Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
АНАЛИЗА НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,091
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Владината пропаганда од невидени размери досега, работи со полна пареа. За среќа иако се платени на овој или оној начин, и иако ги има многу, и иако ги окупираат буквално сите медиуми, фактички се безгласни. Бидејќи мнозинството од луѓето сакаат да дојдат до вистината, што тие очајно се обидуваат да ја сокријат.

Ако остана воопшто некој што мисли дека овој договор не е катастрофа (секако тука се изземени владините пропагандисти), ево дополнителна елаборација:
Членот 7 од договорот е најкобниот, и да се почне од клаузула 1, каде што е јасно кажано дека термините "Македонија" и "Македонски" за двете страни имаат различен историски контекст и културно наследство.

Во наредниот член 7(2), Грците ПРВИ полагаат право на овие термини и се дефинирани и надвор од областа Северна Грција (Егејска Македонија). Тука присвојувајќи си ги како дел од грчката цивилизација, историја, култура и наследство од античко ДО СЕГАШНО ВРЕМЕ, значи во континуитет. Ова е чиста кражба, и оставиле ли Грците нешто воопшто, а да јазикот. Од едноставна причина што не може да го украдат, бидејќи македонскиот и грчкиот јазик не се исти. Но, секако Грците тука не што не оставиле дупка, него и јазикот е искористен за кражбата да биде запечатена.

Македонија втора полага право на термините, и затоа сме во наредниот член 7(3). Тука има две различни работи во однос на Грците 7(2). Прво, ние полагаме право на термините Македонија и Македонски САМО на сегашна територија на РМ. Второ, вклучен е и јазикот, што кај Грците го нема.
И за да се осигура нашата капитулација, тука е членот 7(4), веднаш после 7(3), што ВООПШТО не е случајно. Овдека е ДОДЕФИНИРАНО дека македонскиот јазик е од групата на јужно словенски јазици. И дека тој јазик нема врска со грчката цивилизација.

А што е тоа што фактички го дефинира идентитетот, тоа се историјата, културата, наследството и ЈАЗИКОТ. Грците ни украле све наше (македонско) како грчко, освен јазикот. Бидејќи не може да го украдат, не е грчки. Но, додефинирајќи го јазикот дека е во групата на јужно словенски јазици, de jure ние сме дефинирани како македонци со словенско потекло, или славомакедонци, баш како што не нарече Тсипрас. Бидејќи дали може да постојат две групи на македонци со крајно различни историја, култура, наследство и јазик, НЕ.

Ако ова не е крадење на Македонизмот, зошто тогаш македонците кои што наводно според 7(2) се Грци не се нарекуваат гркомакедонци. Тогаш би останало македонци да бидеме ние, што и сме. Но во тој случај нашиот македонски идентитет би бил зачуван, а не украден како што е сега.
КАТАСТРОФАТА на овој договор не е само што се даде името на државата, него се даде и ИДЕНТИТЕТОТ.

Јованчо Спироски
17-06-2018, 01:42 PM
Reply


Messages In This Thread
АНАЛИЗА НА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА - by ЈорданПетровски - 17-06-2018, 01:42 PM