ја листата на кумановските советници:
Наци ке кликаш на имињата на советниците кај што пишува ВМРО ДПМНЕ заа да видиш кој гласал за СРБИЗАЦИЈА на Куманово.

(This post was last modified: 21-05-2011, 02:50 AM by ЈорданПетровски.)
21-05-2011, 02:49 AM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#10

[Image: 37135_431554867819_122143557819_5729897_...1305960295]

Ajde de i oni se nashi Pishtoldzija
21-05-2011, 07:52 AM
Reply
KRT Offline
Junior Member
**

Posts: 6
Joined: May 2011
Reputation: 0
#11

Mene me interesira kolku srbi i srbomani odnosno bugari i bugarofili ima vo Makedonija .Sto se odnesuva do Kumanovo kolku sto znam jas poveceto si se Srbi taka da za toj del i ne treba mnogu da se vodi smetka .
(This post was last modified: 21-05-2011, 11:55 PM by KRT.)
21-05-2011, 11:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(21-05-2011, 11:54 PM)KRT Wrote: Mene me interesira kolku srbi i srbomani odnosno bugari i bugarofili ima vo Makedonija .Sto se odnesuva do Kumanovo kolku sto znam jas poveceto si se Srbi taka da za toj del i ne treba mnogu da se vodi smetka .Ако имаше и има бугари односно бугарофили во Македонија, вториот дел на референдумското прашање ке гласеше "СО ПРАВО ДА СТАПИ ВО СОЈУЗ СО Р. БУГАРИЈА"
22-05-2011, 12:53 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

(21-05-2011, 07:52 AM)Marko_Polog Wrote: [Image: 37135_431554867819_122143557819_5729897_...1305960295]

Ajde de i oni se nashi PishtoldzijaНаци, што те снема.

[Image: bwy1306192023h.jpg]

[Image: jdv1306191686k.jpg]

[Image: 250055_111667725586402_100002295243745_1...4226_n.jpg]
24-05-2011, 03:37 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#14

Ги гледам сликите и од митингот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Српски знамиња насекаде. Не видов ниедно бугарск знаме, Кој вели дека ВМРО-ДПМНЕ е пробугарска партија?SmajlitoSmajlitoSmajlito
24-05-2011, 07:04 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#15

(24-05-2011, 03:37 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(21-05-2011, 07:52 AM)Marko_Polog Wrote: [Image: 37135_431554867819_122143557819_5729897_...1305960295]

Ajde de i oni se nashi PishtoldzijaНаци, што те снема.

[Image: bwy1306192023h.jpg]

[Image: jdv1306191686k.jpg]

[Image: 250055_111667725586402_100002295243745_1...4226_n.jpg]E navistina mnogu ubavi sliki, ubavi lugje, prekrasni i od crvenite i od plavite. Kaj plavite kako da im se postandardni setacite....

Ama kaj crvenite, mnogu promenlivi faci, kako da se so mnogu kratok rok na traenje...
A onoj g-n doktor li bese, sto li bese ??????
Sekade go imase, pa i vo politika.....ama ako pomnenjeto me sluzi za sekoja sezona na razlicni mesta se pojavuva....
E toa ti e demokratija....da ne se naluti nekoja partija deka e zapostavena....
Eeeeeeeeeeeee makedonce , makedonce.... zatoa i si tamu kade sto si ....
24-05-2011, 12:27 PM
Reply