Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 2.7 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАВАЊЕТО СОГЛАСНОСТ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО-КРИВИЧНО ДЕЛО
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,933
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34

Цело е кога се има се. За да имаме се, треба да ги составиме овие два цитата:


Quote:Едно време имавме лобисти од типот на Џон
Битов кој 1992-93 година зема 800 илјади долари
од македонскиот Буџет и божем лобираше во
Канада
за македонското признавање. Овде
заедно со госпоѓата Митрева расправавме, кои
не беа мали пари имајки во предвид дека
девизните резерви на Македонија беа под 100
милијони долари. Говорам за периодот 1991 или
1992 година, мислам дека беше 1992 година. Се
случуваа апсурдни ситуации. Ние буквално се да
даваме, а ќар, користа за државата беше еднаква
на нула. И сега го гледам Претседателот на
државата во Канада повторно со господинот Џон
Битов нешто рпави, божем работи, а ниакде ги
нема резултатите

109-01/1.-
СТЕНОГРАФСКИ БЕЛЕШКИ
од Првото продолжение на Сто и деветтата
седница на Собранието на Република
Македонија, одржана на 7 октомври 2005
годинаQuote:ГЛИГОРОВ ПОПУШТАЛ ЗА ИМЕТО

Но многу информации говорат дека Глигоров во тоа време сепак бил актер во дипломатската игра да се попушти во битката за името со Грција, а не да бара прием во ОН под уставното име. Ако се сеќавате, Васил Тупурковски беше тогаш испратен од страна на претседателот како негов специјален претставник во САД да работи на етаблирањето на Македонија. Но таму веднаш дојде до судир со лобито на Џон Битов. Во текстот на новинарот Дејвид Биндер, објавен на 4 јули 1992 г.во `Њујорк Тајмс`,напишан по повод Лисабонската декларација, по која Македонија ја изгуби битката за името, се разоткриваат причините за тоа. Новинарот пишува дека `се до неодамна, САД и најголемиот број на влади на Европската заедница ја прифатија Република Македонија не само како нова независна држава, туку исто така и со своето избрано име. Но она што се променило, според европските дипломати и официјалните лица на американската администрација, била перцепцијата дека претседателот Глигоров бил спремен да направи некаков компромис по прашањето за името. Оваа перцепција била очигледно создадена од забелешките што пролетта истата година македонските лидери им ги кажале на европски официјални лица како и од страна на американски лобисти. Имаше индикации дека ќе има флексибилност,рекол висок член на Стејт департментот. Идејата за флексибилноста на Скопје била раширена минатиот месец од страна на Роберт Мек Фарлеин, поранешен советник за национална безбедност на САД, кој бил ангажиран пред неколку месеци како лобист од страна на македонците. По посетата на Глигоров на Вашингтон во средината на мај, Мек Фарлејн рекол дека ќе има договор, односно Глигоров гледа потреба за таков дил. Мек Фарлејн бил платен за својата работа од Џон Битов...`
09-06-2010, 04:31 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: ДАВАЊЕТО СОГЛАСНОСТ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО-КРИВИЧНО ДЕЛО - by ЈорданПетровски - 09-06-2010, 04:31 PM