Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Утрински Весник за България
Author Message
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9
#41

37
06.12.2006, 17:00
Апел за поддршка на ОМО „Илинден“- ПИРИН

Александар Митрески, Обединета македонска дијаспора


Апелирам до јавноста со намера да им помогнеме на илјадниците Македонците во Бугарија, во нивните напори да ја регистрираат ОМО „Илинден“ - ПИРИН како официјална партија во Бугарија. Минатиот месец бугарскиот суд повторно ја одби регистрацијата на ОМО „Илинден“ - ПИРИН, иако претходно судот во Стразбур пресуди дека оваа организација е легитимна партија, која не претставува никаков проблем за Бугарија.

Џефри ван Орден, кој е задолжен за членството на Бугарија во Европската унија, има поставено амандман во Европскиот парламент, со кој се бара регистрирање на ОМО „Илинден“ - ПИРИН. Време е Брисел сериозно да се заангажира за македонското прашање.

Обединетата македонска дијаспора (www. umdiaspora.org), задно со уште неколку македонски организации, отвори веб-страница (http://www.macedoniancommunity.com) преку која може мошне лесно, со еден клик, да испратите и-мејл до сите парламентарци во ЕУ.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=C7E22E566...8B1E886F30
Без Ботев няма България
19-01-2013, 05:52 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: Утрински Весник за България - by Топорчо - 19-01-2013, 05:52 PM